fbpx

Meisterlikud löögivõtted Aleksei Kruglovilt ja Jaak Sooääre triolt

10. oktoober 2011

19. oktoobril esineb Von Krahli baaris parimaid vene saksofoniste-heliloojaid-poeete Aleksei Kruglov, kes on koos Jaak Sooääre trioga salvestanud heliplaadi “Karate“, mida esitletakse Eestis enne Inglismaa-tuuri. Tõotab tulla põnev õhtupoolik!


Aleksei Kruglov (31) on Venemaa säravamaid saksofoniste-heliloojaid, produtsent ja poeet. Ta on lõpetanud Gnessinite nimelise muusikaakadeemia professof Aleksandr Osseitsuki õpilasena ja täiendanud end USA-s Brubecki Instituudis.  2000. aastal pälvis ta esikoha noorte jazzartistide konkurssidel Rostovis, Riias ja Moskvas ja aasta hiljem  jazzikriitikute preemia „Aasta Tulevikulootus“.

Aleksei Kruglov on koostööd teinud luuletaja Andrei Voznessenki ja režissöör Aleksander Mittoi’ga. Samuti osaleb ta mitmetes teatriprojektides. Ta on esinenud pea kõigil Venemaa tähtsamatel jazzifestivalidel  ja arvukatel kontsertidel, mänginud nii sümfooniaorkestritega, kui kammerkoosseisudega. Kruglovi oma ansambel kannab nimetus Krugly Band. 

Eesti muusikutega seob teda koostöö alates 2010. aastast, mil Moskva saksofonist esines Teater NO99 Jazziklubis koos Jaak Sooääre trioga. Kontserdist valmis ka live-salvestus, heliplaat kannab nime „Karate“ (LEO Records). Plaadil kõlavad valdavalt Kruglovi ja Sooääre kompositsioonid, erandiks on improvisatsioon Aleksandr Ostrovski omaaegse menulaulu „Olgu jääv meile päike“ teemal. Kruglovi instrumentaariumisse kuuluvad alt- ja sopransaksofon, flööt, klarnet ja bassklarnet.

Jaak Sooääre triosse kuuluvad lisaks kitarristile ka trummar Tanel Ruben ja bassist Mihkel Mälgand. Kruglov on eesti kolleegide kohta öelnud: „Neil on telepaatiline teineteisemõistmine, nad reageerivad kõikidele muusikalistele intonatsioonidele ning nad kõik on ka individuaalselt säravad ja unikaalsed. Minu jaoks on nendega koos mängimine väga oluline.“

19. oktoobril Eestis esitusele tuleva plaadi “Karate” kohta on ajakirjas Jazzwise ilmunud arvustuses muusikakriitik Duncan Heining andnud plaadile hinnanguks neli tähte neljast öeldes:

“Kruglov’s last album, Russian Metaphor, also had the adjectives working overtime. It was bold, imaginative and yet simultaneously rooted in several different jazz traditions. Karate is less a great leap forward, more a whole new tradition absorbed and mastered. How to describe this music – jazz-rock, art-rock, prog-rock? Perhaps, but only if those genres could have burned as consistently bright as Karate. Sooäär himself is a real find – a guitarist as capable of wit as aggression and yet with an amazing, open-minded approach to rhythm. In terms of ambition, it is Kruglov’s two compositions, “The Battle” and “The ascent”, that stand out. These are episodic, obliquely structured pieces allowing considerable space for improvisation and drip with tension placing huge demands on a dine rhythm section. Sooäär’s two tunes, the title track and “Rally”, are more direct affairs – thundering and powerful. But it is perhaps the Russian children’s song “May There Always Be Sunshine”, that really surprises in this truly grown-up version. Kruglov is a remarkable talent and Karate is for big kids everywhere.”