fbpx

Kontserdikaja: Kolmapäev: Läti a cappella võitis publiku südamed

28. aprill 2005

27. aprillil Sakala suures saalis toimunud a capella bändi Cosmos esinemine andis võimaluse ka publikule kaasa laulda ning tantsida. Loe, mida kuulajad kontserdist arvasid.

Cosmos demonstreeris lisaks heale häälematerjalile ka vilunud huumorimeelt ning vaimukat koreograafiat. Kui kontserdi alguses kõlas vali, kuid vaoshoitud aplaus, siis järk-järgult sai sellest suure kaasavilistamisega rõõmuavaldus Läti a capella tulevikulootustele.

Lühikese aja jooksul on Cosmos võitnud hulga nimekaid auhindu, mullu esineti Tallinnas ka Jõulujazzil. Sekord laulsid Sakala keskuse suures saalis Janis Stradzinš (bass), Janis Ozols (bariton), Juris Lisenko (tenor), Andris Sejans (alt) ning Janis Šipkevics (sopran), rütmiefekte nii vokaalil kui löökriistadel lisas Reinis Sejans.

Üksteise järel esitati muusikat nii läti, vene kui inglise keeles: esitati nii palu Raimonds Paulsi loomingust kui ka a capella-ansamblitele pisut klišeelikult kohustuslikke lääne poplugusid. Viimaste hulgas näiteks Bobby McFerrini “Don’t Worry Be Happy”, omapärase põhjamaise sissejuhatusega “Blackbird” The Beatlesilt ning suurepärane “River Of Dreams” Billy Joeli loomingust.

Märksa silmapaistvam muusikast oli aga teatraalne lavashow viimistletud koreograafia ning hulga huumoriga. Tõestuseks olid Genesise “I Can’t Dance” ning The Beatlesi “Back In The USSR”; Reinis Sejansi võimeid jäljendada Michael Jacksonit ning moonwalki demonstreeris “Billie Jean”. Järgnenud tormilised aplausid nind ovatsioonid pärjati lisalooga, milleks üllatavalt “Suudlus läbi jäätunud klaasi” Rujalt.

Publiku arvamust kontserdist käisid uurimas Jazzkaare veebireporterid Miina Mälgand, Mari Hiiemäe, Rivo Randver, Georg Brinkmann ja Karina Vabson.

Janis Šipkevics, Cosmose sopran:”See on meie neljas kontsert Eestis. Enne seda me kartsime, et eestlased, lätlased ja leedukad ja üleüldse põhjamaade publik on meie jaoks liiga rahulik. Kartsime, et nad istuvad vaikselt ja on süvenenud omadesse mõtetesse, kuid see ei ole tõsi. Publik tõesti elas meile kaasa ja tantsis ja laulis koos meiega, isegi Lätis ei ole meie kodupublik vahel nii aktiivne. Eesti publik jättis endast tõeliselt hea mulje.”

Olav Ehala, helilooja: „Algusest lõpuni väga ilusasti üles ehitatud kava, nii peabki kava üles ehitatud olema. Oluline roll on sellistel gruppidel ka kindlasti ka shoulikul poolel, täna oli see jube hästi läbi mõeldud, midagi ei olnud juhuse hooleks jäetud.
Mis puudutab nüüd vokaaltehnilist külge, siis võiks öelda, et suurepärane. Arvestades eriti ka seda, et tegemist on grupiga, mis on tegutsenud kaks aastat. Lätis on üldse väga hea laulukultuur, väga hea koor ja ka ooperiteater, nii et võiks öelda et seal on traditsioon hästi laulda.
Loomulikult ei tulnud ma kontserdile päris valge lehena, olen neid raadiost kuulnud ning esimene kord läks kõrv kikki. Tulin kontserdile eeldusega kuulda midagi head ja tõepoolest ei pidanud pettuma. Paeluv on ka nende huumoriga vürtsitatud shoulik pool, mis tänapäeval on suurema hulga publiku püüdmiseks väga oluline.”

Sirje (50), müüja: „Uustulnukaid on nii tore näha. Ma olen igal aastal siin käinud. Üldse on a capella tore ja poisid olid toredad. Meeldis väga. Kontsert läks nii hästi tõusujoones ja seda oli väga nauditav vaadata.”

Madli (17), õpilane: „Ei olnud nii, et nemad laulsid ja publik kuulas, vaid publik sai ka kaasa tantsida ja laulda ja see oli väga meeliülendav.”

Naisterahvas:”Noored ja ägedad. Neid ootab kindlasti suur tulevik ees. Nad on koos olnud kõigest kaks aastat ning selle kohta on tase väga hea. Ma olen kuulnud, et Take Six – kes on ju parimad – on ka poistest kuulnud ning nad juba ka endaga Ameerikasse esinema viinud. Ma olen kindel, et neid ootab ees midagi suurt ja ilusat.”

Madli (35):”Värvilised ja magusad martsipanpoisid. Keegi sööb rohkem, keegi vähem, kellegi ei saa kunagi küll ja keegi keeldub söömast. Muljetavaldav igal juhul.”

Eva-Liis (20), muusikatudeng ning anonüümseks jääda sooviv neiu: „Me kuulame neid juba teist korda ning eriline on nende juures selline värskus ja särtsakus. Neil on võime saavutada publikuga kontakt, see on väga tähtis ning sellega panevad nad publiku endast huvituma. Lisaks fantastilistele häältele suudavad nad õigel ajal ka end lõdvaks lasta ning nautida seda, mida nad teevad.”

Toomas (21): „Kontsert meeldis, miks ei oleks pidanud meeldima? Vapustav häälematerjal. Algul tundus, et särtsu jäi puudu, aga nad suutsid oma imepäraste manöövritega publiku siiski üles kütta.”

Eliis (43), audiitor: „A capella on nauditav. Nad on ju suhteliselt vähe koos laulnud. Kindlasti on nad tulevikulootused.”

Rein (38), automüüja:”Olin Cosmosest palju head kuulnud. Et säravad liikujad ja väga hästi laulavad. Eks ta nii oligi, kuigi minu jaoks tundus, et seda lihvi oli liigagi palju antud. Kõik oli justkui filmilindil, millele ei saa stopp vajutada. Liikumine, mis iseenesest oli ju tipp-topp, oli liiga masinlikult täiuslik. Kohati, eriti alguses tundus, et kajaefektil oli liig suur roll selleks, et nad kindlasti hästi kõlaksid. Ma ei mõtle seda halvasti. Bändi ootab ees kindlasti suur tulevik ja rahvusvaheline edu. Aga kuidagi liiga klantsiks tehtud, kaubaks pakendatud.”

Ann (38), ametnik: „Käin iga aasta Jazzkaarel, olen enam-vähem kursis, kes on kes. Cosmosest ei teadnud midagi, aga see ongi hea avastus minu ja, ma arvan, et ka teiste inimeste jaoks. Kontsert oli suurepärane, emotsioonid on ainult positiivsed, positiivsemaks ei saagi muuta.”

Heivi (32), eraettevõtja: „Hästi tore oli. Väga elavad poisid, nad väga hästi kontakteerusid publikuga. Ma ise ei oodanud, et kõik hakkavad makarenat tantsima ja laulma. Inimesed usaldavad avatud inimestele.”

Piia ja Reelika, üliõpilased: „Sõnu tegelikult ei ole. Kõlab võib-olla liiga banaalselt, aga kontsert oli suurepärane. Kahe sõnaga – täitsa lõpp. Üliemotsionaalne meie jaoks. Olime esimest korda Jazzkarel, nüüd hakkame pidevalt käima.”

Marina (27), jurist ja Jekaterina (26), juhiabi: „Hea kontsert oli, aga meil on, millega võrrelda. Käisime Cosmose eelmisel kontserdil, mis toimus Salme keskuses. Siis oli nendel pikem osa. Täna veel midagi nagu summutas nende hääli, äkki nende bass-laulja?”

Ingela (21), õpib EKAs: „Ülivõimsad olid bändi kompositsioonid. Muljet avaldas kõik – nende lavaliikumine ja nende hääled ja see, mida häältedega teha saab. Üllatav oli, kui nad hakkasid lõpus eestikeelset laulu laulma. See kontsert ei jää kindlasti viimaseks. Sest lihtsalt super oli!”

Urve (54), ettevõtja: „Emotsioonid olid kõrgemad, kui ma Cosmose kontserdil esimest korda käisin. Kava oli absoluutselt sama. Mulle meeldib see bänd ikka. Mehele ka meeldis. Nüüd on tema kord olla vaimustatud.”

Laila (üle 30), töötab aianduses: „Ma enam-vähem seda ootasingi sellest bändist. Kontsert on mõnus. Hakkad aga imetlema, kui võimekad inimeste hääled on. Või ta tõepoolest neelas trompeti alla, kes teab.”

Mairi: ”Kontsert oli suurepärane, eriti vapustav oli lavashow. Lauludest meeldis kõige rohkem idamaise kõlaga Blackbird ja muidugi ka Billie Jean.”

Joosep Sang (33), muusikakriitik: ”Ütleme nii, et paar head nalja oli. Värske huumor pole kunagi paha. Kui nad ainult ka puhtalt laulma hakkaksid. Ka ei meeldinud see, et üks-ühele teiste ansamblite seadeid kasutasid.”

Laura-Helene (16): ”Kontsert oli superhea, mul ei olegi muud midagi öelda. Parim lugu oli ehk Blackbird.”

Jaanus ja Pille Viese: ”Siin pole mingit küsimustki, kontsert oli väga hea. See oli üks neist esinemistest, kus 99,9% keskendusid laval toimuvale, olid nõnda kaasa haaratud. Kes teab, kui hea mänedžeri leiavad, ootab ehk ees suur tulevik. Samas on tegu äärmiselt andekate noorte inimestega, kes võivad kiirelt lahku minna.”

Urmo (42): „Super! Kuhugi edasi neil enam areneda suurt ei ole, nad tõesti teevad häälega mis tahavad. Eelmisel korral ei õnnestunud neid kuulata, seepärast tulime siia. Tõesti hästi vahva kontsert, kõigile tuttavatele ja sõpradele soovitaks.”

Dagmar, keskealine arst: „Alguses ma ei olnud nii vaimustuses, läti keel ei meeldinud. Ma otseselt ei teadnud, mida see endast kujutab. Seda, et vokaal, see oli muidugi teada. Nad haarasid publiku väga hästi kaasa ja hakkas meeldima. Kontsert – see on hetkeelamus. Ma kuulan muud muusikat ka, mitte ainult jazzi, mulle sobis see küll. Publik elas ikka väga kaasa. Peaasjalikult noored olid saalis, vanemaid inimesi nagu eriti polnud näha.”

Aili, õmblustehnoloog: „Väga meeldis. Väga üllatavad, andekad noored. Tütar ütles, et talle ei meeldi sellised poistebändid, mis meenutavad seda Rumalat Noorkuud ja andis pileti emale. Tõesti mulle meeldis.”

Rein, mehhaanikainsener ja Irena, sisearhitekt: „Irena on ise lätlanna, nii et tema oli küll õnnejunnis. Kontsert oli suurepärane, ootasime seda väga. Sügisesel kontserdil käis tütar, viimase loo ajal helistas koju ja lasi läbi telefoni seda laulu, mis nad laulsid, jäälilled aknaklaasil või mis selle nimi ongi.
See bass oli fantastiline. Reinis oskas tekitada imestamisväärseid helisid. Noorkuu on natuke midagi sellist, aga sinnamaani ta küll ei küündi.
Jazzisugemeid oli, aga tegelikult ega see pole jazz. Neil oli suurepärane kava, aga pigem pop-muusika. Meie ei nurise üldse, et see jazz ei olnud, ega ei tahtnudki mingit pillide lõhkumist kuulda, seda pole vajagi. Tahaks väga kiita helivõimendust, pulditöö oli väga hea. Paraja tugevusega heli oli, mõnikord mujal on liialt kõva. Siin on muidugi teadlikumat publikut ka, kes ehk tulid jazzkontserdile ja olid pettnud, et polnudki.” Marko (23), üliõpilane: „Jah, poistel on annet küll, aga kohati läks nii juustuks kätte ära see värk. Tekkis vahel tunne, et kui oleksin umbes 12, siis oleks hullult vinge. Aga tähendab, muidu oli suhteliselt bueno. 4 punkti 5-st.”

Tiina Kontus ja Liivi, muusikaõpetajad: „Väga maitsekalt ja stiilselt tehtud kontsert. Peaks ütlema , et tohutult intelligentsed poisid, vokaalsed võimed uskumatult head. Lavashow ja kõik see liikumine – lihtsalt super. Maailmatasemel muusika.”

Vita ja Dcidra: „Vapustav. Me oleme lätlased ja meil on eriti uhke tunne. No see on midagi originaalset. Seda ka muidugi, et nad on ju kõik konservatooriumi lõpetanud professionaalid, aga üllatus oli suur ikkagi.”

Aino (67) ja Aavo (66) Jaakso, hotelliteenindajad: „See oli haruldane, hämmastav vokaal ja hea töötlus tuntud lugudest. Kuigi me oleme vanamoelised, elasime noortega samamoodi kaasa. Niivõrd professionaalne.”