fbpx

Kelli Uustani

31. märts 2008

Läbinisti naiselik on see intelligentne ja mahe popdžäss, mida Uustani koos mastaapse taustaansambliga 12 loo kestel pakub.

Laiemale avalikkusele seni pigem muusikalilavadelt tuntud Kelli Uustani debüütplaat seab noore andeka lauljanna rambivalgusesse. Küll on too daam varem laulutekste kirjutanud, tõlkinud muusikale eesti keelest inglise keelde ning vastupidi, tegutsenud ka džäss-ja poplaulu õpetajana ning teinud koostööd Bel-Etage orkestriga.

Uustani ise on pidanud oma ampluaad tänu muusikateatri taustale väga laiaks, ent easy jazz on talle siiski kõige südamelähedasem. Selle tõestuseks on hiljuti päevavalgust näinud “Kuni pöördub tuul”.

Uustani enda sõnutsi on “Kuni pöördub tuul” intiimne ja isiklik nagu päevaraamat. Maitsekalt kujundatud ning luulekogu meenutaval plaadiümbrisel seisavad read: “Need on ühe naise lood, mis räägivad otsimisest, kaotusest, vihast, eneseleidmisest, armastusest, õnnest – kõigest, mis aitavad ühel väikesel tüdrukul kasvada suureks ja iseseisvaks, kellegi naiseks, kellegi emaks.”

Läbinisti naiselik on see intelligentne ja mahe popdžäss, mida Uustani koos mastaapse taustaansambliga 12 loo kestel pakub. Erinevad koosseisud, kord kammerlikumad, kord lausa miniatuurse orkestri mõõtu välja andvad, on valitud, lähtudes laulude iseloomust ning tulemus on igati nauditav. Leidub nii aeglaseid ja romantilisi ballade kui ka kabareelikku vallatust.

Kui tribuut legendaarsele Uno Naissoole, kes tänavu saanuks 80-aastaseks, estraadiklassikaks muutunud pala “Sina oled see” kujul ning Mikk Targo kirjutatud “Ma olen ju naine” välja arvata, kõlab plaadil vaid Uustani originaallooming.

Plaadi “Kuni pöördub tuul” “sihtrühmaks” ei ole tõsised džässifännid, ent džässiga on selle seosed siiski tihedad, sest plaadil lööb kaasa üsna arvestatav hulk häid džässmuusikuid – Peedu Kass, Aivar Vassiljev, Ženja Gimer. Lisaks veel klassikalist muusikat populariseeriv ning rahvusooper “Estonia” muusikutest koosnev keelpillikvartett.

Kelli Uustani lauludes on oluline koht ka sõnadel. Kõik laulutekstid on saanud inspiratsiooni isiklikest muljetest ja kogemustest, ent nende üldistusvõime on piisavalt suur, et valmistada ase ka kuulaja südamesse. Muusika väljendusjõud on siiski sõnadest tuhandeid kordi suurem ja seetõttu peabki laskma muusikal iseenese eest kõnelda.

Autor Ivo Heinloo

Koosseis:
Kelli Uustani – vokaal
Iiris Vesik, Ruth Sotnik, Dagmar Oja – taustvokaal
Jorma Puusaag – kitarr
Ženja Gimer (Soome) – klaver
Peedu Kass – kontrabass
Meelis Unt – saksofon, klarnet
Mihkel Metsala – trompet, flüügelhorn
Ülo Krigul – hammond-orel
Marko Matvere – bändžo
Madis Metsamart – löökpillid
Aivar Vassiljev – trummid

“Ooper kvartett”:
Henno Soode – 1. viiul
Eivin Toodo – 2. viiul
Kerstin Tomson – viola
Mati Leibak – tšello

Salvestatud EMTA stuudios, veebruar-mai 2007
Plaadi kogupikkus 49.41