KUMU ÖÖ festival toimub 4. korda reedel, 5.juunil

01. juuni 2009

Muusikafestival Kumu ÖÖ on toimunud alates Kumu avamis-aastast 2006 ning jätkab rõõmsa suve-algus-festivalina ka sel aastal. 5. juunil avatakse KUMU uksed taas õhtul kell 21.

Muusikafestival Kumu ÖÖ on toimunud alates Kumu avamis-aastast 2006 ning jätkab rõõmsa suve-algus-festivalina ka sel aastal. Järgmisel reedel avatakse KUMU uksed taas õhtul kell 21:00 muusika- ka kunstisõpradele terveks ööks ning sel korral on programmi kaasatud ka Eesti kaasaegse kunsti näitus „Asjade Seis“ muuseumi viiendal korrusel, kuhu üks näitusel osalejatest Ki wa teeb Kumu ÖÖ ajaks helikujunduse. Viimase korruse näitusele viib külalisi korruste vahet liikuv ekspressbaar ning näituselt saab erandkorras minna ka öisele Kumu katuseterrassile, kuhu Kumu ajaloos on varem pääsenud vaid Muuseumi ööl.

Näituse kuraator ja Kumu ÖÖ muuseumi-poolne projektijuht Maria-Kristiina Soomre kommenteerib: “Kumu kunstimuuseumi jaoks on Kumu ÖÖ üks järjepidevamaid ja hinnatumaid traditsioone, mida loeme oma programmi sama oluliseks osaks kui oma korraldatud näitusi. Eriti hea meel on, et seekord jõuab helide pidu ka tõepoolest kunsti keskele ja muusikasõbrad, kes veel Kumu uuele kaasaegse kunsti näitusele jõudnud ei ole, saavad kaasa mõelda Eesti hetke kuumimatele autoritele. Nagu Kumu ÖÖ-l näha ja kogeda saab, on kaasaegsel kunstil ja muusikal palju ühiseid jooni, ka selliseid, mille peale esmapilgul võibolla ei tulegi – autorite kaudu on olemas aga ka täiesti otsesed ühisosad.”

Live-esituse annavad tänavusel Kumu ÖÖl psühhedeelset krautrocki viljelev legendaarne San Francisco bänd Wooden Shjips, Op.L Bastardsist tuntud Timo Kaukolampi uus bänd K-X-P, mis mängib plahvatuslikku staadioni-elektroonikat, uut muusikastiili Skweee harrastavad Soome-Rootsi DJd Mesak ja Joxaren ning DJ-seti teeb ka Bergeni pop-printsess Annie. Oma uut kogumikplaati „All“ esitleb Kumu ÖÖ raames Rainer Jancis ning heliteos „Kõik läheb mööda“ on plaadile saanud ka legendaarsel futu-elektroonika pundil Data, koosseisus Igor Garšnek ja Tiit Aunaste. Üles astuvad veel Tiit Kikas elektroonilistel helimanipulatsioonidel ja viiulil ja Liis Jürgens harfil koos Liisa Hirshiga klaveril-elektroonikal, kosmilist kõlapilti otsiv Kosmofon ja psühhedeelse jazzi, funk ja elektronmuusika vallas tegutsev improvisatsiooniline kollektiiv TrioPHONIX, mis eksperimenteerib ka performance’i ja teatrikunstiga. Plaadimuusika eest kannavad hoolt Alari Orav ja Aivar Tõnso. Visuaalmaailma loob Kumu ÖÖl VJ-duo Uku ja Kala ehk Yo Frankie!

Terav ja avameelne „Asjade seis“ Kumu moodsa kunsti näitussaalis 5. korrusel pakub välja kohalikku klassikapotentsiaaliga kraami, toob koju tagasi piiri taga menukalt ringleva Eesti kunsti ning esitab teoseid, mis impordivad meie kunstireaalsusse siin seni vähelevinud positsioone, kandvateks märksõnadeks kriitiline, sotsiaalne ja poliitiline. Näitusel osalevad töödega KIWA, Villu Jaanisoo, Marko Mäetamm, Jaan Toomik, Kristina Norman, Jasper Zoova, Gaasitoru ja Vabaduseplakati autorite kollektiivid ning näitusele teeb Kumu ÖÖ ajaks helikujunduse Ki wa, teose nimeks „hlör u fang axaxaxas mlö“, mis on otsata ja lõputa glitch-ambient projekt, mis keskendub intuitiivsetes kompositsioonides kuuldamatutele ja eemalolevatele helidele.

Kumu ÖÖl toimub ka lausa kaks afterparty’t: Balou Lounges ja Von Krahli baaris. Peod kestavad hommikul kella 8-ni ja menüüs on soe supp ja pirukad!

Piletid festivalile on müügil Piletilevi müügikohtades üle Eesti, esimesed 500 piletit soodushinnaga 195.-.

Kumu ÖÖ kordaminekuks on ühendanud jõud Helen Sildna (Tallinn Music Week / Musiccase OÜ) ja Aivar Tõnso (Hea Uus Heli, Ulmeplaadid) ning üritust toetavad sel aastal Kopparberg, Nordic Hotel Forum, Kuninglik Norra Saatkond, Kumu, Raadio2, Postimees, MTV ja Rada7.