fbpx

Kitarrimeistrite seaded Bill Evansi ajatule loomingule

07. detsember 2018
Ave Tölpt

Kolmapäeva õhtul oli muusikasõpradel võimalus süveneda kahe kitarrimeistri Andre Maakeri ja Teemu Viinikaineni kitarri-improvisatsioonilisse õhtusse, mis kandis kuulajad Bill Evansi ajatusse loomingu juurde. Kontserdi pealkiri „Waltz for Debby“, Evansi üks tuntuim komponeeritud lugu, seadis õhtule head ootused ja Soome-Eesti kitarriduo juhatas meid hinnatud jazzhelilooja loomingu radadele.

 

Kontserdi toimumispaik Niguliste muuseum sobis Jõulujazziga harmooniliselt kokku, lisades kontserdile olemuslikku nüanssi ja kitarridest väljuvatele helikõladele oma tooni. Niguliste sakraalarhitektuur kandis Maakeri esimesed kitarritõmbed üles kiriku võlvidesse ja sellega võis õhtu alata. Maaker ja Viinikainen moodustasid ühe suurejoonelisema Põhja-Saksa kappalatari ees teineteist esimesest helist mõistva tõeliselt hea sünergiaga Soome-Eesti sõpruskohtumise.

 

Kahe meistri esituses kõlasid sellised palad nagu „Very Early“, „Alice in Wonderland“, „Time Remembered“, lisaks Evansi bassimängija Scott LaFaro loodud heliteos „Gloria’s Step“, loomulikult kontserdi nimilugu ja veel Evansi loomigut. Üks hetk sulandusid lood omavahel ühte ja heas mõttes kadusid muusikateoste piirid, oli võimalik keskenduda pillidest tulevale võrratule improvisatsioonile, käikudele, õrnusele, sügavusele ja kaasahaaravusele. Kahe muusiku omavaheline lävimine ja kommunikatsioon oli silmanähtav – nad mõistsid teineteist juba siis, kui heli polnud kitarrist veel väljunudki. Tajutav professionaalsus Soome-Eesti duo esituses ja nende koostöö tõi naeratuse näole ning Evansi looming oli kuulajad juhatanud mõnusasse ja õdusasse jazziõhtusse keset hiliskeskaegseid kunstiteoseid.

 

Kontsert avas kitarri võluvat jazzilikku olemust ja andis armastatud keelpillile täiesti uued lisaväljundid. Kahe kitarri võimuses oli tekitada terve ampluaa helisid, kohati sürrealistlikult mõjuvaid helikäike ja mitmemõõtmelisi tasandeid. Muusikud austasid Evansi jazzistandardeid, lisades sinna oma käsitluse ja tunded. Kitarrihelid, millele lisati korduseid ja elektroonikat, mõjusid uuenduslikult, värskelt ja mõned kiiremad rütmid haarasid täielikult kaasa. Maaker ja Viinikainen võlusid kahest keelpillist välja täiesti erinevad käsitlused.

 

Andre Maakeri ja Teemu Viinikaineni järgmine kontsert toimus Pärnus Villa Ammendes Soome 101. sünnipäeval. Hea meel on koos oma kontserdielamustega põhjanaabrile palju õnne ja jätkuvalt häid muusikategijaid soovida!

 

TEEMU VIINIKAINEN-ANDRE MAAKER (Soome-Eesti)

5. detsembril Niguliste muuseumis

 

Koosseis:

Teemu Viinikainen – kitarrid

Andre Maaker – kitarrid

 

Vaata kontserdi fotogaleriid siit