fbpx

Maria Faust ühendab uuel albumil kandle ja brass-ansambli kõla

20. aprill 2014
Mariell Raisma

Saksofonist ja helilooja Maria Faust esitles selleaastasel Jazzkaarel oma uut albumit “Maria Faust Sacrum Facere”  – Eesti folkloorist inspireeritud salvestist, kus kõlavad esmakordselt koos kannel ja brass-ansambel.

Huvi albumiesitluse vastu oli suur: juba pool tundi enne kontserdi algust oli suurem osa inimestest kohal. Sacrum Facere, mis on ebatraditsiooniline nii oma koosseisu kui ka muusikalise ülesehituse poolest, köitis kuulajaid niivõrd, et kontserdi ajal leidsid kõik kuulajad endale mediteeriva muusika saatel mõnusa asendi nautimaks ebatavalist instrumendikooslust ja laskmaks end muusikal kanda.

Siiski, vaid meditatiivseks muusika albumil ei jää. Kui koosmäng agressiivsemaks kiskus ja helid kriipima hakkasid, oli näha, kuidas publik hakkas veidi nihelema ja tekkis ebamugavustunne, mida põhjustas helide koosmäng. Ka NO99 seinal olev suur Jazzkaare silt ei suutnud oma kohale jääda ning esimese „z“ alumine osa oli sunnitud tunnistama kaotust – nende võimsate helide vastu ei saa.

Maria Fausti viies album järgib märksa kammerlikumat kõlajoont kui varem, kuid keskendub seegi kord suurele koosseisule, mille keskmes on puhkpillid.

Sandra (19): Kontsert oli mulle hästi heaks meeldetuletuseks, et pilli ei mängita sellepärast, et seda osatakse, vaid selleks, et anda edasi emotsioone. Maria loomingust saad aru, et muusika on vabadus.

Joonas (31): Väga meeldis! Mul on jazziga selline armastussuhe, et helid võtavad mind endasse. Panen silmad kinni, märkan ja lasen helidel enda sees toimida. Juhtusin Maria Fausti YouTube’ist kuulama ja seal olid üsna tempokad lood. Mulle aga meeldis just tänane meditatiivsus ja see, et ta viimase loo pühendas. See oli veidi süngema meeleoluga, aga samas tähenduslikum ja ehedam.

Tiit (54): Väga hea kontsert oli! Väga terviklik. Sellise kavaga kontserdivõimalusi antakse muusikutele vähe. Tore, et Jazzkaar seda võimaldas.

Anna (19): Meditatiivne. Mulle meenutas vaikuste ja pauside teema Arvo Pärti.

Andrey (38): Unbelievable! Mind mõjutas eriti pianist Emanuele. Küünarnukisoolo oli väga hea. See oli nagu juhuslik, aga tulemus ikka nagu planeeritud. Lasin selle kõik endasse. Roheline nokamüts oli nagu kirss tordil. Nautisin seda, et olin üksi ja sain rahulikult lakke vaadata ja mõelda. Kirjutasin oma sõbrale kontserdi ajal sõnumi, et see kontsert tekitab minus lummava tunde.

MARIA FAUST SACRUM FACERE
18.aprillil kell 22 teater NO99 jazziklubis

Koosseis:

Maria Faust – altsaksofon, klarnet
Kristi Mühling – kannel
Emanuele Maniscalco – klaver
Lars Greve – klarnet
Ned Ferm – tenorsaksofon, klarnet
Tobias Wiklund – trompet
Mads Hyhne – tromboon
Jonatan Ahlbom – tuuba