fbpx

Keith Jarretile Sonning Prize

23. detsember 2003

Euroopa üks olulisemaid muusikaauhindu läks seekord üllatuslikult jazzmuusikule.

Pianist Keith Jarrett on Miles Davise järel üldse teine jazzmuusik, kes on saanud muusikutele mõeldud Sonning Awardsi. 1959. aastal asutatud auhinna esimene laureaat oli Igor Stravinski ja hiljem on selle au ja raha pärlvinud sellised kuulsused nagu Dmitri Šostakovitš, Leonard Bernstein, Yehudi Menuhin, Olivier Messiaen, Pierre Boulez, Issac Stern. Miles Davis sai oma auhinna 1983. aastal.
Et Keith Jarrett salvestab põhiliselt plaadifirmale ECM, siis olgu eraldi välja toodud ka varasemad selle plaadifirmaga seotud artistid-auhinnavõitjad: Heinz Holliger (1987), Gidon Kremer (1989), András Schiff (1997) ja György Kurtág (2003).
Põhjendades žürii otsust anda mainekas auhind Keith Jarrettile, tõsteti esile, et pianist on eksperimenteerinud ja tegelenud novaatorlusega nõnda, et pole hüljanud traditsioonide väärtusi. “Ta on loonud fantaasia ja mõistuse abiga eristuva muusikalise keele.”
Sonning Prize võitja saab 80 000 USA dollarit ja Keith Jarrettile antakse see üle 2004. aasta 7. juulil Kopenhaageni jazzifestivalil. Mais 2003 sai Keith Jarrett kätte teise väga maineka muusikaauhinna – Polar Music Prize’i, mida vahel on ka muusikamaailma Nobeli auhinnaks nimetatud.
Léonie Sonningi järgi nime saanud muusikaauhinda annab välja Léonie Sonning Music Foundation, mille asutas aastatel 1894-1970 elanud Léonie Sonning, kes oli nimeka taani kirjaniku Carl Johann Sonningi abikaasa.
Keith Jarretti praegu uusim plaat ECM-i märgi all on kontsertsalvestis “Up For It”, millega ta tähistas oma trio (bassist Gary Peacock ja trummar Jack DeJohnette) tegutsemise 20. aastapäeva.
Eestis on Keith Jarrett esinenud vaid ühe korra – 1967. aasta legendaarsel jazzifestivalil, mil ta 22-aastasena kuulus saksofonist Charles Lloydi grupi koosseisu.