fbpx

Liis Viira ja Robert Jürjendali maagiline pühendus tasasele maale

05. detsember 2014
Kristiina Veerde

Kitarristi Robert Jürjendali ning harfimängija Liis Viira dialoog talveõhtuses Niguliste kirikus pakkus lummavat muusikalist rännakut läbi rikka Eestimaa looduse ning hetkelist põgenemist argipäevamuredest.

Jürjendal, kes on figureerinud Eesti kitarrimaastikul aastakümneid, on tuntud helidega eksperimenteerimise ja omanäoliste kõlakujundite loomise poolest. Kontserdil kõlanud muusikat võib nimetada brianenolikult kosmiliseks, millele andis palju juurde ka Niguliste kiriku omapärane akustika. Põnev oli kuulata kitarr-oreli ning harfi kokkusulanduvat ning üksteist täiustavat kõlapilti ja ka märkamatut põimumist Viira harfi- ning Jürjendali kitarrimängu vahel. Huvitava ja värvirikka kõlamaailma tekitasid eriilmelised elektroonilised heliefektid ning harfi omanäoline kõla.

Kontsert oli kui ringreis läbi Eestimaa looduse ja maastike ning teostes oli kuulda Jürjendali sügavat sidet loodusega, samuti meenutasid mitmedki lood oma ülesehituselt ning kõlapildilt eesti rahvalaule ja -koraale. Viira ja Jürjendali vaheline sünergia oli omamoodi müstiline – kaks üsna vastandlikku, kuid hiilgavat muusikut täiendasid üksteist suurepäraselt, näiteks Viira selge ja struktureeritud harfimäng toetas Jürjendali kitarrihelide maalilisust.

Publik oli juba kontserdi algusest peale täielikult helide lummuses. Kontsert pakkus nõiduslikku retke läbi kõlapiltide ning kontserdi lõppedes tänati selle eest muusikuid kauakestva aplausiga. Erakordselt kaunis kolmapäevaõhtune rännak helide maailma oli kahtlemata miskit, mis tekitas hinges sooja tunde jõulueelsesse aega.  

 

Robert Jürjendal ja Liis Viira „Tasasele maale”

03. detsembril Niguliste muuseumis 

 

Koosseis: 

Robert Jürjendal – kitarr, kitarr-orel, live-elektroonika

Liis Viira – harf