fbpx

Manu Delago: Meloodia ja rütmide vahel

04. detsember 2015
Merli Antsmaa

Jõulujazzi üks oodatumaid kontserte on põnev ja omanäoline Manu Delago Band, mille eestvedaja, hang-trummi mängija Manu Delago esines suvel Colours of Ostrava festivalil Tšehhis nii Björki kui ka The Cinematic Orchestra koosseisus. Reporter Merli Antsmaa vestles temaga muusikast, siia tulekust ja loomingust üldiselt. 

 

31-aastane Manu Delago on kogu oma elu muusika keskel olnud ja selles üles kasvanud. Tema isa mängis bändis ning huvi muusika vastu tõi koju erinevaid pille. „Väiksena oli mul väike trummikomplekt, lisaks olen mänginud veel akordionit, klaverit, kitarri ja muid instrumente. Teismeeas läksin trummide juurde tagasi ning tahtsin mängida rokkbändides,” meenutab Delago. Sealtmaalt on ta mänginud paljudes bändides ja orkestrites. 

Lõpetanud kooli Innsbruckis, Austrias, kust ta ka pärit on, läks noormees edasi õppima Londonisse Guildhalli muusika- ja draamakooli ning hiljem ka Trinity kolledžisse. Delago on õppimisest väga huvitatud: „Õppisin Londonis jazzi ja kompositsiooni. Üleüldse arvan, et õppimine ja enesetäiendamine on elus üks toredamaid asju.“

Mõned aastad tagasi leidis Manu Delago enda jaoks hang-trummi, mis on nüüdseks mitmeid uksi avanud. „Mu isa nägi ühel festivalil hang-trummi ning näitas seda mulle. Tellisime selle kohe ka koju. Mulle meeldis selle heli ja mitmekülgsus. Meloodiline perkussioon on mulle alati sümpatiseerinud. Kõla meenutab india instrumente ja samas on sellel elektrooniline sound.” Hang-trumm on Austrias üsna levinud ning praegu on see veel populaarsemaks muutumas. 

Noor muusik on tänu oma õpihimule väga mitmekülgne ja on vilunud nii klassikaliste löökriistade kui ka jazztrummi mängus. Kuigi ta polnud varem ühegi eestlasega kohtunud ning arutles ka inglise keele aktsendi üle („Eesti keele aktsent meenutab mulle islandi aktsenti. Inimeste aktsent on mind alati köitnud.”), teadis ta pianist Kristjan Randalu ning on väga suur Arvo Pärdi fänn. 

Elades Londonis ning läbides erinevaid kõrgkoole, on Manu Delagost saanud oluline osa kohalikust muusikamaastikust. Ta toonitab, et võrgustiku loomine on väga oluline. „The Cinematic Orchestraga tutvusingi Londoni muusikaskeene kaudu. Suureks abiks enda näitamisel on ka Youtube. Sealt mind Björk nägigi ning järgmisel hetkel võttis tema assistent juba minuga ühendust.” 

Manu Delago nimeline kvartett sündis 2007. aastal. Hang-trummi õppides tajus ta, et sellele on vaja repertuaari, ning Londonis kompositsiooni õppides leidiski ta võimaluse nii seda luua kui ka ansamblis väljendada. Ansambel on vaikselt arenenud: „Lisasin sellele elektroonika ja kuna kõik oskavad bändis mängida erinevaid instrumente, siis kõlab see nagu väike orkester. Ühelt poolt nagu jazzbänd, DJ set, ja teiselt poolt klassikaline koosseis.” Uusim album „Silver Kobalt” ilmus sel aastal ning seda esitletakse ka Tallinna kontserdil. 

Inspiratsioon loominguks tuleb kõikjalt. Muusikaeelistuste kohta ütleb Delago järgmist: „Kuulan väga erinevat muusikat – orkestri, elektroonilise, jazzi, popi ja rokini, ka maailmamuusikat. Mängin ka väga erinevate muusikutega, nagu näiteks Björki, The Cinematic Orchestra, Anoushka Shankariga, lisaks ka orkestritega. See kõik inspireerib.”

Eestisse tulekut ja Tallinna kontserti ootab ta huviga. Ta loodab, et publik näeb midagi, mida pole varem näinud. „Kontsert tuleb dünaamiline – seal on delikaatseid hetki, valjusid ja võimsaid hetki.”