KOREA SHAMAANIDE RITUAALNE MUUSIKA - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

07/05/2006 KOREA SHAMAANIDE RITUAALNE MUUSIKA

Uudised

Mais on Oslos, Helsingis ja Tallinnas on esmakordselt võimalik näha Korea lõunaranniku šamaanide rituaalset etendust Namhaean Pyolshin-gut.

Esmaspäeval 15. mail kell 19.00
Eesti Draamateatris

Šamanism on Korea iidseim usk, looduslähedane ja üldinimlik – enam kui 5000 aasta jooksul ta endasse ammutanud rahvatarkust ja tavandeid.. Palju sellest, mis peitub selles juurteusus, on Koreas omaks võtnud ka konfutsionism, budism, taoism ja kristlus. Samanism on mõjutanud ja mõjutab tänapäevalgi Korea draamakunsti, muusikat, poeesiat – Korea draama põhineb suuresti rituaalil gut, mis koosneb toidu ja joogi pakkumisest, palvetest, tantsust, muusikast jne. Gut kinnitab, et surmale järgneb uus elu, see annab korealastele rahu ja kindlustunde igas olukorras.

Mais on Oslos, Helsingis ja Tallinnas on esmakordselt võimalik näha Korea lõunaranniku šamaanide rituaalset etendust Namhaean Pyolshin-gut.

Šamaanide laulud on lihtsad ning mõjusad ja puudutavad oma inimlikkusega kuulaja hingekeeli olenemata rahvusest. Tavaliselt kestab Korea lõunaranniku külades väike rituaal kolm- neli päeva ning suur rituaal nädala – rituaali pikkus sõltub muuhulgas küla jõukusest. Lõunaranniku šamaanid ja külaelanikud toovad ohvreid Lohekuningale, Mäejumalale ja küla kaitseinglitele paludes neilt heaolu, viljaõnne ja kalaõnne. Oma suure kultuuriväärtuse tõttu kanti rituaal 1987.aastal riigi kultuuriväärtuste registrisse numbriga 84.

Etenduses teeb kaasa Chong Yong Man lõunaranniku traditsioonide hoidja ja viiendat põlve shamaan ja teda loetakse üheks võimsamaks Korea shamaaniks. Rituaalis osaleb ta ka lauljana ja mängib bambusoboed – pirit. Värvikates kostüümides naisšaamaanide palveid, laulu ja tantsu saadavad kuus pillimeest, kellest enamus on pärit shamaani perekonnast. Nad mängivad erinevaid rahvuspille nagu liivakellakujuline trumm (changgo), tünnikujuline trumm (yongg) , gong (jing), bambusoboe (piri), bambusflööt (taegum), kaheharuline vilepill (haegum), seitsmekeelne tsitter jt. Iga rituaaliosa algust kuulutavad flöödihelid.

Kokku mängitakse Tallinnas neli osa rituaalist. Rituaalis toimuvat tutvustab lühidalt professor Lee YongShik , etendus kestab umbes 90 minutit.

Piletid hinnaga 100-200 krooni on müügil Piletimaailma ja Piletilevi müügipunktides ning Statoili teenindusjaamades.

Korea šamaanide kontserdiga lõpetab Jazzkaar Kevadhooaja 2006, mille raames toimus 3. märtsist 15. maini 7 kontserti esinejatega Brasiiliast, Saksamaalt, Prantsusmaalt, Koreast ja Eestist.