Noored ja muusikud alustavad koostööd AfroReggae´ga

31. jaanuar 2010

Eesti muusikuid oodatakse osalema noorteprojektis Trumm-It, mis on inspireeritud maailma ühest tuntumast sotsiaalliikumisest AfroReggae´st. Veebruari esimesel nädalal on Tallinnas ka AfroReggae trummarid.

1.-4. veebruarini viibivad Tallinnas maailma ühe tunnustatuma sotsiaalse liikumise AfroReggae löökpillimängijad, kes õpetavad tulevase kultuuripealinna noortele trummimängu ja aitavad asutada trummiorkestreid Tallinna Noorsootöö Keskuste ning Tallinna Laste Turvakeskuse juurde.

SA Tallinn 2011 kutsel Tallinnas viibivad AfroReggae trummiõpetajad annavad siin viis õpituba kuni 60 noorele, kelle seas on Tallinna Laste Turvakeskuse noored, samuti 14–20aastased noored Lasnamäe ja Kopli noortekeskustest. Kohal on nii AfroReggae koreograaf Betho Pacheco kui ka trummarid Rafael Coelho da Cruz ja Luciano da Silva dos Santos.

Sellest külaskäigust sünnib kolm noorte trummiorkestrit – Tallinna Laste Turvakeskusse, Lasnamäe Noortekeskusse ja Kopli Noortekeskusse. Aasta teisel poolel lisandub erinevate linnaosade noortekeskustesse veel 2–3 trummiorkestrit.

Teisipäeval 2. veebruaril kell 10-13 toimub Lastemaailma galeriis ehk Disaini- ja Arhitektuuri Galeriis Pärnu mnt 6 trummitrenn Tallinna Noorsootöö Keskuse noorsootöötajatele ning sotsiaaltöötajatele erinevatest organisatsioonidest, kes juba veebruaris käivitavad AfroReggae eeskujul Eesti uue noorteprojekti TRUMM-IT.

Muusikutel, noorsoo- ning sotsiaaltöötajatel on võimalik osaleda AfroReggae õpitubades vaatlejatena. Õpitoad toimuvad 2. veebruaril kl 14-17, 3. veebruaril kl 15-18. Vajalik on eelnev registreerimine e-aadressil madli.parts@tallinn2011.ee.

Orkestrisse on oodatud eelkõige noored, kel ei ole majanduslikel põhjustel võimalik käia tasulistes hobiringides. Trumm-It orkestrites osalemine on noortele tasuta. Orkestrite juurde koondatakse ka vabatahtlike võrgustik, kes aitavad tulevikus korraldada kontserte, kohtumisi trummaritega ja leida toetajaid. Tänaseks on end trummiorkestritega sinudnud 12 vabatahtlikku, kelle seas on ka mõned muusikud.

Trumm-It orkestreid hakkavad juhtima professionaalseid trummiõpetajad nii Eestist kui ka Brasiiliast, koostööd tehakse Eesti trummareid ühendava Viljand DrumLabiga. Tallinna Laste Turvakeskuse trummiringi juhendab nimekas löökriistamängija ja trummar Reigo Ahven, kes pälvis eelmise aasta lõpul meedia tähelepanu Guinnessi rekordiraamatu väärilise 30 päeva katkematult kestnud trummisessiooniga Viljandis. Brasiilia kultuuriministeeriumi toel saabub Rio de Janeirost Eestisse Trumm-It orkestreid õpetama löökpillimängija Francois Archanjo.

2011. aasta tipphetkeks kujunevad AfroReggae suure grupi kontserdid Tallinnas, milles koos Brasiilia muusikutega on laval ka Trumm-It orkestrite noored. Trumm-It orkestreid saab kuulda ja näha juba tänavu, sest alates aprillist esinevad noored erinevatel kultuurisündmustel ning suvel ka linnaruumis.

Tallinna Laste Turvakeskuse juht Erki Korp tõdes, et AfroReggae külaskäik ja Trumm-It orkestrite loomine on noorte jaoks väga oluline uus võimalus. „Kui saime laste turvakeskusse muusikatoa, nägin, kuivõrd hästi mõjus noortele võimalus erinevaid instrumente proovida. Muusika köidab tähelepanu jäägitult. Trummiorkestrid annavad noortele võimaluse särada ja esineda, tegelda asjaga, mis toovad esile loovuse ja hoiavad neid eemal alkoholist ja narkootikumidest. Koostöö brasiillastega loob noortele eksootilise ja erilise võimaluse,” kommenteeris Korp.

Trumm-It orkestrid kutsuvad aktiivselt kaasa lööma meie trummareid, kes käiksid aeg-ajalt orkestritel külas ning räägiksid muusikast ja trummimängust ning muidugi musitseeriksid koos noortega. Kui aga orkestrid on trummimängus vilumust kogunud, saab Trumm-It noori kutsuda osalema nii kontsertidele kui erinevat laadi sündmustele, kaasata neid oma bändi tegemistesse.

Rio de Janeiro faveladest ehk slummidest 1993. aastal sündinud AfroReggae on maailma üks tunnustatumaid vähekindlustatud peredest pärit noori ja riskinoori hõlmavaid liikumisi, mille eesmärk on kaasata noori kultuuriga seotud tegevustesse ning aidata neil leida enesele uusi väljakutseid. Aastate jooksul on AfroReggae liikumisega seotud olnud tuhandeid noori nii Brasiilias kui ka Euroopas. Grupo Cultura AfroReggae’t tuntakse maailmas eelkõige tänu trummiorkestritele, kes on musitseerinud muuhulgas koos Gilberto Gili, Caetano Veloso, Rolling Stones´i ja Yoko Onoga.

Vaata lisa
Grupo Cultural AfroReggae
People´s Palace Project
Trumm-It

Trumm-It’il on kogukonnad Facebookist (märksõna „Trumm-It“) ja MySpace’is (www.myspace/trummit).

Noorteprojekti Trumm-It partnerid on Grupo Cultural AfroReggae (Brasiilia), People´s Palace Project (Suurbritannia), Brasiilia kultuuriministeerium, Tallinna Noorsootöö Keskus, Tallinna Laste Turvakeskus, MTÜ Eesti Pakendiringlus ja Tallinna Perekeskus. Projekti toetavad Tallinna Kristiine linnaosa valitsus, Tallinna kesklinna linnaosa valitsus, restoranid C’est la Vie ja Clazz ning EMT.
Trumm-Iti visuaalikeele autor on Mari Kadanik.

Lisainfo
Madli-Liis Parts
SA Tallinn 2011 programmi koordinaator
e-posti aadress madli.parts@tallinn2011.ee
tel 56 2011 08