fbpx

Maria Faust ja 6 pöialpoissi

03. september 2012

Sügisjazz jätkub! Septembri esimene kontsert toimub Teater NO99 Jazziklubis Eesti Jazzliidu ja Jazzkaare ühisüritusena, esineb Maria Faust Group. Varemgi Eestit väisanud Taani septett eesotsas andeka helilooja ja saksofonisti Maria Faustiga annab kontserdi ka Viljandis ja Narvas. Maria avas veidi oma muusikuteele jõudmise tausta.

Maria kuus ”pöialpoissi”

Nad on tõsised ja töökad jazzmuusikud, alati valmis uuteks väljakutseteks. Nad ei hädalda, ei käi pruunides baarides õlut joomas, ei nori komplimente ja on igati positiivsed. Aga kui ”pöialpoisid” lavale astuvad, pole nende vagurusest enam haisugi, laval on otsekui hiiglased, musklid mängimas prožektori valguses ja higipiisad pärlendamas musitseerimise pingest. Need mehed ei tule lavale nalja tegema. Nad on Maria kuus usaldusväärset sõdalast.

Maria muusika

Ta kirjutab muusikat, mis ei kõlba lifti ega kaubamajja ja see võib mõnel nõrgemal isendil hetkeks hinge kinni võtta. Emotsionaalsus ja temperament, lüürilisus ja huumor, on need sõnad, mis iseloomustavad tema muusikat.

Kuidas Mariast sai muusik

”Teadsin juba kolmeaastaselt, et minust saab muusik. See juhtus pärast telekast nähtud kontserti, kus Kalle Randalu mängis Mozarti. Tal olid ilusad punakas-blondid lokid ja kenad paksud sõrmed. Õnnest ja erutusest otsustasin tol hetkel, et minust saab Kalle Randalu. See projekt kukkus läbi, kuid muusik sai minust ikkagi, küll mitte pianist. Vanaema ja ema üritasid mulle mõistust pähe panna, hoiatades, et muusik on vaene ja peab palju harjutama. Hakkasin õhtuti ise joonitud klaviatuuriga oma pakse näppe treenima ja üritasin vähem süüa. Kuueselt läksin Kuressaare Lastemuusikakooli katsetele. Lasin end tol päeval emal igast kandist pildistada. Olin õnnelik. Koolis tuli mulle suure üllatusena see, et ma ei saanud iseenda loomingut esitada. Czerny ja Bach ning tüütud heliredelid. Kodus mängisin kogu aeg aga omi lugusid. Mul oli oma noodikiri, mis meenutas mingist igivanast tsivilisatsioonist pärit kiilkirja.”

Maria ja saksofon

”Saksofon sobis mulle otsekohe. Naljaga pooleks – mulle sobib hingata ja ma naudin puhkpilli dünaamilisi võimalusi. Kõik tundus loomulik, aga kuna sel ajal oli mul tuline puberteet, tegelesin veel tuhande muu hobiga. Tantsisin, laulsin ja jõin kõike, mis põles. Päriselt saksofoni harjutama ja tunnetama hakkasin Otsakoolis. Kustas Kikerpuu oli mu isafiguur ja suurim mõjutaja tol ajal. Otsakoolis juhtusin käima samal ajal kui Jaan Pehk, Priit Mägi, Vaiko Eplik, Kaire Vilgats ja muud, hetkel kuumad ja toredad tegelased. Kaunis aeg, kus ei pidanud ei sööma ega magama.”

Maria ja Taani

”Taani kolisin 10 aasatat tagasi. Põhjuseid oli mitu, kuid peamine oli see, et ma kartsin kohutavalt, et ma pean terve elu bossanovasid mängima ja mul oli vaja lihtsalt palju harjutada. Eestist ära olla ei plaaninud ma tegelikult rohkem kui aasta. Tegin sisseasumiseksamid tolleaegsesse Vestjysk Musikkonservatooriumisse Esbjergis. Sain sisse. Saatus viis mind kokku saksofonist Lotte Anker´iga. Temast sai minu juhendaja ja teenäitaja paljudeks aastateks. Nagu paljud minu generatsiooniaegsed muusikud otsisin midagi uut. Sain inspiratsiooni Euroopa improvisaatoritelt (Evan Parker, Peter Brötzmann, Mads Gustavsson, Derek Bailey… nimekiri on pikk) ja miksisn selle klassikalise muusika distsipliiniga (eriti Schönberg, Shostakovitch, Brahms, Cage, Ligeti).

Noil aastatel olin juba tihedalt seotud kolme noore muusikuga, kes on tänaseks päevaks mitte ainult minu sõbrad ja mõttekaaslased vaid moodustavad ka MFGi rütmigrupi ja on koos minuga Barefoot Recordsi asutajaliikmed. Nendeks on trummar Håkon Berre, kontrabassist Adam Pultz Melbye ja pianist Morten Pedersen. Meid seovad ühised esteetilised nõudmised muusikale ja ühine distsipliin. Tänaseks päevak oleme me koos mänginud 10 aastat. See on märkimisväärne vundament.”

Maria ja hobid

”Mul ei ole palju hobisid, millega saaks pidevalt tegeleda. Muusika ei ole justkui hobi. See ei ole töö kah. See on minu mina. Mulle meeldib vaheldus, mind tüütab rutiin kiiresti.

Olen tegelenud lumelaua, windsurfi, wakeboardiga. Hetkel on minu kireks astanga jooga ja talisuplus. Reisimine on mulle alati meeldinud, kuid seda vaid ilma pillita. Kontsertturneed on toredad, aga lennujaamades ootamine ja ebaregulaarne toitumine on selle asja juures tõeliselt vastikud faktorid. Armastan kustukumme ja kannan vähemalt paari endaga alati kaasas.”

Maria unistused

”Hetkel on minu elus väga huvitav, kuid pingeline periood. Paljud ”nooruspõlve” unistused on täitunud. 16-aastaselt unistasin Pori Jazzil mängimisest – see täitus nüüd juulikuus. Unistasin oma bigbändist – ka see on nüüd olemas, küll poolikult, sest ma alles tegelen Jazz Catastrophe’i repertuaari kirjutamisega ning stuudiosse plaanime minna alles septembri keskel. Bigbänd on tänase päeva muusikaelu brontosaurus. Neid eksisteerib vähe, nad on hirmkallid ülal pidada. Modernsest bigbändimuusikast ei taha peaaegu keegi midagi teada, sest siiani seostatakse bigbändi ikka svingmuusikaga. Mina ei ole kunagi svinginud. Minu süda tuksub marsirütmis ja aegajalt mingis kaootilises rubatos, kuid bigbänd on mind alati köitnud. Kui see plaat aasta lõpus välja tuleb, võtan ilmselt loomingulise pausi. Võibolla võtan kanad. Tegelen tavaliste ogarustega.”
 

Fakte Maria Fausti septetist:

Maria Faust Group on tegutsenud pisut muutunud koosseisuga juba kaheksa aastat.

Grupis on seitse liiget, kes on kõik tuntud ja tunnustatud muusikud, seotud alternatiivsema jazzi ja improvisatsioonil põhinevate stiilidega.

Bändi kolm liiget – trompetist Tobias Wiklund, saksofonist Lars Greve ja kontrabassist Adam Pultz Melbye – on pärjatud Taani muusikaauhindadega.

Maria Faust on Taani Kunstinõukogu stipendiaat. Tema käe all tegutsevad veel bigbänd Maria Faust Jazz Catastrophe ja improgrupp Pistol nr. 9.

Baritonsaksofonist Sture Ericson on üks legendaarsemaid saksofoniste kogu Skandinaavias.

Grupp on mänginud paljudel festivalidel sealhulgas Pori Jazzil, Copenhageni, Kongsbergi, Århusi jazzifestivalidel ja Jazzkaarel.

Bändi trummar Håkon Berre ja kontrabassist Adam Pultz Melbye on teinud koostööd legendaarse Peter Brötzmanniga. Mõlemad on koos pianist Morten Pederseni ja saksofonist Maria Faustiga Barefoot Recordsi omanikud ja asutajaliikmed.

Barefoot Records on muusikaline ühendus ja plaadifirma, mis seisab uute ja alternatiivsete muusikavoolude arenemise ja toetamise eest.

 

Maria Faust Group on:
Maria Faust – altsaksofon
Lars Greve – tenorsaksofon, klarnet
Sture Ericson – baritonsaksofon, bassklarnet
Tobias Wiklund – trompet
Morten Pedersen – klaver
Adam Pultz Melbye – kontrabass
Håkon Berre – trummid
 

Maria Faust Group’i kontserdid:

7. septembril kell 22 Teater NO99 Jazziklubis
8. septembril kell 19 Narva kultuurikeskuses Geneva
9. septembril kell 19 Viljandi Pärimusmuusika Aidas

Piletid on müügil Piletilevis, Piletimaailmas ja kohapeal enne algust.