fbpx

Maailmamuusika päev Mayra Andrade ja Richard Bonaga

22. veebruar 2011

Kaks päikesekontserti Nokia kontserdimajas 30.aprillil. Mayra Andrade ja Richard Bona toovad Jazzkaarele meloodiaid ja rütme maailma igast ilmakaarest.

Mayra Andrade ja Richard Bona toovad Jazzkaarele meloodiaid ja rütme maailma igast ilmakaarest.

Mayra Andrade kontserdil kõlavad nii portugali fadod, prantsuse shansoonid, Rohelise Neeme Saarte morna-ballaadid, brasiilia ja kuuba rütmid – kõigi nende paikadega on 25-aastase tõusva staari Mayra Andrade elu ja loominguline tee tihedalt seotud.

Richard Bona on üles kasvanud väikses Kameruni külas doualakeelses keskkonnas, sealsed laulud ja rütmid on talle südamelähedased praegugi. Pariisis veedetud aastad on toonud lisaks prantsusekeelseid lugusid ka tema repertuaari ja New York, maailma rütmide sulatuskatel, kõike, mida tänapäeva maailm pakub.

Need kaks kontserti täiendavad teineteist ja on tõeline maiuspala nii maailmamuusika- kui jazzisõbrale. Richard Bona võitis Jazzkaare kuulajate südamed juba 2002. aastal pannes Sakala saali täie kuulajaid kaasa laulma. Seekord on ta tagasi uuenenud ansamblikoosseisuga ja uue kavaga. Särava Jazzkaare debüüdi kord on Mayra Andrade käes.

Mayra Andrade sündis Havannas, kasvas üles Cabo Verdel, Senegalis ja Saksamaal, elab praegu Pariisis. Mayra Andrade tegi endale nime lauljana ja laululoojana juba teisme-eas. Tema varaseimad muusikalised mõjutused tulid Brasiilia muusikast, kus tema eeskujude hulka kuulusid Caetano Veloso, Elis Regina ja Maria Bethânia.2002 .aastast elab ta Pariisis, alustanud esinemistest klubides jõudis ta peagi etteasteteni suurtel lavadel ja festivalidel. Pariisis on ta kootööd teinud kuulsustega nagu Charles Aznavour, Lenine ja Chico Buarque. Kui legendaarne Césaria Évora esines Pariisis, siis kutsus ta korraks endaga koos lavale ka Andrade. Kas lauljatar on Evora mantlipärija, seda näitavad järgmised loominguaastad, kuid mitmed kriitikud ennustavad seda.

2005. aastal ilmus Mayra Andrade debüütalbum “Navega”( Sony BMG) osutus väga menukaks, kuid selle populaarsuse ja müüginumbrid ületas mitmekordselt 2009 aastal ilmunud )“ Stória, stória…” , viimane album Studio 105 on salvestatud live’na . Kirjeldades oma stiili, rõhutab lauljatar, et on pärit kohast, mis paikneb kümnel saarel, kus on oma viiskümmend eri muusikastiili. Seega on ka tema enda stiilikirevus ja eklektika traditsiooni arvestades täiesti omal kohal.

Richard Bona sai laiemalt tuntuks 1999. aastal ilmunud albumiga “Scene From My Life”. Sel hetkel algas otsekui võidujooks – kes jazzikuulsustest saab Bona oma plaadile või saatebändi mängima. Kuulsused soovisid liita oma talendi Aafrika imemehe omaga. Tema bassimäng oli võrratu, lüüriline laulustiil ja douala-keelsed leelutused mõjusid imeliselt.

2009. aastal ilmus uusim album “Ten Shades f Blue”, kus Bona on püüdnud olla senisest veel universaalsem ja multikultuursem ning seal on siduvaks niidiks India, Aafrika, Ameerika ja jazzi vahel blues-muusika. Bona on musitseerinud koos suurkujudega nagu Joe Zawinul, Mike Stern, Chick Corea, Larry Coryell, Herbie Hancock, Michael ja Randy Brecker, Pat Metheny, Bobby McFerrin and Joni Mitchell, John McLaughlin, Bob James, Paul Simon, Harry Connick Jr., Chaka Khan, Jacky Terrasson, David Sanborn,Branford Marsalis jpt. .