fbpx

Jazzkaar soovitab: Luulekava “Maailmal külas”

06. august 2013

Sel nädalavahetusel saabub Viru Folgi kutsel Eestisse grupp Rootsi muusikuid, keda kaks viimast aastat seob loominguline koostöö luuletaja Doris Karevaga. Laulev Keelpillikvartett STRÅF ja pianist-helilooja Stefan Forssén annavad Eestis kokku neli kontserti, millest kolmel esitatakse Doris Kareva luulet autori osavõtul. 

STRÅF on unikaalse kõlapildiga keelpillikvartett, mis rõõmustab kuulaja kõrva emotsionaalse vokaaliga. Stråf on välja kasvanud laineid löönud Göteborgi eksperimentaal-ansamblist Amanda, mille 30 liiget on loonud maailma, kus erinevad muusikastiilid, draama ja moodne tants ei tunne piire. Stråf ammutab inspiratsiooni klassikalisest muusikast ja popist, rockist, jazzist, skandinaavia folgist, maailmamuusikast ning Doris Kareva luulest. 

Stefan Forssén on teenekas jazz-pianist ja helilooja. Koos 1976. aastal asutatud ansambliga Änglaspel on ta võitnud mitmeid mainekaid auhindu, sealhulgas Rootsi Grammy. Stefan Forssén on aktiivselt tegev ka teistes muusikavaldkondades. Tema sulest on pärit mitmed tuntud koori- ja lastelaulud, ta on kirjutanud ooperi- ja kammermuusikat ning muusikat teatrile. Ta on pühendunult viisistanud ja plaadistanud luuletusi ühe Rootsi menukama lastekirjaniku, Lennart Hellsing’i, sulest.

Doris Kareva on luulet avaldanud alates aastast 1974, tema esikkogu “Päevapildid” ilmumisest on möödumas 35. aastaring. Selle ajaga on Kareva kerkinud elavaks klassikuks, Eesti üheks armastatumaks ja enimloetumaks luuletajaks, keda on korduvalt pärjatud kirjandusauhindade ja riiklike preemiatega. Doris Kareva on eesti keelele kinkinud heldelt maailmaklassika tõlkeid William Shakespeare’ist Jelaluddin Rumi’ini; tema enda luulet on tõlgitud kaugelt enam kui ainult rootsi keelde. Tema tekste on lavale toonud Briti, Hollandi, Kreeka ja Tai lavastajad, koreograafid ja heliloojad, rääkimata mitme põlvkonna Eesti muusikutest. Lõpuks, Kareva luule esimene muusikasse seadja oli tema isa, helilooja Hillar Kareva. Ring on täis saanud, kuid ehk on see alles algus.

11.08.13 kell 18.00 Viru Folk, Käsmu, Ingmani merelava

13.08.13 kell 18.00 Narva linnus

14.08.13 kell 19.00 Pädaste mõis, Muhumaa

15.08.13 kell 20:00 Haapsalu Kuursaal 

 

Kontserdid saavad teoks tänu Rootsi Kunstinõukogu ja Rootsi Suursaatkonna toele.