fbpx

Klaus Paier & Asja Valcic – folgi, klassika ja jazzi sulam

25. aprill 2013
Kaisa Keizars

Akordionist Klaus Paier ja tšellist Asja Valcic andsid NO99 jazzklubis 24. aprilli hilisõhtul kontserdi, kus sulandusid folk, klassika ja jazz, Argentiina tangorütmid ja Balkani temperament.

Klaus Paieril ja Asja Valcicil ilmus käesoleva aasta alguses uus plaat nimega „Silk Road”, millelt ka täna õhtul enamik lugusid mängitakse. Teater NO99 jazziklubis saab ideaalselt ära kasutada intiimset keskkonda lavaaugu serval istudes, et duo muusikat sõna otseses mõttes omal nahal kogeda.

Kiire, energiline avalöök tuleb loolt „Tango Loco”, mille temperamentsusest õhutatuna viskavad Valcic ja Paier terve õhtu jooksul tulle Balkani, Argentiina ja klassikaliste rütmide kompositsioone. Kust lõpeb arranžeering ja kust algab improvisatsioon – raske öelda, aga see mulle just kaasaegse Euroopa jazzi juures kõige rohkem meeldibki. See on loominguline vabadus ühendada omavahel erinevaid žanre nagu näiteks folk, klassika, jazz. Nii Paier kui Valcic on avanud uksi, mis veel mõnda aega tagasi suletud olid, lõhkudes piire erinevate muusikastiilide vahel. Valcic lahendab lustliku improvisatsoonilisusega nii särtsakaid rütme kui tundlikke ballaade. Elujõud ja vibreeriv selgus harmoneeruvad mõlemi instrumentides ja võtavad selge kuju.

Valcici kirjutatud „Night Walk” kõlab massiivselt ja ülevoolavalt, kuid üllatab õrnema ning mahedama küljega. Ent peagi tuleb esitamisele plaadi nimilugu „Silk Road”, kus Paier vahetab akordioni oma armastatud bandoneoni vastu välja ning higi voolates vabanevad tugevad Türgi ja Araabia sugemetega imposantsed rütmid. Kujutlusvõime viib mind kergesti Horvaatia rannikule päikese, tantsu ja muusika keskele või siis jälle põnevasse tagajamisstseeni kurvilistel mägiteedel. Kohati võtab Valcici tšello kananaha ihule, bandoneoni lõõtsa metallist nurgad plaksatavad omavahel kokku – iga tekkinud heli annab oma panuse kujutlusvõime elavdamiseks.

Jällegi suhtlevad Paier ja Valcic, nagu enamus muusikuid, omavahel silmad kinni – tšello ja akordion sulavad elegantselt ühte ja võiks arvata, et tegu on ainult ühe indiviidi loominguga kahe asemel. Me küll saame 80% infost nägemise kaudu, kuid tundub, et musitseerides pole selle teadmisega eriti midagi peale hakata – iseäranis, kui silmadeks on hing.

Klaus Paier & Asja Valcic

24. aprillil kell 22 Teater NO99 Jazziklubis

Koosseis:
Klaus Paier – akordion
Asja Valcic – tšello