fbpx

Le Grand Bateu rütmid panid publiku õõtsuma

20. märts 2012

Ansambli Le Grand Bateu nimi tähendab suurt laeva. Kui päriselus ei peaks suurt laeva naljalt miski loksutama, siis selle bändilaevukese puhul on muusikaliste rütmide õõtset päris tublisti tunda.

Kontserdist annab ülevaate Jazzkaare veebireporter Marje Ingel.

Laine löögiraskus tabab parrast just takti teisel poolel ja esimese mulje põhjal tundubki põhirõhk selles bändis rütmigrupil lasuvat. Publiku jalad tunnevad küllap puudust tantsupõrandast, kuid samas on lood komponeeritud nii mitmekihilisteks, et mingil juhul ei hakka igav neid laule ka üksnes kontserdisaalis kuulates. Lisaks jalgadele virgutavad need lood ka kujutlusvõimet ja manavad silme ette kõiksugu liikuvaid pilte. Tegelikult sobikski bändi looming väga hästi filmimuusikaks.

Enamiku lugudest on kirjutanud pianist Yves Meersschaert, aga kõlapildis ei soleeri sugugi tema, samuti mitte habras lauljatar Aster Van Vaerenbergh. Kogu kontserdi põhjal jääb mulje ansamblist kui ühtsest tervikust, kus valitseb väga demokraatlik vaim ja keegi ei trügi esiplaanile. Tore duett-duell toimub siiski ansambli kahe klahvpillimängija vahel laulus „Domino“, kus mängitakse neljal käel klaverit, aegajalt omavahel kiiruga kohti vahetades. Siiski pole ühegi muusiku eesmärgiks oma ansamblikaaslasi kuidagi üle trumbata või publikut pahviks lüüa, staaride asemel on siin naabritüdrukulikult pretensioonitu olekuga lauljatar ja omakülapoisilikult tagasihoidlikud pillimehed.

Demokraatlikkus väljendub ka eklektilises repertuaaris, mis ulatub indielikust pop-rockist tangoni ja kaasajastatud või kaasajastamata šansoonist jazzi mõjudeni. Aegajalt laskutakse mineviku-nostalgiasse ja taasesitatakse prantsuse 1940-ndate aastate muusikat, samas on osa repertuaarist aga piisavalt tänapäevane ja raadiosõbralik. Nagu kõigest sellest veel vähe oleks, teeb mere äärde reisimisest jutustava laulu „Vava“ kitarrisoolo kummarduse vesternite muusikale. Loos „Louie“ meenutab bändi kõla aga samuti Belgiast pärit ansambli Vaya Con Dios sound‘i. Viimast võikski ehk Le Grand Bateau üheks eelkäijaks lugeda.

Kas Le Grand Bateau’l õnnestub üle maailma miljoneid albumeid müünud kaasmaalaste edu korrata, eks seda näitab aeg. Esimeseks takistuseks sellel teel võiks olla keelebarjäär, sest Le Grand Bateau laulud on eranditult prantsuse keeles. Eesti publikut ei paistnud see samas sugugi segavat, sest Kumu Auditooriumi ukse taguselt letilt kadusid bändi plaadid küll nagu ahjusoojad saiad, lootusrikaste osta soovijate rida lookles aga veel pikalt läbi fuajee.

 

Le Grand Bateau 16. märtsil 2012 kell 19 Kumu Auditooriumis

Koosseis:

Aster Van Vaerenbergh – laul

Yves Meersschaert – klahvpillid

Thomas Noel – klahvpillid, meloodika, kitarr, kellamäng, vokaal

Tom De Wul – löökriistad

Koen Kimpe – kontrabass