fbpx

Laia haardeulatusega eksperimentaalruum. Teine showcase-kontsert Punases Majas

30. aprill 2018
Anneliis Lepp

26. märtsil Alexela kontserdimajas Laura Mvula kontserdile järgnenud eufoorias olid ootused edasisele õhtule kõrged. Omades aimdust, millist muusikat teevad Mauno Meesit ja Argo Vals, võis eeldada, et õhtu kulmineerub millegi põnevaga. Saladuslikkust lisas Modulshteini nimi kontserdil esinevate kollektiivide nimistus, sest nende muusikaga polnud ma varem kokku puutunud.

Mauno Meesit on laialdast tuntust kogunud sarja „Varjudemaa“ soundtrack‘i heliloojana, ent asjateadlikumad inimesed teavad teda ka kollektiivist Sinine. Mina positsioneerin end sellel skaalal kuhugi vahepeale. Mauno Meesit on minu jaoks olnud natuke Neil Youngi võrdkuju, sest sarnasusi Meesiti muusika ja Jim Jarmuschi filmi „Dead Man“ soundtrack‘i vahel võib leida küll. Kogu Meesiti trio etteaste lõi minu jaoks Punases Majas deadman’iliku atmosfääri. Meesiti muusika sume ja saladuslik kulgemine, mis vaikselt eskaleerus ja siis jälle vaibus, oli võrreldav mõne sügisese tormiga. Võiks lausa öelda, et nende etteaste tõi Punasesse Majja sügisese kaamosliku ja mõtliku meeleolu, aga seda kõige paremas tähenduses. Ja repertuaaris oli isegi lugu pealkirjaga „Vihm“! Lisaks Mauno Meesitile olid laval Tiit Kikas elektriviiulil ja Jaagup Tormis trummidel.

Järgmisena astus lavale Modulshtein. Nende esinemine oli õhtu jooksul vast kõige üllatuslikum. Sellist kombinatsiooni, kus drum’n’bass’ilikke biite saadavavad klarneti ja kirtarri mõnusad eksperimentaalsed helikäigud, polnud ma varem kohanud. Võib-olla kõneleb see uuemast trendist, sest Tallinn Music Weeki ühelt showcase’ilt mäletan sarnast kombinatsiooni, kus olid ühendatud viiulimuusika ja drum’n’bass. Modulshteini esinemise ajal muutus Punane Maja klubiks, kust leidsid hingele rahuldust nii tulised klubihundid kui ka julged stiilipiire ühendavate katsetuslike eksperimentide austajad.

Kui kell oli liikunud juba üle südaöö, jõudis kätte Argo Valsi esinemiskord. Tundus, et hiline kellaaeg neljapäeva õhtul oli jazzkaare publiku ridasid natuke hõrendanud. Sellest oli kahju, sest kui varasemalt on Argo Vals tuntud oma elektroonilise kitarrimuusika poolest, siis seekord sai kuulda, kuidas helikäigud olid täiendunud erinevate elektrooniliste biitidega. Minu asjatundmatu kõrv tabas jällegi drum’n’bass’ilikke helipõhjasid, mis olid väga varieeruvad. Igal juhul tasub Argo Valsi uut, aasta lõpul ilmuvat albumit ootama jääda.

Üldistavalt võib öelda, et neljapäevaõhtune showcase Punases majas oli kahtlemata huvitav, pakkudes laiahaardelist naudingut erinevate muusikastiilide austajatele.

Showcase-kontsert: Mauno Meesit Trio, Modulshtein, Argo Vals
26. aprillil 2018 Punases Majas

Mauno Meesit Trio
Mauno Meesit – kitarrid, efektid
Tiit Kikas – elektriviiul
Jaagup Tormis – löökpillid

Modulshtein
Aleksandr Žedeljov ehk FAERSHTEIN – kitarr, Ableton, analoogsüntesaatorid
Marten Altrov – klarnet, bassklarnet
Aleksei Semennihhin ehk DJ Bandit – fx, samples, scratches

Argo Vals
Argo Vals – kitarrid, elektroonika
Alyona Movko – visuaalid

Vaata showcase-kontserdi pildigaleriid siit!