Kontserdisari Rajamuusika kutsub: Ain Agan

09. detsember 2009

13. detsembril on Genialistide Klubis kontserdisarja Rajamuusika teise õhtu külaliseks Ain Agan.

13. detsembril toimub kontserdisarja Rajamuusika teine õhtu Genialistide Klubis, kus külaliseks on Ain Agan.

Ain Agan (1959) on nii kitarrist kui pedagoog. Kuigi ta 70ndate lõpus õppis üürikest aega Tartus Heino Elleri nimelises muusikakoolis löökpille, on ta muusikuna põhiliselt iseõppija.
Ajavahemikus 1984-1997 mängis Agan Eesti Raadio estraadiorkestris ja bigbändis, alates 1999. aastast kuulub ta ka eesti džässmuusika esindusorkestri Estonian Dream Big Band ridadesse.

Tema pedagoogitegevuse alguseks võib lugeda 1990. aastat, mil ta asus oma kitarrimänguoskust ja teadmisi noorte pürgijatega jagama Kiili Kaunite Kunstide koolis. Seal oli Agan tegev kolmteist aastat. 1998 hakkas Agan aga džässkitarriste õpetama Viljandi Kultuuriakadeemias. 2003. aastast sai temast seal džässmuusika õppekava hoidja ehk selle õppekava peamine suunaja. Praegu on Ain Agan Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonna kitarriõppejõud ja džässmuusika programminõukogu liige.

Vaid üksikud Ain Agana ettevõtmised jäävad väljapoole džässmuusika piire. Ta on osalenud paljudes ansamblites ja löönud kaasa suure hulga stuudiosalvestuste valmimisel. Nii näiteks on Agan mänginud Raul Söödiga grupis Basic Concept ning duos koos Lembit Saarsaluga. Ta on Eesti Keelte asutajaliige ning sage osaline nii mitmes Raivo Tafenau grupis kui Meelis Vind projektis ning tihti jaganud lavalaudu Riho Sibulaga. Viimaste aastate eredamad ülesastumised Jazzkaare korraldatud üritustel on olnud koos soome tippsaksofonisti Manuel Dunkeliga kvartetis Agan/Dunkel Quartet. Esinenud on Agan Soomes, Prantsusmaal, Kanadas, USAs, Venemaal, Austrias, Poolas, Rootsis, Norras, Taanis, Suur Britannias, Hispaanias ja Fääri Saartel.

Ain Agana kitarrimängu võime kuulda enam kui viiekümnel Eestis ilmunud heliplaadil. Tema enda nime all on sooloplaatidena ilmunud CD “Ramp” (1995), endanimeline plaat “Ain Agan” koos Tallinna Kammerorkestriga (2005) ja septembris esitles ta koostöös Teemu Viinikaise, Mika Kallio ja Mihkel Mälgandiga valminud plaati „Pictures“. 2009. aasta Jazzkaarel omistati talle Jazziedendaja preemia. Muusikahariduse edendamise eest sai Ain Agan koos Aleksei Saksiga ka Kultuurkapitali helikunsti aastapreemia. Ta on Viljandi kitarrifestivali käivitaja ja kunstiline juht.

Sel korral mängib Ain Agan kitarri koos Oleg Pissarenkoga.

Rajamuusikat toetab Eesti Kultuurkapital.