fbpx

Kruglov-Sooäär Quartet kostitas temperamentse kontserdiga

24. aprill 2013

Vene-Eesti viljakas ja hinnatud kooslus Kruglov-Sooäär Quartet, mille liidriteks on saksofonist Aleksei Kruglov ja kitarrist Jaak Sooäär, esitasid 23. aprillil NO99 jazziklubis just Jazzkaare jaoks valminud vene kontsertkava. Kontserti külastas ja muljeid kogus Kristin Viljamaa.

Kontsertkava sündis varem korduvalt Jazzkaarel esinenud kvartetil Anne Ermi ettepanekul. Esmalt esitati seda eelneval päeval Türil ja teine ettekanne toimus Tallinnas. Tervenisti veneteemaline ja vene heliloojate muusikaga kontsert lõi otse loomulikult romantilise õhkkonna ja äratundmisrõõm, kui tuntud lugusid esitati jazzilikus võtmes, tõi publikule naeratuse suule. Muusikapalade vahel luges Venemaa tunnustatud saksofonist-helilooja ja poeet Aleksei Kruglov venekeelseid luuletusi, mille tulemusel oli kontsertkava sulnis ja sidus tervik.

Kvarteti koostöö on kestnud juba mõned aastad, arvukalt on kontserte aset leidnud nii Eestis kui Venemaal ja ilmunud on kolm plaati, millest kõige hilisem „Stereo Autumn“ sisaldab endas ka kontserdil mängitud lugusid. Ansamblis pakub silmapaistvalt tugevale duole – elektrikitarrile ja saksofonile – taustajõudu trummar Tanel Ruben ja bassist Mihkel Mälgand, viimane neist haaras vaheldumisi oskuslikult kätte nii kontrabassi kui ka basskitarri. Kuulda sai nii andekate muusikute soolosid kui ka kõigi instrumentide võimsat kooskõla. Vahest aga see intiimse jazziklubi jaoks liiga võimas ja ka hilistundideni kestev hoogsalt sisukas kontsertkava oleks sobinud paremini suuremale lavale mõnel puhkepäeva õhtul.

Kontserdi tipphetked olid Mussorgski kolm pala süidist „Pildid näituselt“, sealt sai esitatud nii Anne Ermi lemmiklugu kui ka rütmikas ja meelelahutuslik „Onnike kanajalgadel“ ning imeilus ja kuulajast justkui läbi voolav meloodiline „Kiievi väravad“. Teisedki vene klassikud toodi lavale põnevates ja värvikates esitustes. Meisterlikult mängiti üksteise järel kontrastset muusikat, näiteks nii Tšaikovskit kui ka nõukogude rokkansambli Kino loomingut. Nii mõnigi lugu päädis jazziliku hullumeelsusega ja Aleksei Kruglov demonstreeris vingelt ka vilepilli ja puhus korraga kaht saksofoni. Mitmekülgne kontsertkava ja põnev ühisimprovisatsioon pakkusid kuulajatele särava elamuse.

Ilja (24): Ei oskagi hetkel midagi öelda, mul ei ole sõnu. Väga hea oli. Mulle olid kõik need lood lapsepõlvest väga tähtsad ja praegu neid sellistes versioonides kuulda oli väga tore. Tõesti hea kontseptsioon oli kontserdil, mulle nii meeldis.
Dimitri (32): Leidsin, et see oli nauditav. Muusikutelt võrratu esitus. Enamik lugudest olid tuttavad, kuid muidugi mitte nii, nagu neid täna esitati, see oli ikkagi uus lähenemine ja seda me täna siia kuulama tulimegi. Saime kontserdilt selle, mida soovisime.
Uku (32): Minu jaoks olid väga vägevad nende meloodilised lood. Kui alustati „Kimalase lennuga“, siis muidu vahepeal häirinud surin, mis tuli bassivõimendist, oli sel hetkel nii vägevasti ära kasutatud, et olin lausa lummatud.
Riina (41): Mulle meeldib alati käia Tanel Rubenit kuulamas ja vaatamas, vapustavalt hea trummar. Kuid muidugi ka teised muusikud olid tipptasemel ja kogu kava oli suurepärane.
Artur (67) ja Pam (70), Jazzkaare külastajad Norrast: Nad on erakordselt head muusikud. Üleminek traditsiooniliselt free jazzile oli meisterlik, nad hoidsid selget joont ja see oli tõesti huvitav. Me küll ei saanud vene keelest aru, aga muusika väljendas kõike arusaadavalt. Väga erinev sellest, mida me kuuleme Norras.

NO99 Jazziklubi, 23. aprill 2013 kell 22:00
Kruglov-Sooäär Quartet
Koosseis:
Aleksei Kruglov – saksofonid
Jaak Sooäär – kitarr
Mihkel Mälgand – bass
Tanel Ruben – trummid