fbpx

Küps, mänguline ja humoorikas Estonian Voices

04. detsember 2014
Teet Kaur

Estonian Voices näitas 30. novembril Kumu auditooriumis mängulist küpsust. Vokaalansambel haaras väljamüüdud saali kergelt oma meelevalda ning sarnase näilise kergusega mängisid nad oma seadetes rütmiliste keerukustega.

Minimaalsete dekoratsioonidega Kumu lava ja üleni mustas Estonian Voices mõjusid kontserdi alguses tühja lõuendina, üksnes musta raamitud näod vihjasid järgmisele pooleteisele tunnile. Kontrast tühjusega tõi esile igaühe isikupärase hääle nii kõneledes kui ka musitseerides. Lauljad katsid kogu ekspressiivsuse spektri. Mirjam Dede kõneles lugudes heanaaberliku lihtsuse ja julgustusega. Kadri Voorand jagas väga erinevaid ja tugevaid emotsioone. Tema hääl ei teinud neid, ei markeerinud, vaid elas meie silme all läbi, kehastas. Üksikud hetked, kui esiplaanil oli bass Aare Külama, panid publiku korduvalt nihelema – üllatusest ja heameelest tema hääle rikka ning sügava kõla ja tooni üle. Lauljate iseilmeliste häälte mahe ja täpne kokkukõla andsid ansamblile iseloomu. Kumus astusid lauljad saavutatud ühtsuse ja kokkulepete raamist välja, luues spontaansenselt muusikasse kirjutatud ideid mõjuvalt uuesti – küps mängulisus.

 

Mäng ongi ansambli esikplaadi esitluskontserdi peamine märksõna. Lood “Mr. Bubbles” ja Betti Alveri tekstile kirjutatud “Tüli” on head näited mängulistest teemavalikutest. Mr. Bubbles on värske leid – võrdleb inimese sisutühjust mulliga, mis on iga väiksema tuuleõhu meelevallas, kuni temast jääb järele vaid märg plekk. Huumor ning enese- ja maailmairoonia on ansambli Estonian Voices lahutamatu osa ning nad kaasasid sellesse ka publiku, jäädes seejuures heatahtlikuks. Lauljate lahkus jagada iseennast avas ka kontserdipubliku. Hästi ilmestas seda Kadri Voorandi mälupilt Suurest Vankrist kui koju, Haljalasse, tervitajast ning siiras mälestus Rootsist, kodust kaugelt, kus Suurt Vankrit nähes oli ta üllatusega mõelnud: „Näe, paistab Haljalast siia kätte ära!”

 

Estonian Voices mängis ka kujutlustega. Kõlas kuus häält – paari valgusvihu taustal kuus noort inimest, auditooriumitäis inimesi neid pehmetel toolidel jälgimas. Publiku kujutluses vaheldusid stseenid tülitsevatest inimesest ja suhtlusmäsust, tsirkusest, sisutühjast hõljuvast mullist, erinevatest muusikalistest koosseisudest ning isegi Aafrikast. Pole siis ime, et kontserdi järel kõlas püsti tõusnud publiku hulgast elevil ja intelligentne naise hääl: “Täitsa lõpp! Ei oskagi midagi muud ütelda, kui täitsa lõpp!”

 

 

Estonian Voices 30. novembril 2014 Kumu auditooriumis

 

Koosseis:

Kadri Voorand

Maria Väli

Mirjam Dede

Mikk Dede

Arno Tamm

Aare Külama