Nõmme Jazzi noortekonkursi võitjad

17. mai 2010

15. mail toimunud rahvusvahelisel konkursil jõudsid auhinnakohtadele eestlastest Laura Põldvere ja Aleksandra Anstal.

Tänavu võistlesid Nõmme Jazzi konkursil „Jazzartist 2010“ noored lauljad ja trummarid. Laupäeval, 15. mail Nõmme Kultuurikeskuses toimunud finaalis võitsid parima vokalisti auhinna 19-aastane Daumants Kalninš Lätist ja parima trummari auhinna 27-aastane Tatu Rönkkö Soomest. Lauljatest said teise koha Laura Põldvere ja kolmanda Ceren Kocak Türgist ning trummaritest teise koha Jakop Janssønn Norrast ja kolmanda eestlanna Aleksandra Anstal.

Parimatele olid auhindadeks kutsed esineda jazzfestivalidel Soomes, Eestis, Lätis ja Leedus. Kõige rohkem kutseid sai Laura Põldvere, kes esineb festivalidel Pori Jazz, Turku Jazz ja Kaunas Jazz, Birdland jazzklubis Helsingis ning võistlustel Soomes ja Leedus. Eestis saab esinemas näha Jakop Janssønni Jazzkaarel ja Daumants Kalninšit Nõmme Jazzil ja festivalil Juu Jääb.

Võitjad valis välja kümneliikmeline žürii, kuhu kuulusid Soome, Läti, Leedu ja Eesti jazzfestivalide esindajad. „Võitja valimine ei olnud kerge, eriti trummarite puhul, sest kaks esimest olid suhteliselt võrdselt head,“ ütles Nõmme Jazzi kunstiline juht ja žürii liige Toivo Unt.

Konkursil selgus hääletuse teel ka publiku lemmik, kelleks osutus trummide kategooria võitja, soomlane Tatu Rönkkö.

Võistlejaid saatis laval ansambel Siim Aimla juhtimisel, kus mängisid veel pianist Viktors Ritovs Lätist, Peedu Kass ja Ahto Abner. Saateansambli professionaalsust ja head koostööd kiitsid nii võistlejad ja külalised kui ka žüriiliikmed.

Laupäeva õhtul toimus Hiiu pubis jamsession, kus konkursil osalenud muusikud esinesid koos majabändiga koosseisus Vladimir Võssotski, Marti Tärn ja Tanel Ruben. „Meil pole kunagi varem olnud nii kõrgetasemelist jämmi,“ tunnustas Toivo Unt noori muusikuid. Nõmme Jazzi korraldaja Jaanika Ventsel lisas: „Üsna tavapäratult rahulikust jämmist kujunes kunstiline nauding.“

Konkursist võttis osa 13 noort jazzmuusikut Eestist, Lätist, Leedust, Soomest, Norrast ja Türgist. Reedel, 14. mail toimunud poolfinaalist said edasi neli lauljat ja neli trummarit, kes esitasid laupäevases finaalis kaks lugu, mille põhjal valis žürii võitjad. Eestlastest osalesid konkursil veel lauljatar Maria Väli ja trummar Mihhail Nikitin, kes tublile esinemisele vaatamata finaali ei pääsenud.

Eelmisel aastal võitsid konkursi lauljatar Tuuli Taul Eestist ja pianist Eyolf Dale Norrast.

Tulemused
Laulu kategooria:
I Daumants Kalninš Läti
II Laura Põldvere Eesti
III Ceren Kocak Türgi

Trummide kategooria:
I Tatu Rönkkö Soome
II Jakop Janssønn Norra
III Aleksandra Anstal Eesti

Publiku lemmik: Tatu Rönkkö

Auhinnad esineja kohta:
Tatu Rönkkö – Pori Jazz, Turku Jazz, Birdland Jazz Club
Daumants Kalninš – Rigas Ritmi, Juu Jääb, Nõmme Jazz
Jakop Janssønn – Jazzkaar
Laura Põldvere – Pori Jazz, Turku Jazz, Birdland Jazz Club, Kaunas Jazz; võistlused „Lady Summertime 2011“ Soomes, „Jazz Voices“ Klaipedas
Aleksandra Anstal – Kaunas Jazz
Edita Bodrovaite – Rigas Ritmi

Žürii:
Kimmo Hyyppä – Soome; Turku Jazz festival; esindab: Pori Jazz festival and Birdland Jazz Club in Helsinki
Maris Briezkalns – Läti; Rigas Ritmi festival
Jonas Jučas – Leedu Kaunas Jazz festval
Osku Rajala – Soome; Lady Summertime Competition, Jazzirytmit Magazine
Steponas Januška – Leedu; Jazz Voices Competition
Ingrid Põldoja – Eesti; Jazzkaar
Villu Veski – Eesti; Juu Jääb
Tõnis Kõrvits- Eesti; Nõmme Jazz
Jaanika Ventsel – Eesti; Nõmme Jazz
Toivo Unt – Eesti; Nõmme Jazz

Pressiteate koostas
Andra Roosmets, Nõmme Jazzi noortekonkursi vabatahtlik