fbpx

Muusikast pulbitsev Aafrika süda

26. aprill 2019
Hanna-Greth Peetson, Eeva Trei, Piret Tatar

Sumedas ja soojas atmosfääris alustas juubelifestival oma kuuenda õhtuga. Avaesineja oli sel korral Somi. Lavale tulles lasi ta oma häälel rahuliku tunnetusega voolata üle saali ning sellega inimesed endaga muusikasse kaasa viia. Esitusele tulnud lood olid kaasahaaravad põimingud jazzist ning aafrika rütmidest-meloodiatest. Neist viimane on Somile olulise tähendusega: tema juured on Ugandas ja Rwandas ning hoiab ta neid väga. Seepärast oli tema esinemises, olekus ja ka muusikas mõnevõrra teistsugust tunnetust, mis oli tohutult vaba ja kirglik. Laulude vahele rääkis Somi lugusid, mis kandsid tugevat sõnumit ning see omakorda kajastus ka muusikas, mis viis publiku kontserdi lõpuks meeleoluka seisva ovatsioonini.

 

Publiku muljeid kogusid Jazzkaare veebireporterid Hanna-Greth Peetson, Eeva Trei ja Piret Tatar.

 

Artur (47), Tallinna TV haldusjuht: „Maailmatase. Meeletu hääle ja pillide valdamine. Emotsionaalsus – see on see, mida on Eesti inimesel tihti puudu. See niisugune soe, vahetu, siiras ja täiesti kompleksivaba. Inimene tuleb ja kui ta naerab seal laval, siis ta naerab. Kui ta ütleb midagi ilusat, siis ta ütleb. Minu jaoks on see täiesti kosmos. Kolm aastat tagasi oli teda au kuulata New Yorgis Harlemis ühes jazzklubis. Seal ta jutustas, kuidas ta on Aafrika naine ja kui raske tal on integreeruda Ameerika ühiskonda. Siis oli suurem koosseis – olid ka backi lauljad ja rohkem inimesi ansamblis.“

 

Grete (21), tudeng: „Hästi emotsionaalne, ürgne ja lõbus. Tema muusikaga ei ole varem kokku puutunud. Enne kontserdi kuulasin paari lugu. Mulle väga meeldis tema kodukoha meloodiate ja rütmide sisse toomine, selline segu mitme kultuuri muusikast.“

 

Kristiina (42), keskastme juht: „Siiras. Emotsionaalne. Meeldis vahetu suhtlus publikuga. Tegelikult on alati näha, et bänd saab omavahel hästi läbi. Jutu vestmine lugude vahele mulle hästi meeldis.“

 

Juhan (22), ajalootudeng: „Võimas. Ma ütleks poliitiline ja väga haaras publikut kaasa. Mind üllatas, et kõik need vahetekstid, mis ta rääkis, et need olid väga aktuaalsed maailmas. Ei olnud lihtsalt selline tutvustamine, et siin me oleme ja tulime USA-st, vaid olid palju sügavama sõnumiga. Lood olid ka mõtestatud kindlasse järjekorda, et kindel lugu vesta.“

 

Madis (23) muusikatudeng: „Sõnatuks võttev, aga samas sõnumiga. Väga kvaliteetsed muusikud. Just see, et pianist oli rohkem jazzi tunnetusega, rohkem kvartharmoonia ja modernsem. Rütmigrupp oli väga afro muusikal põhinev. Selline hästi tore sümbioos. See peegeldab teda (Somi) kui artisti ja tema isiksust. Justkui Aafrika põhi, aga seal peal on ka USA kultuuri. Ta ei mänginud muusikat, ta justkui tegi ja edastas, mida ta tahab öelda läbi muusika. Seal on kohati vahet. Mulle tundub ka, et muusikud tahavad hästi jääda muusika mängimise juurde. Kuid see, et on sõnum ja väljendatakse iseennast nii tugevalt – see oli võimas.“

 

Kristi, õpetaja: “Autentne, jõuline, variatiivne. Jazzikontsert on ainulaadne elamus, pole teistega sarnane, kohaloleku jõud on nii intensiivne. Sellel kontserdil samamoodi, (laval) tuleb kõik välja nii, et jõuab kuulajale kohale, see on hästi toitev elamus. Meeldis (Somi) äärest äärde häälega mängimine.”

 

Airi, konstruktor: “Minu jaoks oli see esimene jazzkontsert, nüüd ma sain aru, mis on jazz! Enne ma üritasin seda kuulata ja see ajas väga närvi, nüüd ma sain aru et seda peab tunnetama ja nägema. Kontsert oli suurte kulminatsioonidega, filmilik: iga looga tekkis peas pilt.”

 

Mirjam, politseinik: “Väga meeldiv, ta laulis hästi lihtsatest asjadest: mingi elujuhtum, millest ta tegi laulu. Kui ta rääkis, tekkis inimesest üks ettekujutus – hästi pehme. Kui ta laulis, oli hoopis teine efekt. Võimas!”

 

Lenna, õpetaja: “Väga äge ja võimas hääl ning emotsionaalne esitus! Mulle meeldis ühiskonnakriitilisus, et ta rõhutas oma aafrika pärandit.”

 

Sofia Rubina: “Somi kontserti olen kuulamas juba viiendat korda. Seda siis erinevates riikides. Tegemist on tõeliselt hea ja omapärase aafrika lauljannaga. Samuti on kogu bänd väga professionaalne. Lood on muusikaliselt paika pandud täpselt, seda kõikide pillimeeste poolt, samas jättes ruumi ka improvisatsioonile. Tegemist on väga hea laulja ja jazzbändiga.”

 

Brasiillane Jim, bioloog ja renessansmuusik  rääkis oma äratundmistest vahelduvates rütmides, mida ta on ka brasiilia rahvamuusikas kuulnud. Hinge jäi tallegi ilus ja siiras Somi laulude jutustamisoskus.

 

Katrin, keskkooli õpilane: “Väga meeldis. Sattusin kogemata sõbra kutsel esimest korda elus jazz kontserdile. Oli huvitav ja värviline. Tulen kindlasti veel. Tore ja tugeva häälega lauljanna.”

 

SOMI „Petite Afrique“ (USA)

24. aprillil 2019 Vabal Laval

 

Koosseis:

 

Somi – vokaal 

Toru Dodo – klaver

Hervé Samb – kitarr

Gino Chantoiseau – bass
Arnaud Dolmen – trummid

 

Vaata fotosid kontserdist siit.