fbpx

Kadri Voorand ajab pühapäeval Kumus Eesti asja

08. oktoober 2012

Kadri Voorand Trio
Kumu auditooriumis 14. oktoobril kell 17.00

 

Kadri Voorandit võib nimetada Eesti julgeimaks ja andekamaiks improviseerijaks vokalistide seas. Lisaks oma 3-oktavilise ulatusega hääle traditsioonilisele kasutusele suudab ta häälega tekitada ka erilisemaid helisid. Äsja naasis ta Euroopa turneelt, kus ta andis koos EJO ehk Euroopa kõige rahvusvahelisema Jazzorkestriga 12 kontserti kuues riigis, kavas Ukraina helilooja Igor Stetsjuki romantiline muusika. Euroopa Jazzorkestri kontserdid võeti kõikjal vastu lausa tuliselt – selles edus oli suuresti „süüdi“ meie lauljatar, kes esitas väga nõudlikku tugevate tunnete muusikat suure emotsionaalsusega. Kadri kanda oli pea 45 minutit kavast, suure kirglikkusega oskas ta selle muusika kuulajale omaseks laulda – tänuks lillesülemid pärast iga laulu, braavohüüded ja uued kontserdipakkumised.

Nooruke lauljatar, kellest sai kohe pärast Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia lõpetamist samas jazzlaulu pedagoog, ajab kodus oma asja. See on eestikeelne, väga heade luuletajate tekstidele kirjutatud muusika. Lugusid on aja jooksul kogunenud rohkem kui plaaditäis ja iga kontserdiga tuleb neid juurde. Esimene Kadri Voorand Trio eestikeelne album „Kosmogooniline etüüd“, mis on oma nime saanud Artur Alliksaare luuletuse järgi, ilmus sel suvel. Kadri head partnerid trios on kontrabassimängija Taavo Remmel ja kitarrist Virgo Sillamaa, viimase sulest on pärit ka pooled plaadil kõlavad laulud.

Tõuke eestikeelse kava loomiseks andis Kadrile Eesti poeetide armastusluule kogumik „Sina ja mina“. Sama pealkirja sai ka kontserdikava, mida trio on esitanud mitmetel Jazzkaare kontsertidel ning ka Eestist kaugemal – Kanada ja USAni välja. Klassikaraadio vahendusel kuulis kontserti ka Euroopa raadiote kuulajaskond ehk poolteist miljonit muusikasõpra. Juhan Viiding, Juhan Liiv, Doris Kareva, Artur Alliksaar, Andres Ehin, Hando Runnel, Kersti Merilaas, Ene Mihkelson ja Ernst Enno on andnud inspiratsiooni muusikasse panna mitte ainult värsid, vaid ka looduse lõhnad ja meeleolud ning armastuse õrnad tundevirved. Igal kontserdil on emotsioonidetulv erinev, sest muusikutele jääb suur improvisatsiooniline vabadus. Mõni uus laul sünnib suisa otse kontserdil. Maailma suurima jazziportaali allaboutjazz.com kriitik Phillip Woolever on luulekava hinnanud järgnevalt: “Voorandi tõlgendused varieeruvad sosinatest, naljatustest ja romantilistest pominatest intiimse jutustuseni. Isegi keelt tõlkimata oli tähendus selgelt edasi antud.“

Kontsert Kumus pole pelgalt plaadiesitluskontsert, see on läbilõige neist emotsioonidest ja poeetilistest reaalsustest, mis huvitavad ansamblit praegu, seetõttu võib kontserdil kindlasti oodata peale plaadi kava ka midagi uut.

Piletid hinnaga 10.-/8.- (sooduspilet õpilane, tudeng, pensionär) on saadaval Piletilevi müügikohtades ning tund enne algust kohapeal.