Kuressaares avatakse näitus “Rütmid, värvid, jazz, armastus”

14. juuni 2009

20. juunil avatakse Kuressaare Linnuses kunstnik Piret Rohusaare näiutus, mis on inspireeritud jazzmuusikast.

20. juunil kell 16 avatakse Kuressaare Linnuse kaitsetorni 5. korrusel Piret Rohusaare näitus “Rütmid, värvid, jazz, armastus…”. Sel puhul musitseerivad kitarristid Tiit Paulus ja Jaak Sooäär. Sündmus toimub Eesti Jazzliidu ja Kuressaare jazziklubi Jazz del Mar koostöös.

Kitarristid Tiit Paulus ja Jaak Sooäär said tänu juhusele laval kokku Eesti Jazzmuusika Päevadel Peterburis 2006. aasta varakevadel. Kavas olid sellel kontserdil Tiit Pauluse seaded legendaarse ameerika pianisti ja helilooja Thelonius Monki lugudest.

Kuna esimesest koosmängust jäi meeldiv mälestus, otsutati koos esinemist jätkata. Et Paulus elab juba ligi kakskümmend aastat Saaremaal ning Sooäär on ka juurte poolest poolenisti saarlane, siis sobivad duo repertuaari Monki palade kõrval mitmesugused Saaremaaga seotud lood, mida seltskonnas ikka lauldud on ja millele Tiit Paulus mõnusad kitarriseaded on teinud. Nii sündiski mõte salvestada CD “Thelonius Monkist Saaremaa valsini”, mis ilmus möödunud aasta sügisel.

Tiit Paulust hakkas jazzmuusika teda kõitma teismelisena. Jazziharidusest polnud tol ajal kombeks rääkida ja nii õppiski Tiit Paulus kitarrimängu omal käel, kuulsaid eeskujusid kuulates ja esialgu ka jäljendades. Tööd said muusikud 60-aastatel restoraniansamblites ja tollases filharmoonias mängides. Tiit Paulus osales ka mitmetel kontsertidel ja festivalidel kodu- ning välismaal.

Tollased Nõukogude Liidu jazzikriitikud valisid Tiit Pauluse tihti liidu kitarristide esikolmikusse. Selle perioodi sisse mahtus ka hulk „saviplaate“ koostöös selliste mainekate muusikutega nagu kitarrist Andrei Rjabov Peterburist, armeenia lauljatar Datevik jpt. 14 aastat töötas Tiit Paulus Eesti Raadio Estraadiorkestris, koos orkestrikaaslase Arvo Pillirooga tekkis vägagi huvitav oma muusikat viljelev duokooslus. “Kõike seda aitas üle elada see, mille kohta on keegi nutikas öelnud – jazz ei ole muusika vaid hoopis elamisviis” ütleb Tiit Paulus.

Aastast 1989 elab kitarrist vanas popsitalus Saaremaal Kehila külas ja peab koolmeistri ametit Kuressaare muusikakoolis, kus ta asutas ka pop/jazzosakonna. Igal suvel õpetab Paulus noori Soome vanimas Nilsiä muusikalaagris. Kuna jazzkitarri käsitlev eestikeelne õppematerjal puudus täielikult, siis koostas ta õpiku Improvisatsioon ja harmoonia kitarril (1996.a. kordustrükk 2000.a.) Tiit Pauluse õpilastest on tuule tiibadesse saanud juba Andre Maaker, Erko Niit jpt.

Õpetajale meeldib esineda koos noortega, jazzilavadel on südamed võitnud tema juhendatud ansambel 2+2=5.

Tiit Paulus on osalenud ka CD-plaatidel Basic Concept feat. Tiit Paulus (1998.a.), Tiit Paulus /Muinaslugu muusikas (2001.a.). Ta on kirjutanud laulutsükli Hando Runneli sõnadele.

Kitarrist ja helilooja Jaak Sooäär on üks Baltikumi aktiivsemaid jazzmuusikuid. Esimese Eesti jazzmuusikuna pälvis ta magistrikraadi Kopenhaageni Rütmimuusika Konservatooriumis. Sooäärel on mitmed regulaarselt tegutsevad rahvusvahelise koosseisuga ansamblid nagu The Dynamite Vikings, Erdmann/Sooäär Dessert Time, Innanen-Sooäär-Bennink ning eesti ansamblitest Free Tallinn Trio, duo Tuule Kanniga ja Eesti Keeled, mis on ka tähelepanu äratanud mitmel pool Euroopas. Veel osaleb ta projektis Estonian Guitar Octet (E.G.O.), Andres Mustoneni jazzkvartetis, duos Tiit Paulusega, trios koos Raul Vaigla ja Tanel Rubeniga ja veel mitmes projektis.

Jaak Sooäär ka kogenud ning mitmekülgne pedagoog. Ta on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazzmuusika osakonna juhataja ja dotsent ning Eesti Jazzliidu juhatuse esimees ja asutajaliige. Mitmekülgse muusikuna tunneb ta end koduselt nii traditsioonilises jazzis kui vabaimprovisatsioonilises muusikas. Rikastamaks oma muusika helipilti kasutab ta tihti ka elektroonikat.

Viimastel aastatel on Jaak Sooäär esinenud Eestis, Lätis, Leedus, Soomes, Rootsis, Norras, Taanis, Austrias, Saksamaal, Poolas, Kreekas, Türgis ja Venemaal. Tähtsamad festivalid Moers Festival, Europhonics, Pori Jazz, Vossa Jazz, European Jazz Festival Ateenas, Baltic Jazz Festival Moskvas, Vilniuse Suvefestival, Kopenhaageni Jazzfestival, TUM Festival ja Jazzkaar.

Sooääre koostööpartneriteks on teiste hulgas olnud tunnustatud jazzmuusikud maailma eri paigust nagu Ray Anderson, Han Bennink, Will Calhoun, Anders Jormin, Joe Lovano, WDR Bigbänd, Pierre Dorge, Raoul Björkenheim, New Jungle Orchestra, Petras Vysniauskas, Arkadi Gotesman jpt.

Oma aktiivse organisaatoritööga on Jaak Sooäär viimastel aastatel suutnud Eestis jazzielu mitme pügala võrra elavdada (jazziklubi ürituste ja jazzikõrghariduse edendamisega), selle eest on talle osaks saanud ka mitmed asjakohased tunnustused. 2007. aastal sai ta nii Eesti Kultuurkapitali aastapreemia kui pärjati ka esimese Elioni Jazziauhinnaga, seoses millega valmis ka ETV-s saade Jaak Sooääre Dynamite Vikings kontserdist 2008. aasta Jazzkaarel.