fbpx

Kontserdikaja: Neljapäev: Omar Sosa kontsert oli kirju ja vaimukas

29. aprill 2005

Kuuba nobenäpse pianisti Omar Sosa kontsert oli kõike muud kui rahulik uitrännak jazziradadel. See oli tubli annus virtuoossust, sulam latiinojazzi ning elektroonika koosmõjust.

Justice, freedom and peace… Just seda propageeris Omar Sosa trio oma muusikaga. Trio esines Sakala keskuses 28.aprillil täismajale. Kooslus kinkis publikule muusikamiksi, milles oli funkyt, vahvaid showelemente, elektroonilisi vingerpusse ja avangardset hoiakut, kuigi ise Omar ütleb, et tema jaoks miski pole enam avangard. Võib-olla see sõna on lihtsalt vana nende muusika jaoks?

kontserdi järel rääkis publikuga Karina Vabson, Anneli Lepp, Eliis Vennik, Helen Oja, Katrina Sokk, Rivo Randver ja Katre Pilvinski Jazzkaare veebitoimetusest.

Irene (22), õpib Viljandi Kultuurikolledžis pop-jazz erialal: “Tahaks, et nad rohkem mängiksid. Oli tunda, et nad kohati impoviseerisid. Vahepeal nad ei saanud teisest aru, aga kõik võib juhtuda. Nad mängisid entusiastlikult, said äratada põhjamaist rahvast. Tore on ka see, et nad ei mänginud üht stiili, vaid panid kõik kokku.”

Teeli (34), finantsjuht, koorilaulja: “Sosa on ju fantastiline pianist ja improviseerija, aga see oli küll rohkem nagu show. Oleks tahtnud kuulda tema virtuoosset klaverikäsitlust. Kui Sosa oleks soolokontserdi andnud, oleksin ikka tulnud. Kui elektribassi asemel oleks olnud kontrabass, siis oleks kindlasti huvitavam olnud. Kogu kontserdi kontseptsioon viitas ikkagi kiirele publiku võitmisele. Suurepärane oli löökriistamängija, tema soolod olid super. Midagi tundus lahti olevat heliga. Kas oli bass üle võimendatud? Kuidagi põrises liiga.”

Naine: “Meeldiv ja vaimukas kontsert. Võin seda muusikat kaua kuulata, aga siiski see ei ole väga pikaks ajaks mõeldud. Vahva ja teatraalne oli nende esinemine. See oli nagu reis läbi maade, erinevad illusioonid tulid silmade ette. Erakordsed hääled ja stiilid, ma ei oska nende muusikaga mingit paralleli tõmmata.”

Lembit (69), konstruktor: “Mul pole kunagi kogemust sellise muusikaga olnud. Väga huvitav selle poolest, et assoatsioon tuli loodusehäältega. Rütmika meeldis, viimane lugu meeldis.”

Andres (41), ajakirja kujundaja: “Efektne ja läbimõeldud. Imidzh on ju väga oluline ja Sosa oma valges kostüümis mõjus humoorikalt. Sinna juurde veel vaimukas miimika. Muusika oli väga hea, isegi oleks tahtnud veidi tantsida. Sõber ütles, et veidi lärmakas oli. Minu meelest oli see just lahe, et tehti näiliselt, mis pähe tuli.”

Piret (25), õpetaja: “Olen seda triot ka varem kuulnud. Täna olid kavas nii nende vanad lood kui ka uued, mis mulle ka meeldisid. Selle trio muusika on kirju, tunned kuidagi ka Kuuba hinge. Emotsioonid on positiivsed.”

Peep, töötab ehitusalal: “Ei oska kirjeldada. Kõik oli teistmoodi, kui oodata võiks. Kontserdi jooksul lähed oma maailmast välja. Siis vaatad kella, et kas pooltundi on juba möödas, aga tegelikult palju rohkem on möödas. Oluline on see, et muusika on hea.”

Sergei (51), ärimees: “Tavalised normaalsed džässiemotsioonid. Minul on isiklikult niimoodi, et sellise muusikaga sa lülitud reaalsusest välja ning töötama hakkab alateadvus. Mulle on kogu eluaja meeldinud ida ja aafrika motiivid. Klassikaline džäss on konkreetsem. Sosa muusikat aga ei saa seletada.”

Jaanika (30), muusik: „Väga meeldis, kogu kontsert oli hea. Ning vahepealne Kuuba värk meeldis eriti. Huvitav oli publiku õrritamine, tekitati mingi teatud ootus, kuid tuli midagi muud. Elamusterohke, kuid ootasin Kuuba esinejatelt midagi veel särtsakamat ja originaalsemat.”

Kadri (29) ja Marju (28): „Väga head muusikud, kuid lõuna temperament ja staaritsemine lõi välja. Muusika meeldis. Häiris see, et istusime kaugel ning natuke läks kaduma. Trummid olid kõige paremad.”

Kaire: „Väga meeldis, eriti need kohad, kus tulid juured välja. Ühislaulmine oli tore, seal oli vaikne ja mahe taust.”

Kairi (30), lennunduse logistik: „Tulin siia haigena, sain positiivset energiat ja enesetunne läks palju paremaks, rahustas. Tekkis võrdlus eelmise aasta ühe Jamaica esinejaga ning ootasin, et tuleb samalaadne. Eelmisel aastal olid eesridades toolid, kus nüüd lauad, kuid rahvas tantsis terve kontserdi pinkide vahel. Sosal oli teine stiil ja muusika. Tulin täna headel ootuste tõttu, mis ka täitusid.”

Kaire (29), jäätmekäitleja: „Vinge, kuid olen eilse Avishai Coheni lummuses. Siiski oli hea, tundus huvitav ja tegelikult ei tahtnud võrrelda. Lihtsalt olen veel eilses kinni.”

Tanel Peets (27) haridustöötaja: „Tekitas erinevaid tundeid. Alguses selliseid hästi erutavaid tundeid. Värelevaid. Kontserdi lõpus aga väga rahulikke. Sain hea elamuse olsaliseks. Kui aus olla, siis tulin ma siia ilma eriliste ootusteta, lihtsalt tulin.”

Elvis, Otsakooli trummiõpilane: „Aafrika rütmid olid hästi huvitavad, nad olid neid põnevalt seganud ja sünkoope oli palju. Ma olen ise trummar ja vaatasin sellest aspektist rohkem. Väga hästi ja ainulaadselt mängitud, kuna basstrumm puudus. Mängis kastil, mille peal istus. See inspireeris mind, aga eeskuju on sellest küll raske võtta.”

Vanem härra ja proua: „Show oli hea, aga plaati ei ostaks – saate aru küll. Plaadi kuulamine ei ole hoopiski mitte see, mis on see muusika koos showga. Mõne muusikuga on nii, et otsad joonelt plaadi, sellega aga mitte. Täielikud looduslapsed.”

Oskar, 17, õpilane: „Kohati oli lahe, kui ta tegi seda šamaaniasja ja pritsis meid veega. Muidu oli suht saast. Ei meeldinud see, et nad kogu aeg räppisid. Muusikaliselt oli nõme – bassikäigud ja klaver läksid vahepeal liiga segasteks. Kuuba rütm oli lahe. Ootused olid natuke paremad, see oli halvim kontsert, millel tänavuaastasel Jazzkaarel käisin. Suht parim asi oli aga eilne Avishai Cohen. Varem ma midagi Omar Sosast ei teadnud, aga mul kuidagi oli algusest peale halb aimdus, samas sõbrad ütlesid, et võib hea asi tulla. Ikkagi ei olnud hea.”

Karl (46), ettevõtja: “Sosa oli suurepärane esinejavalik Jazzkaare poolt – ta oli piisavalt teistsugune ja teistmoodi kultuuriruumist, et vähegi avatud inimesele oma muusika ja olekuga huvitav olla. Polegi ammu ühelgi kontserdil käinud, kus artist oleks suutnud sellise inimmassi nagu Sakalas oli, kaasa jaurama panna. Minu jaoks oli igati meeldiv elamus.”

Riina-Liisa (38), juuksur-kosmeetik: “Põnevad poisid, magama ei jäänud. Mulle meeldis see, kuidas nad ise oma mängule kaasa elasid – väga tundeküllane ja eksootiline esitus. Muusikast oleks oodanud midagi meloodilisemat”

Riho (17), õpilane: “Sosa on interpreedina väga hea, aga ta lihtsalt ei tee väga sellist minu muusikat. Ootasin rohkem Aafrikat. Parim hetk oli muidugi see, kuidas terve saal hakkas kaasa laulma. Eks see üks kommertstrikk ole, aga mõjus väga ehedalt ja võimsalt. Ja ka hääl oli tal huvitavalt omamoodi – tahaks näha Eesti inimest, kes sellist vokaali suudaks tekitada, see pole vist tegelikult võimalikki. Kuuba rütmid iseenesest meeldivad mulle. Sosa puhul meeldis see, kuidas ta ise oma esinemist nautis.”

Endel (62), pensionär: “Ma polnud nii kaua kontserdil käinud, et oli juba meelest läinud, kuidas muusikat kuulata. Tütar ikka vahel muretseb mulle mõne pileti. Väga tore kontsert oli. See Anne Erm ikka oskab neid veidraid inimesi siia kokku ajada. Väga huvitavad inimesed – palju energiat ja sädet.”

Mihkel Sirelpuu (22), muusikaga tegelev: “Kontsert meeldis väga. See tekitas minus erinevaid emotsioone. Käisin ka eelmisel Sosa kontserdil, kuid leian, et igast asjas on midagi head. Võib-olla küll oli eelmisest minul rohkem noppida, kuid meeldis ka tänane ülesastumine. Kõigist Jazzkaare kontsertidest ootasin seda kõige rohkem, sest eelmisel korral jättis Omar Sosa unustamatu mulje. Kokkuvõttes arvan, et ei pidanud ka seekord pettuma.”

Katrin Vaga, toimetaja ETVs: “Käisin eelmisel korral ka kontserdil ja kui seekordset Jazzkaare kava nägin oli kindel plaan tulla. Seekordne kontsert oli minu arvates veidi kammerlikum ja salongilikum. Mulle meeldis ka kontserdi visuaalne külg. Sosa on selline showmees, kes paneb rahva hästi elama. Samas arvan, et inimesed tulid juba teatava eelhäälestusega ja ootasid head kontserti. Selle nad ka said.”

Oskar Laasik (17), õpilane: “Kontserdil oli nii positiivseid kui negatiivseid, kuid üldiselt mulle see eriti ei meeldinud. See šamaani asi oli hea ja Kuuba rütm ka. Muusika oli samas kohati arusaamatu ja bassikäigud minu arvates haledad. Arvan, et rahvas oli veidi eelhäälestatud ja ise haipisid kontserdi enda jaoks üles.“

Swen (24): „Kindlasti üks värvikamaid koosseise Jazzkaarel. Kui mõni selline väike aps välja arvata, siis oli tüüpidel ikka ideaalselt koos asi. Trummaritega on see aasta üldse mingi eriline fenomen, kõik on lihtsalt nii hullud.”

Maire (27), noorsootöötaja: „See aasta Jazzkaar nagu ei olekski jazz. Sosa kontsert oli rohkem nagu Kuuba rahvamuusika või midagi sellist, ma ei tea täpselt ka. Ei meeldinud eriti.”