fbpx

MAÏ ÄSS 2014 toob maailmanimed!

12. mai 2014

Esmakordselt toimuv “uue rocki ja uue jazzi” festival MAÏ ÄSS toob Eestisse maailmanimed, mis võivad olla tundmatud suurele publikule, kuid mitte pühendunud muusikahuviliste ringile. Neljal päeval toimuv festival saab avalöögi 15.mail Tallinna uues jazziklubis Philly Joe’s, kus kitarriäss Mattias IA Eklundh (Rootsi) annab eksklusiivse meistriklassi.

Järgmisel päeval, peale Eklundh’i koolikontserti Tallina Inglise Kolledžis, liigub festival Võrru, kus Eestisse kauaoodatud triot FREAK KITCHEN (Rootsi) võõrustab HETERO, Eesti elav heavy-ajalugu. Nädalavahetusel hõivab MAÏ ÄSS taas Tallinna: 17.mail paugutab Freak Kitchen klubis Tapper, külaliseks meie oma nobenäpp Toomas Vanem ansambliga; 18.mail aga raputab Von Krahli keskaegseid müüre MATS & MORGAN (Rootsi), mis tuntud nii duo, trio kui kvintetina, samuti lugematutest koostöödest maailma tipp-tegijate, eesotsas Frank Zappaga. Õhtu juhatab sisse tutvustamist mittevajav PHLOX. Allpool lähemalt.

 

MAÏ ÄSS seab sihiks:

1. juhtida tähelepanu põnevatele ülemineku- ja vahevormidele kaasaegses jazzis ja rockis, mida viljelevad tänane rockmuusikaga üles kasvanud jazzipõlvkond ning progressiivsed rock-instrumentalistid, keda intrigeerib jazzi tehniline nõudlikkus ja klišeevaba mõtlemine;

2. kaasa aidata elava muusika levimisele ühiskonnas, juhindudes märksõnadest uudishimu, loomingulisus ja professionaalsus; 

3. vältida konformismi kommerts- ja massikultuuriga;

4. kõrgetasemeliste koolikontsertide, õpitubade ja meistriklasside varal avardada muusika- ja üldhariduskoolide õpilaste maailmavaadet;

5. panna alus regulaarsele, iga-aastasele muusikaüritusele, “mobiilsele festivalile”, mille võrgustik jätkaks laienemist pealinnast eemale, uutesse linnadesse ja maakondadesse.

 

I Uue Rocki ja Uue Jazzi Festival MAÏ ÄSS 2014

15.05 16:00 Mattias IA Eklundh Freak Guitar Clinic: TALLINN, Philly Joe’s

16.05 20:00 FREAK KITCHEN + Hetero: VÕRU Kannel  

17.05 20:00 FREAK KITCHEN + Toomas Vanem LTD, TALLINN, Tapper  

18.05 19:00 MATS & MORGAN + PHLOX, TALLINN, Von Krahl

 

Festivali MAÏ ÄSS peaesinejad.

1. FREAK KITCHEN ja Mattias IA Eklundh (Rootsi) 

Rockmuusika piire on nihutatud selle tekkimisest alates. Mattias IA Eklundh on kahtlemata tänase päeva üks kuumemaid elektrikitarriste maailmas, kelle fenomenaalne pillikäsitlus ja ülekeev loomingulisus väljub igasugustest žanrimääratlustest. Eklundh lammutab heavy metalit ja loob “uut jazzi”, juhatades uue põlvkonna kitarrikangelaste armeed avastama seni käimata radu. Ometi, erinevalt paljudest tuntud ja tundmatutest kitarriässadest ei võta ta end ülemäära tõsiselt. Vaimuka helikeele ja avangardsete väljendusvahendite poolest kuulub Eklundh Frank Zappa “koolkonda”, mis halastamatu huumoriga võitleb massimeelelahutuse odavate klišeede ja kommertslike võltsväärtuste vastu. Ei ole juhus, et Eklundh’i sooloalbumeid annab välja plaadifirma Favored Nations, mida juhib Steve Vai, üks kõigi aegade säravamaid rock-kitarriste, kes mäletatavasti sai tuule tiibadesse just Zappa bandist. Ei saa jätta lisamata, et äsja ilmus vägev plaat karmilt instrumentaaltriolt nimega Jazz Raj, kus Eklundh, tema vana semu Jonas Hellborg (Mahavishnu Orchestra, Bill Laswell, Ginger Baker, Shawn Lane…) ning trummar Ranjit Barot serveerivad tõelist jazzimasalat. 

Eklundh’i teatraalne power trio Freak Kitchen viljeleb stiili, mida võib tinglikult nimetada grotesk-metaliks. Nad heidavad nalja maailma totruste, sealhulgas iseenda üle, aga teevad seda tõsiseltvõetavalt. Freak Kitchen on maailma mastaabis kultusband ja kaasaegse, stiilikoodeksitest vaba rockmuusika üks kroonijuveele. Trio on oodatud publikut hullutama nii raskerocki kui jazzifestivalidel. See on kindel märk sellest, et nende muusika väljub raamidest. Sõna “jazz” esineb trio lugude pealkirjades korduvalt, kuid nende nimetamine metal jazz bandiks on täpselt sama mõttekas vôi mõttetu kui seda on ükskõik milline muusika lahterdamine. Eelkõige on Freak Kitchen band, mis on alati värske ja ettearvamatu. 

Mattias IA Eklundh – kitarr, vokaal

Christer Örtefors – basskitarr, vokaal

Björn Fryklund – trummid

 

 

2. MATS & MORGAN (Rootsi) on tandem, mis suutis hämmastada Frank Zappa’t, kaasaegse muusika vaieldamatut geeniust. Poisid olid alles teismelised, kui said võimaluse oma iidoliga lava jagada, kuid selleks hetkeks olid nad koos mänginud juba vähemalt viis aastat. Zappa oli hämmingus ja kutsus mõlemaid Ameerikasse. Läks aga nii, et Mats ja Morgan mängisid järgmises Zappa projektis juba ilma selle varalahkunud liidrita. “Zappa’s Universe”, milles nad osalesid, pälvis Grammy parima instrumentaal-rock pala esituse kategoorias Steve Vai looga “Sofa” (1994). 

20 aastat hiljem on Mats Öberg ja Morgan Ågren iseseisvad suurused, kes peale 33 aastast teekonda on endiselt hoos, nii koos kui kõrvalprojektides. Matsil on käsil salvestused Mike Stern’i, Per Lindvall’i ja teistega, Morgani viimase paari-kolme aasta koostööpartneritest väärivad nimetamist Bill Laswell, Raul Björkenheim, Henry Kaiser, Trey Gunn, Devin Townsend ja ansambel Kaipa. 

Matsi & Morgani unikaalses ühenduses peitub free jazzi vabadus ja hard rocki jõud. Duo kiirus, teravus ja täpsus on üliinimlik, nende muusikaline maailm näib pärinevat võõrast päikesesüsteemist. Von Krahli keskaegseid müüre raputas duo juba 2008, kui sama tuuri raames anti kontsert täissaalile ka Tartu Athenas. Kolm aastat enne seda oli esinetud Jazzkaare pealaval kvintetina. 

Näha-kuulda maailma tippe Tallinna klubimiljöös on privileeg. Von Krahl on väike saal, mistõttu tuleb müügile vaid 150 pääset.

Mats ÖBERG, klahvpillid (suupill, vokaal) 

Morgan ÅGREN, trummid (“Modern Drummer” lugejaküsitluse põhjal 2010. aasta parim fusion trummar maailmas)

 

 

Festivali MAÏ ÄSS külalisesinejad.

1. Hetero 80-st aastatest tuntud heavy-saurus Vôrust 

2. Toomas Vanem (+Henno Kelp: bass, Andrus Lillepea: trummid, Runno Tamra: klahvpillid)

3. PHLOX  Eesti powerjazz aastast 2000. “Minu jaoks on tegemist väljakutsega praktiliselt kõigele, mida tänapäeval tehakse. Soovitan kahel käel!” Steve Feigenbaum, Cuneiform Records, USA

Piletid eelmüügist ja info: PILETILEVI13€; 2-päeva PASS 20€ (kuni 30.04 k.a.); Kannel 10€/12€ 

Piletid alates 1.maist 15€, kohapeal 20€; 2-päeva PASS 25€: Tapper, Von Krahl

 

Korraldaja: MUUILMAMUUSIKA

Info, prof. resol. fotod ja tarifitseerimine: Hannes Pikkat wwhannes@yahoo.com 559 10 969 (alates 5.mai)

Toetavad: Eesti Kultuurkapital, Rootsi Suursaatkond Tallinnas, Infoauto

Partnerid: Võru Kannel, Tapper, Von Krahl, Eesti Rütmimuusika Hariduse Liit ja Drive It Up Kitarrikool, LANEY, ajakiri KITARR, ERR