fbpx

Lee Ritenour 21.02 Nokia Kontserdimajas

14. veebruar 2013

21. veebruaril esineb Tallinnas, Nokia Kontserdimajas maailmakuulus jazzkitarrist, Grammy auhinnaga pärjatud Lee Ritenour. Kontserdi raames tulevad esitlusele nii lood Ritenour’i viimaselt stuudioalbumilt «Rhythm Sessions» kui ka parimad palad läbi tunnustatud muusiku pika ja eduka karjääri. Laval teevad kaasa Melvin Davis (bass), Jesse Milliner (klaver/klahvpillid) ja Sonny Emory (trummid).

«Kapten Sõrmed» – nii kutsutakse Lee Ritenour’i tema ebahariliku kitarrimängu käteosavuse tõttu: «Ritenour on väga eristuva stiiliga muusik. Tal on üks puhtamaid toone, mida iial elektrikitarrist kuulda võimalik». Ritenour on üks kaasaegse jazz-funk’i pioneere. Muusiku kirevasse karjääri mahub üle 40 albumi, millest mitmed on pälvinud kuldplaadi staatuse, 19 Grammy nominatsiooni, Grammy auhind ja tuhandeid kontserte.

Lee Ritenour’i viiendat kümnendit kestav kitarristikarjäär on muljetavaldav. Arvukad edukad sooloalbumid ja mainekad auhinnad kõnelevad kitarristi loomingulistest saavutustest. Raske on leida jazzitippe, kellega ta poleks koos esinenud või plaadistanud – Sonny Rollins, Dizzy Gillespie, Herbie Hancock, Al Jarreu – kui vaid mõningaid nimetada, rääkimata kitarristidest. Viimasel ajal on ta andnud mitmeid kontserte koos Mike Stern’iga. Ritenour’i muusika on helge ja päikseline, küllap seepärast on ta muusika nii lähedane laiale kuulajaskonnale igas maailmanurgas ning meelsasti mängivad seda ka paljud raadiojaamad. Fusion, funk, bossanova – selles ampluaas on Ritenour’ile raske leida võrdset. 16-aastaselt kutselise muusiku karjääri alustanud kitarrist on jätkuvalt tippvormis, mida tõestab ka tema käesolev turnee.

Lee Ritenour on olnud oma loomingu kujunemisel avatud nii jazz’ile, rokile kui Brasiilia muusikale. Juba 16-aastasena esines ta ansambliga Mamas and Papas, kaks aastat osales Lena Horne’i ja Tony Bennett’i bändis. Tema mitmekülgne muusikaline talent andnud hoo koostööle Pink Floyd’i, B.B. King’i, Frank Sinatra, Simon & Garfunkel’i, Ray Charles’i, Peggy Lee, Aretha Franklin’i, Barbra Streisand’i, Natalie Cole, the Bee Gees’i, Quincy Jones’i ja paljude teiste maailmanimedega. Ei saa ka märkimata jätta vapustavat külalisesinejate paraadi tema enda albumitel ja koostööprojektides – Phil Collins, Ivan Lins, George Benson, Caetano Veloso, Michael McDonald, Renee Fleming, Kurt Elling jt. 90ndatel oli Ritenour ülieduka kaasaegset jazz’i viljeleva bändi Fourplay asutajaliige.

Eesti tuntud kitarristi Nevil Blumbergi sõnul tekitab Lee Ritenour´i nimi temas sooja nostalgiatunnet. «Lee on üks nendest kitarristidest, kes mõjutas ja kujundas minu enda muusikalist maitset. Mäletan, et 80-ndatel olid kõik, keda tundsin, tema loomingust ja mängimisoskusest vaimustuses. Mulle isiklikult on lähedane Lee Ritenour´i rafineeritud helikeel, ülim kvaliteet detailides ja huvitav maitsekas meloodiline funk´jazz´fusioni kõla. Igatahes on tegu ühega oma žanri tippudest. Soovitan soojalt,» lisas Blumberg.

Eelmise aasta sügisel nägi ilmavalgust Lee Ritenour’i uus kauamängiv «Rhythm Sessions». Uue plaadi kallal töö käigus on Ritenour end ümbritsenud tuumikuga, mis koosnes nii kogenud muusikaveteranidest kui ka paljulubavatest uutest talentidest – albumil teevad kaasa Chick Corea, George Duke, Stanley Clarke, Dave Grusin, Marcus Miller ning Ritenour’i poolt ellu kutsutud rahvusvahelise muusikavõistluse noored talendikad võitjad.

Lee Ritenour esitleb oma uut albumit 21. veebruaril Nokia Kontserdimajas, mängides ka parimaid palasid läbi enda pika karjääri. Tallinnas esineb Lee Ritenour suurepäraste muusikutega – uue turnee saatebändi koosseisu kuuluvad basskitarri virtuoos Melvin Davis, Jesse Milliner (klaver/klahvpillid) ning trummar Sonny Emory.

Rohkem infot: www.fbi.ee