fbpx

Öiste helide püüdja Argo Vals

26. oktoober 2015
Kristiina Veerde

Ühe sügisese laupäeva pärastlõunal kogunesid eksperimenteeriva muusika austajad Kumu auditooriumisse kitarristi ja helilooja Argo Valsi uue plaadi „Nokturn“ esitluskontserdile, mis pakkus muusikagurmaanidele nii visuaalset kui ka helilist naudingut.

 

Õhtu peategelane on plaadi „Nokturn“ kohta öelnud, et see on inspireeritud ööst ning põhjamaisele ööle kohaselt võib oodata nii rahulikke palasid kui ka raputavaid torme. Kontsert oli selle tõestuseks – tunni aja jooksul kõlasid nii raskerokilikud, rohkete elektrooniliste elementidega teosed, mida võiks kirjeldada kosmoselennuna heliruumis, kui ka ballaadilikud palad, mis olid kui helged mälestused põhjamaistest sumedatest suveöödest. Võrreldes Valsi debüütalbumiga on „Nokturn“ küpsem, helipildiliselt mitmetahulisem, rokilikum ning eksperimenteerivam, näiteks kasutas helilooja loos „Mjuuli“ esmakordselt vokaali, mis lisas loole taani alternatiivansamblile Mew iseloomuliku dream pop’i soundi. 

Kontsert moodustas suurepärase terviku, pakkudes kuulajale maagilisi tähistaevalikke ballaade, mille kõlapilt oli hõrk, müstiline ja täiuslikkuseni lihvitud, ning ka tormiseid rokkteoseid, mis lõid omamoodi põneva kõlamaailma, kuhu end hetkeks kaotada. Selline mitmekülgne kava iseloomustab hästi Eestimaa öid – ettearvamatud, värvikad ja huvitavad.  Õhtule andis palju juurde ka visuaalne taust, mis lisas teostele omamoodi narratiivi. 

Publik oli juba esimestest kontserdil kõlanud helidest kaasa haaratud – saalis ei olnud ühtegi inimest, kes poleks natukenegi muusika saatel kaasa võnkunud, silmi sulgenud ning lasknud muusikal ennast kaasa tõmmata. Uuenenud koosseisuga ansamblil tekkinud omavaheline sünergia oli omapärane ning raske sõnadesse panna, kuid hästi toimiv ja kaasahaarav. Mida aeg edasi, seda elavamaks muutus publik ning kontserdi ametliku osa lõppedes aplodeeris publik nii tormiliselt, et esitusele tuli lisalugu. Argo Valsi pakutud põnev reis öises helimaailmas oli kui viimane suvine tuuleiil oktoobrikuus – värske, ootamatu ning inspireeriv. 

 

Argo Vals Band

17. oktoobril 2015 Kumu auditooriumis

Argo Vals – kitarr, klahvpillid

Karl Petti – kitarr

Kaarel Kuusk – klahvpillid

Tanel Kadalipp – kontrabass

Siim Avango – bass

Ott Adamson – trummid

Kaur Kenk – helikunstnik