fbpx

Kirgi küttev kummardus esivanematele Ladina-Ameerikast

30. november 2018
Ave Tölpt

Neljapäeval muutis Vaba Lava õhustiku lummavaks Ladina-Ameerika sensatsioon Yilian Cañizares, Šveitsis resideeruv multitalent, kes on saavutanud märkimisväärse edu, võites jazzifestivale ja tehes koostööd oma ala tippudega. Cañizares on välja andnud kaks paljukiidetud sooloalbumit, millest kuulsime kontserdil neist viimast, pealkirjaga „Invocación“ (2014). Esitus oli kordumatu ja pakkus publikule emotsioonide tervikspektri ning tegi paljuski kummarduse esivanematele, vabadusele, noortele kunstnikele ja armastusele.

 

Esmapilgust peale rabas noor naine viiulikeeli purustades oma muusikalise ja kunstilise võimekusega, kõrval võimas koosseis, kellest oli eriliselt silmapaistev Daniel Stawinski klaveril, David Brito bassil ja Lukmil Perez löökpillidel. Yiliani loomingus tõuseb esile meeletu ja kuum eklektika, millel on võime moodustada tervik. Tema hämmastavalt sügav helilooming pakub klassikalise muusika nautijale tõelisi süvamuusika lõike, muutudes vaid hetkega kirglikuks jazziks, lõpetades imeilusa puhta vokaali ja õrna viiulisoologa. Unikaalsust lisasid ka elektroonikalt tulevad hääled ja luuper.

 

Päev varem said Jõulujazzil osalejad nautida 20 helilooja loomingut 9 hümni vormis, Yilian Cañizares pakkus vabadusele aga oma tähenduse – lootuse, mille väljendust saime nautida terve tema esituse vältel. Sellega andis Yilian Eesti kuulajaskonnale veel ühe Ladina-Ameerika rahvuskultuuri kõladega jazzihümni. Cañizaresi ja tema „vendade“ koosseisus kõlasid jazziarranžeeringud nii ehtsatele esivanemate palvetele kui ka autentne Kuuba stiil, mis haaras publiku hetkega kaasa. Kõlas nii hispaania kui ka joruba keel.

 

Üllatust pakkus mulle kõige rohkem see, millise võrratu muusikuga on tegu – ta suudab oma loomingusse panustada niivõrd suurel määral erinevaid ja endale südamelähedasi rütme, tundeid, palveid, pühendusi, tantsu- ja muusikavorme, moodustades sellest lummava ja professionaalse jazziesituse. Yilian pakkus Eestile tõelise Kuuba kogemuse ja peale imeilusa palvelaulu tooksin kindlasti esile ka loo „Mapucha“, mis räägib orjana sündinud naisest, kes suri vabana, ning viimase vokaalesituse pühendusega noortele kunstnikele. Yilian Cañizares üllatab meid kirgliku kunstnikuna kindlasti veel.

 

Yilian Cañizares (Kuuba)

29. novembril Vabal Laval

 

Koosseis:

Yilian Cañizares – vokaal, viiul

Daniel Stawinski – klaver

David Brito – bass

Lukmil Perez – löökpillid

 

Vaata kontserdi fotogaleriid siit