fbpx

Kontserdikaja: Korea šamaanid tõid tervitusi võõrapärasest kultuurist

17. mai 2006

Korea šamaanide esinemine 15. mail Draamateatris tutvustas Eesti publikule Korea muusikatraditsiooni šamanistlikku algupära, tekitades kuulajates vastakaid tundeid.

Ebaharilike pillide kasutamine, korduvad sugessiivsed fraasid, ebaharilikud harmooniad ja sümboolika tõid tervitusi võõrapärasest kultuurist. Tugevalt rituaalses esinemises oli sümboleid ilmselt kõvasti rohkem, kui eriettevalmistuseta kuulaja välja oskas lugeda. Kummaliste pillide ja värviliste rahvariiete virvarri mõjus eksootilisena, riituse osana lavale toodud draakon aga lahutas meelt.

Publiku arvamused panid kirja Mari Hiiemäe ja Ester Eggert.

Laur ( 19), Humanitaarinstituudi Lähis-Ida ja Aasia kultuuriloo osakonna üliõpilane: “Olen Korea kontserte ennegi kuulanud, kuna olen õppinud poolteist aastat korea keelt. Suhtlen palju Eesti maausklikega ja Gut – Korea maausk – on minu suur huvi. Siin on palju sarnasusi.
Gut on kombinatsioon Siberi šamanismist ja ida-poolsest traditsioonist. Ise nad ütlevad, et see on tulnud Siberist. Minu arvates oligi huvitav jälgida, kuidas üks liin oli Siberi mõjutustega tants ja liigutused ja siis korraga jälle lehviku liigutamine ja ida mõjud.
Gut on Korea muusikatraditsiooni algus, kogu Korea rahvamuusika on juurtega Gutis, hiljem küll budismiga segunenud.
Riitused, millest lõike siin esitati, kestavad tegelikkuses mitu päeva. Inimesed ise, kes seda esitasid, ei ole kindlasti kommertslikud. Ma arvan, et on väga hea, kui tutvustatakse selliseid asju. Näeme, et Korea pole Eestist sugugi nii kaugel, kui võiks arvata.
Esinemine algas riitusplatsi ja iseenda puhastamisega, täpselt nagu Eesti maausus. Lisati veel vaimude äraajamise ja draakoniga seotud osa. Suuresti sooviti tervist ja pikka iga. Viimane osa tänasest esinemisest oli talupoegade lõikuspüha trummimängud. Nii mõndagi sai tekstist aru.”

Maret (28): “Minu jaoks oli see eksprompt ettevõtmine. Esimeses osas kippusin magama jääma, aga siis läks põnevamaks ja tuli elu juurde. Neil olid hästi kenad riided, kihilised ja õhulised. Huvitav mulje jäi, umbes selline, et mida kõike küll maailmas võib leida.”

Merle (27), kunstnik: “Võõrapärane, aga huvitav. Tundsin puudust sellest, et sõnadest aru ei saanud. Samas oli see visuaalselt nii hästi lahendatud, et elamust ikka oli.”

Sirje (55), tõlk: “Ma sain esimese õuna! Algul oli pikk-pikk monotoonne lõik ja mul oli kahju, et ma mitte midagi aru ei saanud. Kell pool kaheksa ma vaatasin kella ja mul oli tunne, et mul on juba kümme minutit igav olnud. Siis aga hakkasid nad nalju tegema ja tuli draakon. Päris tore oli, rõõmus elamus. Mulle meeldis ka publik väga. Ma ei ole küll Viljandi Folgil ise käinud, aga ma arvan, et see oli selline publik, kellele meeldib maailmamuusika. Korea muusikast ei teadnud ma midagi, esimest korda puutusin täna kokku. Mu oma poeg käis Koreas ja seepärast see maa huvitab, tundsin, et pean siia kontserdile tulema.”

Eero (36), IT-inimene: “Ma ei valmistanud iseennast ette, seetõttu jäi asi poolikuks. Keelest mittearusaamine eriti ei seganud, sihukese asja puhul see pole ehk nii oluline. Naine tantsis, mängiti pille ja löödi rütmi, vahepeal näidati draakonit.”

Inge, kunstiõpeaja: “Vaatasime esinemist nii põrandalt, kolmandalt rõdult kui teiselt rõdult. Põrandal oli heli natuke liiga vilets ja õhku oli vähe. Rõdul oli märksa parem olukord, õhku oli rohkem ja vaade oli lausa priima. Jäin rahule. Teine rõdu oli kõige õigem koht vaatamiseks. Mina hindasin kogu seda lugu visuaalselt rohkem kui kuuldeliselt. Nende kostüümid ja liikumine, vahendid, mida nad kasutasid, olid huvitavad ja mõjusid lapsemeelselt. Kogu nende olek on lapsemeelne, mis on üllatav, positiivne ja vahelduse mõttes teretulnud. Ma ise olen küll pärit kusagilt mujalt, kuid vahepeal neid vaadata on päris tore. Keelt ma ei osanud, tegelikult sõnum kui niisugune jäi ähmaseks.”

Tiit (36), talumees: „Teate ega mina muidu palju kontsertidel ei käi, aga täna lihtsalt jäi kuidagi vaba aega. Igal juhul väga meeldis. Tore oli vaadata ja kuulata etendust, mis tuleb südamest. Vähemalt minu jaoks oli see kõik nii kaasakiskuv.“

Merle (21), tudeng: „Nüüd pidin küll veidi pettuma. Ega ei teagi, mida muud ma siis ootasin. Selline muusika ja kogu show kuidagi väsitas. Peale selle jäi palju arusaamatuks. Ju olen siis liiga põhjamaine inimene, et kogu tausta mõista.“

Liidia (45), ametnik: „Huvitav. Väga hea selles mõttes, et liikumine ja rütm oli põnev. Andis mulle mõtlemisainet pikaks ajaks. Võiks muidugi omada rohkem teadmisi Korea šamanismist, sest praegu läks ilmselt palju infot kaduma.”

Kalle (39), arhitekt: „Kontserdi algus oli kuidagi uimane ja ei tekitanud erilisi tundeid. Pärastpoole läks kõvasti paremaks. Väga meeldis see lisalugu, mis nad tegid. Ikka maailmatasemel esitus, need mehed ja naised nalja ei teinud.“