fbpx

Kristjan Randalu uus rahvusvaheline trio tuleb neljaks päevaks Eestisse

07. september 2015

Kontserdisoovitus: 6.-9. septembrini esitleb pianist ja helilooja Kristjan Randalu oma uut rahvusvahelist jazzitriot Viljandis ja Tallinnas. Trio on publiku ees esmakordselt pühapäeval, 6. septembril Viljandis ning esmaspäevast 7. septembrist Tallinnas jazzisõprade koduks kujunenud Philly Joe´s. Grupis osalevad lisaks Randalule Euroopa jazzi absoluutsesse tippu kuuluv kontrabassist Mats Eilertsen Norrast ja trummar Markku Ounaskari Soomest. Kõlab Randalu uus looming.

 

Kristjan Randalu on juba aastaid üks aktiivsemaid ja laiema haardega eesti jazzmuusikuid maailmas, kelle tänavunegi suvi möödus põhiliselt Euroopas ja Skandinaavias erinevate koosseisudega tuuridel. Tänu aktiivsele rahvusvahelisele tegevusele on Randalul õnnestunud kokku kutsuda väärikas püsikooslus, mille sarnast kohtab eesti jazzmuusikute osavõtul harva. Mats Eilertsen on üks isikupärasemaid kontrabassimängijaid Euroopas, Markku Ounaskari aga teatakse kui väga tundliku musitseerimisviisiga trummarit.  

 

„Klaveritrio on jazzmuusikas väga standardne kooslus. Olen läbi aastate oma ansamblites alternatiivseid lahendusi otsinud ja osaliselt teadlikult kombinatsiooni bassi ja trummidega vältinud. Viimasest enda triost on peagi 20 aastat möödas. Nüüd valisin samuti teadlikult selle paljukäidud tee, kuna ei tundnud vajadust vigurdada pealiskaudselt enneolematutena paistvate trikkidega – ei mingit viperust nimes ega instrumentatsioonis,“ selgitab Randalu, miks just klaveri-kontrabassi-trummide koosluse kasuks otsustas.

 

„Tahan keskenduda sellele, kuidas uus muusika just nende muusikutega areneda saab. Tajun enda materjali pigem väga konkreetse ja rütmiliselt nõudlikuna – Matsi ja Markku lähenemine seab mind kindlasti olukorda, kus ma pean väga rangeid raame hetkes avardama. Näen seda väljakutset väga positiivse arengu võimalusena, millel esialgu pole piire.“

 

Randalu, Eilertsen ja Ounaskari kohtusid esmakordselt aasta tagasi, kui Norra saksofonist Trygve Seim kutsus nad oma uude kvartetti. Ühiselt salvestati Oslos jazziajaloo ühes väärikamas Rainbow stuudios, kus on salvestatud muuhulgas ka palju ECMi märgiga välja antud albumeid. Kuna muusikute omavaheline klapp osutus väga heaks, tegutsetakse juba aastapäevad koos kahes grupis, Trygve Seimi kvartetis “Helsinki Songs” ja Kristjan Randalu triona.

 

Nagu mainitud, on Eesti publikul harukordne võimalus saada osa trio kõige esimestest kontsertidest. Tallinnas Philly Joe´s jazziklubis antakse kolme päeva jooksul koguni kuus kontserti. Kontserdid algavad kell 19 ja kell 21. Eestis kasutatakse esmakordselt sellist kontserdilahendust, ehkki maailmas on mitmepäevase tsükliga jazziklubi programm juba aastakümneid tavaks.  

 

Kontserdid

6. september kl 17.00 Viljandi Pärimusmuusika Aidas

7. septembril kl 19.00, 21.00 Philly Joe´s jazziklubis

8. septembril kl 19.00, 21.00 Philly Joe´s jazziklubis

9. septembril kl 19.00, 21.00 Philly Joe´s jazziklubis