fbpx

Pehmes pakendis tõsine (girl)power

27. aprill 2016
Mariliis Rannama

MiaMee on vaatamata malbele nimele, õrna ilmega vokalisti Liina Saare pehmele häälele ja kaasahaaravale muusikale üsna raskesti kirjeldatav ja piisavat süvenemist vajav ansambel.

 

2014. aastal osales MiaMee lauluga „Faithful Heart“ Eesti Laulu konkursil. Pangem end olukorda, kus pelgalt sellest mälestusest tõukununa valite Jazzkaare kavast välja üleriigilise konkursiga tuttavaks saanud nime ning saabute Telliskivi Loomelinnaku Punase Maja mõnusalt sooja saali ootusega täita õhtu mõtlik-magusa popjazziga. Kõlama hakkav esimene ning teinegi pala ei triivi veel ootustest kuigi kaugele ning hing saab täidetud meeldivate tunnetega. Küll aga saabub kontserdi jooksul korduvalt momente, kus väljapeetus saab seljatatud ning tumedad helid ja keerukad-rasked heli-rütmi kombinatsioonid muudavad laval oleva ansambli kuvandit tundmatuseni. Selline balansseerimine hea ja kurja piiril on inimestele ikka meeltmööda olnud, nii ka seekord. Kontserdi külastaja on tark ja ei rahuldugi piirides püsimisega, hoogne aplaus ja kiiresti veerev aeg on tunnistuseks äärmiselt toredast muusikaelamusest.

 

Ilmaasjata ei samasta kirjutav meedia Liina Saart Björkiga – lisaks omapärasele tämbrile ja elektroonikast läbi imbunud helikeelele on Björk loonud enda ümber veidi müstilise aura, mis kahtlemata ka MiaMee kontserdil mõtteisse tungis. Liialdamata saab öelda, et MiaMee muusikas on kõigest midagi, kuid mitte midagi liiga palju. Liina Saare pehmus ei kadunud ka nendel hetkedel, kui Mart Soo ähvardavaid heavy sound’e tõmbas või Taavi Kerikmäe endale omaselt klahvidest peenhäälestusi võlus. Kõlanud täiesti uued lood olid jõuliste elektrooniliste rütmidega ning sobiks kahtlemata hästi ka mõnele populaarsele elektroonilise muusika festivalile. Kontserdi sisse juhatanud Maria Faust ei eksinud, kui asetas MiaMee praeguse aja Eesti jazzi tugevate naisartistide hulka. Jätan täna Ahto Abneri, Mart Soo ja Taavi Kerikmäe veidi tahaplaanile, sest moment, kui Liina Saar ja kütkestav Anni Egecioglu kahekesi valgusvihkude vahel loo „Party Girl“ house-rütmide järgi tantsisid, oli tunda, et lava on tõesti naiste päralt.

 

Kontserdi puhul on emotsioon ja mulje loomulikult alati esmane, nagu ka muusikas üldiselt. Kui aga vähegi panustada oma mõtetega sisusse, siis on võimalik märgata, mis lähtepunktidest on muusikud ise selle helikeedise kokku küpsetamiseni jõudnud. Oh seda äratundmisrõõmu, kui üsnagi keerulise loo struktuuri seest turritab välja vihje bluusile, tervitus rokile ning hüüe elektroonikaga eksperimenteerimise ja vormide lõhkumise suunas. Kui nii mõnegi raadioroki kollektiivi puhul on ansambli imidž rõhutatult karmim kui esitatav muusika – neetide ja tätoveeringutega mustas nahas mehed lõhuvad põlevate kitarridega malbeid popmeloodiaid laulda, siis MiaMee puhul on täpselt vastupidi. Elegantne ja õrn välisilme on vaid pakkepaber tõeliselt jõulise, hoolikalt läbimõeldud ning seejuures meeliliigutava eksperimentaalmuusika ümber.

 

MiaMee 26. aprill 2016 kell 22.30 Telliskivi Loomelinnaku Punases Majas

 

Liina Saar – vokaal

Anni Elif Egecioglu – tšello, vokaal, klahvpillid

Mart Soo – kitarr

Taavi Kerikmäe – klahvpillid

Ahto Abner – trummid

Tencu – visuaalid

 

Vaata kontserdi galeriid siit.