fbpx

Miguel Cruz – afro-kuuba rütmide kuningas

18. detsember 2015
Silvia Luik

Reede õhtul, 4. detsembril kogunes NO99 jazziklubisse palju rahvast. Kõik olid tulnud kuulama Mehhikost pärit afro-kuuba rütmide kuningat Miguel Cruzi, kes saabus Tallinnasse juba pea nädal varem, et jagada siinsetele Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia jazzitudengitele näpunäiteid latin-jazzi muusikastiili interpreteerimiseks.

 

Miguel Cruz kuulub latiinomuusika tipplöökpillimängijate hulka, ta mängib Paquito D’Rivera ansamblis ning on professor Chiapase Kunstide ja Teaduste ülikoolis. Terve nädala jooksul õpiti tema workshop’is erinevate artistide loomingut – Tito Puente, Chano Pozo, Paquito D’Rivera ja ka tema enda teoseid. Viimaste seast oli kõige meeldejäävam kindlasti „Son Bulerías“, mis on kirjutatud cajon-trummidele. Cruz seletas, et soovib selle teosega kujutada erinevaid kultuure, see oleks justkui reis Kuubale, Mehhikosse ja Lõuna-Hispaaniasse, Andaluusiasse. Selles loos segunesid ehedad kuuba ja flamenko rütmid.

Reedeõhtusel kontserdil esitati rütmilist kava, mis nii mõnelgi jala tatsuma võttis, sest rahvas elas täiel rinnal kaasa. Muusikaakadeemia jazzmuusikud said edukalt hakkama Cruzi valitud repertuaariga, mis polnud sugugi lihtne. Nauditav oli kuulata Miguel Cruzi omas elemendis, sest tema soolod nii timbalitel kui ka kongadel olid igati läbi mõeldud ning kandsid endas alati teatud ideed. Cruzist õhkas soojamaa päikese kiirgust, oli tunda, et ta nautis musitseerimist. Ka teised muusikud valasid publiku energia- ja rõõmutulvaga üle. Kontserti kuulates meenus mulle tihti Cruzi pealause, mida ta korrutas kogu workshop’i-nädala jooksul: „Kõige tähtsam on see, et oleksite õnnelikud ja naudiksite, mida teete!“ See kontsert-workshop-kogemus oli tõesti üks suur D-vitamiini pomm, mida eestlased sellisel sombusel-talvisel ajal vajavad!

 

Miguel Cruz Latin Workshop (Mehhiko-Eesti) kontsert 

NO99 jazziklubis 4. detsembril 2015. a. 

Koosseis:

Miguel Cruz – löökpillid

Kirke Karja – klaver