Moersi festival: Simonit ei olnud kodus - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

07/06/2009 Moersi festival: Simonit ei olnud kodus

Uudised

Moersi festivali üheks trumbiks on improvisaator-residendi programm, mis kestab aasta ja toob kogu linna palju elevust. Mari Hiiemäe uuris lähemalt, kuidas süsteem toimib.

Simon Rummel on noor ja aktiivne Saksa muusik, kes naudib 2009. aasta vältel Moersi linnas erilist “Improviser in Residence´i” positsiooni. Külalised on tema majja alati teretulnud. Nii käis tema juures uudistamas ja hiljem ka juttu puhumas Mari Hiiemäe.

Õigupoolest pole maja, kus Simon praegu elab, tema isiklik, vaid selle kasutamisõigus on osa “Improviser in Residence´i” programmist. Tegemist on ühele aktiivsele muusikule antava aastase loomestipendiumiga, mis sisaldab elu ja töötingimusi Moersi südalinnas koos toetusega oma spontaanselt tekkinud loominguliste ideede realiseerimiseks.

Jazzpianist ning helilooja Simon Rummel on järjekorras teine resident. Kuna möödundaastane pilootprojekt oli edukas (“Improviser in Residence 2008” oli Angelika Niescier), on projekti kestuseks praeguse seisuga planeeritud kokku neli aastat. See tähendab, et Moersi kõige suurema vaatamisväärsuse ehk siis Moerser Schloss´i kõrval asuvas kahekorruselises majas, kus möödunud aastal elas Angelika, elab 2009. aasta lõpuni Simon, kirjutab seal muusikat, valmistab ette erinevaid improvisatsiooniprojekte, kutsub külalismuusikuid üheskoos musitseerima ning suhtleb kõigiga, kes tema tegemiste vastu huvi tunnevad.

Kuigi Simon on külalislahke ning kutsub kõik uudistajad rõõmuga tuppa, ei ole teda mitte alati oma residentsis kerge tabada. Ta ei ole küll alates jaanuarist, mil tema “Improviser in Residence´i” aasta algas, praktiliselt Moersi linnast lahkunud, kuid tal on palju asjaajamisi. Ta on teinud raadiosaateid, eksperimentaalseid näitusi ja kunstiprojekte, kirjutanud tunniaajalise kompositsiooni Moersi muusikafestivali avakontserdi tarvis, moodustanud improvisatsioonilisi muusikute koosseise, kellega siin-seal esineda, salvestanud, kontserte korraldanud ning vedanud Moersi festivalile eelnenud NIMM! (Das Netzwerk Improvisierte Musik Moers) projektinädala õpitubasid, mis olid mõeldud kooliõpilastele improvisatsioonilise muusika lähemale toomiseks ning millesse oli tänavu haaratud 3000 last.

Moersi muusikafestivali ajal õnnestus mul Simoniga kohtuda lausa mitu korda, temaga juttu ajada ning teisel katsel ka tema residentsi vaatamas käia.

Simonil on väga palju ideid ning kuna “Improviser in Residence” staatus kohustab olema aktiivne ning oma ideid pidevalt realiseerima, on ta loomingulises mõttes oma täies sõiduvees. ““Improviser in Residence” staatus on muusikule väga hea võimalus. Ma hakkan juba harjuma sellega, et ma keskendungi ainult tööle. Varem ma olin harjunud rahateenimise võimalusi otsima, sest raha on ju elamiseks vaja ning see võttis hulga aega ära. Praegu ma saan kontsentreeruda tööle ning kuna mul on tööks rohkem aega, tulevad kvaliteetsemad asjad pinnale,” rääkis Simon. Plaane, mida ta aasta jooksul ära loodab teha, on muljetavaldavalt palju.

Nagu valgustas “Improviser in Residence 2008” Angelika Niescier, kellega samuti jutu peale sain, on aastapikkune residentmuusiku staatus improvisatsioonilise muusika alal midagi üsna erilist terve Euroopa kontekstis. On muusikafestivale, mis võõrustavad samuti kutsutud muusikuid, kuid reeglina on kohapeal veedetav aeg lühem – kuni kolm-neli kuud ning kindla eesmärgiga, milleks on luua muusikat festivalil ettekandmiseks. Moersi “Improviser in Residence´i” ülesannetest moodustab festivaliteose kirjutamine vaid osa tervest aastapikkusest residendiajast.

“Improviser in Residence´i” statuut on üks osa kultuuriprojektist NIMM! (Das Netzwerk Improvisierte Musik Moers), mis on loodud uue muusika katusorganisatsiooni Netzwerk Neue Musik ja piirkondliku kultuurifondi Kunststiftung NRW ühistöö tulemusena. Eelkõige on see loodud Moersi festivali tuntust ning populaarsust arvestades, mille kaudu 100 000 elanikuga linnake üleeuroopalise tuntuse on kogunud. Projekti eesmärk on kasvatada linnaelanike teadlikkust ja huvi improvisatsioonikunsti vastu. Samuti hoida Moersi festivali improvisatsiooniprojektidest küllastatud atmosfääri elus terve aasta jooksul.

““Improviser in Residence´i” kestvam ülesanne on tuua improvisatsiooniline muusika ja improvisatsioonikunst publikule lähemale. Ja kuna “Improviser in Residence” on aktiivne muusik ning saab oma projektide kaudu aasta jooksul publikule tuttavaks, aitab see improviseeritud muusikat personaliseerida. Kui publik õpib tundma inimest, kes sellist muusikat teeb, muutub ta ka muusikast teadlikumaks,” rääkis Angelika Niescier.

“Improviser in Residence´iks” valitakse Saksa muusik, kes võib, aga ei tarvitse olla pärit Moersist. Valik toimub konkursi alusel, mille eeltingimuseks on, et kandidaatide senine tegevus haakuks selle ülesande sisuga, mis väljavalitule pannakse. Põhiline tingimus on, et “Improviser in Residence” oleks aktiivne ideegeneraator ning tema tegevust oleks igal pool näha. Kodus komponeerimise kõrval peab muusikul jaguma väljundeid loodut rakendada ja nähtavaks teha. Ülejäänud osas on muusikul praktiliselt vabad käed.

Enda kogemuse põhjal hindas Angelika, et muusik, kes aastase “Improviser in Residence´i” programmi läbi teeb, muutub loovamaks ning avatumaks ning on aktiivsem ka pärast selle aja lõppemist. “Ma olen kindlasti muutunud pärast seda aastat. Võimalik, et tegutsesin topelt sellega võrreldes, mida ma muidu sama ajaga oleksin teinud. Puutusin kokku väga paljude inimestega, mängisin erinevate muusikutega ning see kõik õpetab ja muudab,” arvas Angelika.

Simoni tegevuse intensiivistumine on samuti tuntav. Kuigi ta oli ka enne väga aktiivne ja loov, on ootuspärane, et pärast aastat, mille jooksul on talle antud võimalus arendada kunstiprojekte, mis muidu jäänuks ehk loomata, on tal jaksu kõrgelt lennata ka siis kui “Improviser in Residence´i” aasta läbi saab.