fbpx

Neljas IDeeJazz festival toob vaimustavat ja värsket Eesti muusikat ning uurib heli- ja teadusilma puutepunkte!

28. oktoober 2014

Tartu jazz- ja rütmimuusika festival IDeeJazz 2014, mis toimub 31. oktoobrist 2. novembrini Tartus, toob kuulajate ette muusikuid üle põlvkondade ning muusikat üle žanripiiride. IDeeJazz kutsub kuulama head muusikat, saama sooje emotsioone ja mõtlema mõnusaid mõtteid.

Kolmel põhiprogrammi laval Tartu Jazzklubis, Tartu Uues Teatris ja Genialistide Klubis astub ühtekokku lavale 11 kollektiivi. ID+ kutsub nii Tartu Jazzklubisse kui AHHAA Keskusesse, et nautida head muusikat tudengite esituses ja uurida muusika ja teaduse ühisosa. 

Festivali põhiprogramm on mitmekesisem kui kunagi varem, kõlab muusika bluusist, svingist ja vene klassikutest kuni proge, klubibiitide, indie-popi ja kaasaegse modernse jazzini välja. 

 

Festivali avapäeval, 31. oktoobri õhtul, esinevad Tartu Jazzklubi laval kolm värvikat kollektiivi: svingi ja kuuekümnendate instrumentaalrockiga segunevat deltabluusi esitab duo Andres Roots – Raul Terep, lugupidava kummarduse John Leslie “Wes” Montgomery’le teeb viiest noorest ja andekast mehest koosnev kollektiiv Five Quarters Quintet ja oma värsket debüütalbumit esitleb Carrot Lights.

 

 

IDeeJazzi teisel päeval, 1. novembril, toimuvad nii kontserdid kui ID+ lisaprogramm kella 12-st kuni hiliste öötundideni välja. Ladina-Ameerika rütmikool lastele ja noortele ootab taas 8-14-aastaseid rütmihuvilisi, kelle muusikaline ettevalmistus pole muide oluline, Tartu Jazzklubisse proovima mitmesuguseid löökriistu. Täistunnijazz on festivali traditsiooniline tasuta kontsertide programm, mis sel korral peatub “Viiel jazzi verstapostil”. Viis muusikalist koosseisu rändavad läbi jazzi ajaloo, peatudes oluliste stiilihoovuste ehk verstapostide juures – blues, swing, bebop & cool, vocal jazz ja lõpuks eesti jazz. Kogu see rännak koos rõõmu, ilu ja emotsiooniga on prii – iga hetk on võimalik sisse astuda ja osa saada!

 

Tartu Uues Teatris astub sama päeva õhtul kell 18 lavale neli silmapaistvat ansamblit: ehedat omaloomingut viljelev noorte muusikute ansambel Maimztet, debüütplaati esitlev ja jazzi, maailmamuusika traditsioone, kaasaegset akadeemilist kompositsiooni ning proget kimpu siduv Heliotroop, vene heliloojate Mussorgski, Rimski-Korsakovi, Borodini, Tšaikovski ja Sviridovi loomingut interpreteeriv ning ühtlasi uut plaati “The Mighty Five” esitlev Aleksei Kruglov – Jaak Sooäär Quartet ning selleaastases IDeeFookuses olev legendaarne “metarokband” E=mc2 eesotsas Peeter Volkonskiga. 

 

E=mc2 astus 80-ndate alul lavale vaid 4 korda – TPI aulas, EPA aulas, ERKI saalis ning Tartu Levimuusika päevadel 1983, mil žürii andis eriauhinnana Peeter Volkonskile preemia humanistlike ideede eest. Kollektiiv esitas Volkonski loodud muusikat, mille idee keerles tuumasõja, olemise ja mitteolemise ümber. Kehastudes ümber tuntud füüsikuteks, edastati muusikaliste, sõnaliste ja sõnatute vahenditega tuumapommi ja füüsika suurte jõudude “lihtsat” olemust. Ansambel E=mc2 idee oli (ja on) kokkuvõtvalt: tuumasõja vastu, humanistlike ideede poolt.

 

1.novembri hilisõhtul kell 22 saab hoo sisse Genialistide Klubi lava, kus lasevad muusikal kõlada ERMO (Elleri kooli rütmimuusika osakonna) taustaga dream-poppi, souli ning jazzi psühhedeelsete mõjutustega kombineeriv Innersound, hiljuti oma debüütalbumi “Fables of a Faraway Land” ilmutanud duo Cirkl, samuti Cyber Café ehk värvikas ja jõuline lauljatar Sofia Rubina, laiahaardeline ja kogenud saksofonimeister Villu Veski ning noor andekas helilooja ja DJ Sander Mölder. Õhtu lõpetab klubimuusikat jazzilikus võtmes viljelev kollektiiv SoundHouse.

 

 

IDeeJazzi viimasel päeval – 2. novembril – uuritakse ID+ ehk lisaprogrammi raames mitme nurga alt “Muusika ja teaduse puutepunkte”. AHHAA päevale on oodatud kõik igas vanuses huvilised. Kella 12-st päeval kuni 19-ni õhtul toimuvad Tartu AHHAA Keskuses põnevad töötoad – õhupillikitarr, kõrrepill ja elektrikitarr, samuti akustika teadusteatri etendused ja Ladina-Ameerika rütmikool, mida veab noor ja tegus trummar Jan Kulbin.

Kell 16 saab keskuse lektooriumis vaadata Kanada dokumentaalfilmi “Musikaalne aju”, mis keskendub muusika füüsilisele, psühholoogilisele ja emotsionaalsele mõjule inimese ajule. IDeeNaelaks AHHAA Keskuses leiab aset kell 17 algav kontsert-kohtumine elava legendi ja loomemeistrist laulja Tõnis Mägiga. On oodata filosoofilisi rännakuid muusika ja teaduse piiril ning seda Mägi enda elutarkuse ja kogemuste põhjal. IDeeJazzi lõpetab rõõmsameelse kavaga noorte kollektiiv Jana Kütt Quintet, kes esitab meeleolukaid ja tuntud jazz-standardeid.

 

Põhjalik info festivalil toimuva kohta on leitav kodulehel www.2014.ideejazz.ee 

Festivali piletid on saadaval Piletilevi müügipunktides ja veebilehel www.piletilevi.ee 

 

Kohtumiseni IDeeJazzil!

 

 

Lisainfo:

 

Oleg Pissarenko

festivali üldjuht

+3725094902

info@ideejazz.ee

2014.ideejazz.ee