fbpx

Maarja Nuut: haldjalik jutuvestja

23. aprill 2017
Hanna Mari Villsaar ja Jaanika Vilipo

Maarja Nuut mängib kahtlemata olulist rolli muusikute plejaadis, kes on enda südameasjaks võtnud rahvapärimuse tutvustamise järgnevatele põlvedele. See seltskond, kuhu kuuluvate inimeste nimede nimetamine pole vajalik, arendab ning töötleb rahvamuusikat igaühele loomupärases suunas. Müütiline Maarja on üks neist, kelle lavapartneriks on lisaks viiulile ka looper ning kes kellel on erakordse oskus kuulama panna ka kõige väiksemad kontserdikülastajad.

 

Kuulates Maarja pajatust sellest, kuidas alati tasub enda kaaslastele rääkida tekkinud heast mõttest, kostus mu kõrvu paar pingirida tagapool istunud tüdruku hääl. Ta küsis: „Issi, kas sa palun tuleksid minuga tantsima?” Tõesti, häid ideid oleks isekas vaid endale hoida.

 

Tegelikult kihises saal miniatuursetest kontserdikülastajatest nagu sipelgapesa. Kuhu ka pilk ei sattunud, sai näha omaloomingulisi tantsusamme ning tubast heaolutunnet.

 

Kui noorematelt kuulajatelt kontserdimuljeid uurida, tuli sealt igati positiivne tagasiside. Seitsmeaastane Anette sõnas, et talle kontsert väga meeldis. Eriti olevat meeldinud jutud, kuna seal sai teada, mis juhtus. Jutustused meeldisid ka kuueaastasele Mirtelile. Veidi vanem, 9- aastane Mia aga imetles Maarja Nuudi viiulimängu.

Üheksa-aastasele Ellinorile oli aga Maarja laulusõnade kohaselt „uni kulmu peale vajunud“. Seetõttu oli piiga ise üsna sõnaaher, kuid tema ema Sigridi sõnul on tütre puhul tegemist noore, kuid väga kogenud kontserdikülastajaga, sest nad on Jazzkaare perekontsertidel käinud juba sellest ajast, kui tütar alles aastane oli. Nuudi loomingu puhul imponeerib emale eelkõige rahvalugude muusikasse lõimimine viisil, mis tutvustab lapsele eesti folkloori ja rikastab sel moel lapse fantaasiamaailma. Pereema Triinu usub samuti, et kuna kodus igapäevaselt sellist muusikat ei kuulata, siis peavad lapsed rohkem keskenduma ja see kindlasti harib neid.

 

Mõnusast lastemürglist suutsin kinni nabida ka koos perega kontserdile tulnud muusik Tõnis Tüüri, kes rõhutas Nuudi kontserdi kasvatuslikku väärtust. Tema sõnul on laste muusikaüritustele kaasavõtmine eelkõige soov neid harida, kuidas peab käituma, kui keegi esineb. Ta leiab, et enamasti peaks ikka suutma vait olla ning mitte ringi joosta, kuid perekontserdi formaadis on kerge lustimine iseenesestmõistetav. Ka perega kontserti külastanud Karin toob perekontserdi positiivse joonena välja selle, et kellelgi pole midagi selle vastu, kui lapsed jooksevad või vahepeal hääli teevad. See annab teatud vabaduse ka vanematele, kes saavad laste pärast muretsemata kontserti kuulata.

 

Peab tõdema, et paljud küsitletuiks osutunud perekonnad on staažikad Jazzkaare väisajad. Üks tragi pereema ärkas näiteks öösel üles mõttega, et ta pole veel selleaastase programmiga tutvunud. Niisiis lõi ta kibekiiresti kava lahti ning ostis koheselt Maarja Nuudi kontserdi piletid. Just iga-aastast lastega Jazzkaarel käimist nimetas ta enda pere normiks. Tema tütar Karmen pidas Maarja jutustatud muinasjutte endale meeldivaks, kuigi nende sisu oli talle veidi õudne. Aga ilusa kõlaga laul pani hirmumõtted kaduma. Pereisa kokkupuude Maarja Nuudiga oli esmakordne, kuid ta omistas naisvokalistile koheselt „laheda tegija” tiitli, sest peab pärimusmuusika kombineerimist tänapäevaste võtetega kavalaks. Veel toob ta välja, et perekontsert ei olnud liiga lihtsakoeline ega ninnutatud, vaid Maarja suhtus lastesse kui austusväärsesse publikusse.

 

Kui küsisin, millise mõtte Karmen tänasest päevast endaga kaasa võtab, siis sain vastuseks, et sellistele kontsertidele võiks kindlasti veel tulla. Vend Karl juhtis seepeale aga tähelepanu asjaolule, et saalis viibis väga palju tüdrukuid miks poisid üldse kontsertidel ei käi?!

 

Maarja Nuudi tehnikat ja jutustamisoskust hindasid kõrgelt nii suured kui ka väiksemad kuulajad. Tegemist oli mitmete vaatajate sõnul lüürilise, haldjaliku ja isegi maagilise kontsertiga.

 

Perekontsert: Maarja Nuut

22. aprillil Vabal Laval

 

Koosseis:

Maarja Nuut vokaal, viiul

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!