fbpx

Laululaineil üle Soome lahe

14. detsember 2017
Marje Ingel

Soome 100. sünnipäeval, 6. detsembril kutsus Jõulujazz kuulama põhjanaabrite üht menukaimat rahvamuusika ansamblit Värttinä. Kontsert Kultuurikatla Black Box’is viis publiku laululaineile seilama, võttes suuna tänapäevast kaugemasse minevikku, mil eesti ja soome rahvapärimus moodustasid veel ühtse terviku.

 

Enne, kui lavale astus Soome folkmuusika lipulaev Värttinä, näitas lootsina teed kodusadamasse Eesti põhjarannikult pärit Kadri Voorand. Kes muu sobinukski seda paremini tegema, kui äsja eeposega maha saanud ja selle kaudu justkui 21. sajandi rahvalaulikuks saanud Voorand! Kontserdi esimese poole sisustanud jazzlauljatar ei hälbinud oma tavapärasest ampluaast siiski liialt kaugele. Polnud vajagi, sest ka jazzi lauldes kasutab ta rahvalaulule omaseid elemente: kordust ja dialoogina vormistatud paarisimprovisatsiooni ning luuperi abil saavutatud lauluimprovisatsioonide kihilist ülesehitust, mis kaudselt meenutab setu mitmehäälseid laule. Rahvaloomingule omane on ka samade teemade levimine laulust laulu ja ühest paikkonnast teise. Omamoodi uuskasutust võis kuulda ka Voorandilt, kui ta oma eelmisel plaadil „Kosmogooniline Etüüd” kiire jazzvalsina jäädvustatud „Õhtu” tõi seekord kuuldavale neljaosalises meetrumis.

 

Kadri Voorand ja Värttinä said laval kokku läänemeresoome rahvaste pärimusest rohkesti ainest ammutanud Veljo Tormise loomingut esitades. Teraselt teksti jälgiv kuulaja võis märgata, et teatepulk anti ka temaatilises plaanis üle sujuvalt: Voorandi laulule „Armupurjus” järgnes „Röntyska III” Tormise kooritsüklist „Ingerimaa õhtud”, milles südikas neiu teatab, et ei kavatsegi naiseks minna pudelile suud andvale joodikule. Publikul seevastu oli meeldiv võimalus joobuda lauljate meisterlikkusest: Voorandi puhul eelkõige improviseerimisvabadusest ja loovast leidlikkusest, Värttinä trio puhul aga diktsiooni hämmastavast selgusest ja võimest igas laulus luua sobiv atmosfäär ja kehastada sellele vastavaid tegelaskujusid.

 

Värttinä & Kadri Voorand „Soome 100” 6. detsembril kell 19 Kultuurikatla Black Box’is

Koosseis:

Kadri Voorand – laul, viiul, elektroonika
Mihkel Mälgand – kontrabass, basskitarr

Värttinä:
Mari Kaasinen – laul
Susan Aho – laul
Karoliina Kantelinen – laul
Lassi Logren – viiul, jouhikko
Matti Laitinen – kitarr, mandotšello
Mikko Hassinen – löökriistad

 

Vaata kontserdi fotosid siit.