fbpx

Lembit Saarsalu, Olav Ehala, Toivo Unt, Aivar

20. jaanuar 2011

Kõlab Saarsalu, Ehala ning Uno Naissoo loomingut, valik Ameerika jazzistandardeid, bluusi, sambat ja mahedaid ballaade.

“Sarsaparilli” nime kannab Lembit Saarsalu kvarteti 2009. aastal salvestatud plaat, kus peale legendaarse saksofonisti mängivad veel bassist Toivo Unt, pianist Olav Ehala ning trummar Aivar Vassiljev. Ehala ja Undiga seob Saarsalu kauaaegne koostöö ja sõprus ning üsna palju on Saarsalu koos mänginud ka nooremasse põlvkonda kuuluva Vassiljeviga. Eesti muusika raskekahurite oskused on seekord jäädvustatud audiovisuaalselt. Lisaks CDle on AV Records välja andnud ka kontsert-DVD, mis on üles võetud NO99 jazzklubis, meie oma õdusas Village Vanguardis.

Kava on jaotatud kahte ossa. Kõigepealt kõlab Saarsalu, Ehala ning Uno Naissoo looming ja seejärel valik Ameerika jazzistandardeid. On bluusi, on sambat, on mahedaid ballaade, “tasuta lõunana” ka juba ammu ennast tõestanud ja oma nimed muusikaajalukku kirjutanud meeste vahetu suhtlus ja muhedad remargid. DVD sisaldab intervjuud Lembit Saarsaluga, mida ilmestavad ajaloolised kaadrid saksofonisti esinemisest koos jazzilegendi Lionel Hamptoniga.

“Jazz oli meie jaoks lummav muusika, mida “Ameerika Hääle” kaudu kuulsime,” kirjeldab Saarsalu intervjuus oma esmakordseid tutvumisi jazzimprovisatsiooniga. Jazz on alati kandnud vaba eneseväljenduse sõnumit ja võib-olla osaliselt just seetõttu omandas see muusikaline nähtus siinses suletud ühiskonnas okupatsiooni ajal erilise tähenduse. Selle kohta, kui elujõulisena jazz tänapäeva Eestisse on kandunud, on küllaga elavaid tõestusi. “Sarsaparill” on soliidne bukett, mis pakub avastamisrõõmu nooremale ja taasavastamise rõõmu vanemale generatsioonile.

Ivo Heinloo arvustus on ilmunud ajakirjas Muusika