fbpx

Mathias Eick Põhja-Ameerika Kesk-Lääne lummuses

24. aprill 2015
Kaisa Keizars

Neljapäevaõhtune Vaba Lava ootab kerge ootusärevusega hinges Mathias Eick Quinteti etteastet – on ju tegu Norra uue jazzipõlvkonna eredaima esindaja ja trompetistiga, kes on Eestis juba kolmandat korda, esmakordselt aga oma bändiga. Jazzkaare publik saab täna kindlasti osa Eicki äsja ilmunud kolmandast albumist „Midwest“.

Esmapilgul köidab tähelepanu eriskummaline vaatepilt – laval on kaks trummikomplekti. Oma täieõiguslikud positsioonid võtavad löökriistade taga sisse Torstein Lofthus ja Andreas Bye, kelle mäng tekitab esimese kahe loo jooksul kahtluse, et kas nad mitte ei dubleeri teineteist? Paar lugu edasi ja esmane kangus trummarite sõrmedest haihtub ning kumbki leiab siiski oma koha viisikus. Lisamaks muusikale sügavust ning intensiivsust, kasutab Eick bändis korraga kahte trummarit ning mängib ise vahelduva eduga klahvpille ‒ äärmiselt moodne lahendus.
Eickile on omased melanhoolse meloodiaga soolod äratuntava põhjamaise kargusega igas noodis. Justkui oleks tegu härmatisest tipitud jaheda kevadõhuga enne päikesetõusu. Sügavus, millega Eick oma sisemaailma interpreteerib ja kuulajale edasi annab, on väga intensiivne. Tema lüürika on lummav.
Trompeti kõla on kontserdi esimeses pooles justkui looriga kaetud. Selle hääl on traditsioonilise helimaastiku suhtes veidi muteerunud ja kaugenenud ega meenuta trompetit, vaid pigem hoopis flöödi ja trompeti sulamit. Loo „Oslo“ trompetihelid on äärmiselt emotsionaalsed ning trompet ei kriiska isegi refrääni ajal. Väga maitsekas. Kontserdi lõpus saime siiski doosi ootuspärast klassikalist trompeti-sound’i.
Värske album „Midwest“ on teekond ja naasmine spirituaalsete juurte juurde. Teadupärast sai Eick selleks inspiratsiooni USA ja Kanada tuuri ajal, mil ta tundis tohutut koduigatsust. Olles jõudnud Kesk-Läände, kuhu 19. ja 20. sajandi vahetusel emigreerus peaaegu miljon norrakat, meenutas sealne maastik ühtäkki Eickile Norrat. Bändiliikmete koostöös sündival kolmemõõtmelisel maastikul peegeldub igas noodis Põhja-Ameerika Kesk-Läänt ja koduigatsust ülistav tunne või mõte. Intensiivsed meloodilised kompositsioonid hõlmavad endas folkmuusika tausta ja lasevad kujutlusvõimel end õhku tõsta, viia end minimalistlike trompetihelide saatel rännakule Kesk-Läände, hinges koduigatsus.

Mathias Eick Quintet
23. aprillil kl 21 Vabal Laval

Koosseis:
Mathias Eick – trompet
Andreas Ulvo – klaver
Audun Erlien – basskitarr
Torstein Lofthus – trummid
Andreas Bye – trummid