fbpx

Piazzolla loodab uuesti Eestisse esinema tulla

29. aprill 2005

Tango-nuevo trummar Daniel Pipi Piazzolla hullutas koos eesti muusikutega pühapäeva õhtul Sakala keskuses kuulajaid. Mõned päevad peale kontserti andis Piazzolla Jazzkaare veebile intervjuu.

Daniel Pipi Piazzolla andis üheskoos Villu Veski – Tiit Kalluste Sextetiga 24. aprillil võrratu kontserti, mis mõjus nii publikule kui esinejatele endile. Eestist algas tuntud tango-nuevo artisti Euroopa turnee, seni on Piazzolla Euroopas esinenud vaid kolmel korral Eestit.

Tango-nuevo trummarit käis intervjueerimas 16-aastane Eliis Vennik Jazzkaare veebitoimetusest.

Te olete ka varem Eestis käinud, mis on praeguseks siin muutunud võrreldes selle ajaga kui esmakordselt siin käisite?
Tunne on sama, esimesel korral, kui siia sattusin, olin väga üllatunud just publiku üle. Hea tunne on mängida nii suurepäraste muusikutega, kellega meil on nii suurepärane lavaline sobivus. Pulbik on alati nii kuum, seda ei suutnud ma uskuda! Pühapäevasel kontsertil oli samuti, üllatusin taaskord. Eestis üldiselt ei paista midagi olevat muutunud.

Kust tuli idee töötada koos Eeti muusikutega?
Nad leidsid mind Buenos Airesest. Kohtusin nedega kohas, kus üks mu sõber mängis. Rääkisin, et kavatsen mängida mõnes jazzbaaris ja nad tulid minuga kaasa. Neile meeldis minu stiil ja minule selle projekti idee. Sel hetkel ma ei uskunud eriti, et plaan tõeks saab, aga kuu hiljem helistati mulle ja teatati, et kõik on organiseeritud, isegi piletid. Nii sai meie edasine suhe alguse.

Mis teile põhjamaade muusika juures kõige rohkem meeldib?
Mulle meeldivad need meloodiad ja veidrad rütmid. Olen neile väga avatud, see muusika, mida me viljeleme, on selline, mille puhul saab vabalt improviseerida. See on see, mis mind siin olemise juures köidab.

Aga tango-nuevo ja põhjamaine rahvas ei kuulu ju kokku?
Jah, seda küll. Kord pidin Soome laevaga sõitma ja seal mängiti terve aja tangot! See oli sootuks teistsugune. Mulle tundub, et nad teadsid tango kohta väga palju. Minu vanaisa lõi uue voolu tangos, mis on soome-tangost väga erinev. Rütm on teistsugune, aga mõte on sama.

Milline on suurim erinevus teie vanaisa loodud tango ja laevas kuuldud muusika vahel?
Soome tango oli väga kommertslik. Minu muusika võimaldab rohkem improvisatsiooni ja see on uus. Kui asjad on uued, siis neid esimest korda kuuldes tekib meis võõrastus, aga publik on alati väga toetav. Võib-olla seetõttu, et muusikal on hea meloodia.

Kas oskate tangot tantsida?
Ei, see ei meeldi mulle. See on mu vanaisa visiooni vastand, minu pere visiooni vastand. Me mängime tangot, mida inimesed tahavad kuulata, mitte selle järgi tantsida. Tango, mille järgi tantsitakse, on rohkem kommertslik. Buenos Aireses ei meeldi pea kellelegi uue tango järgi tantsida. Tantsitakse ikka traditsioonilise tangomuusika järgi.

Kas olete kunagi tundnud, et jääte oma vanaisa Astor Piazzolla varju ja teist rääkides on tema nimi esiplaanil?
Ei, ta oli ju kõigest muusik, nagu minagi.

Kust tuli idee segada jazz tangoga?
Varem mängisin rohkem tangot, nüüd mängin jazzi. Loobusin tangost, sest seal ei ole kunagi võimalik improviseerida. Jazzi puhul on hea võimalus teha kõike, mida hing ihaldab.

Kas tunnete vahel, et ei jaksa enam muusikaga tegelda ja mängiks pigem näiteks jalgpalli?
Ei, mulle meeldib muusika. Mulle meeldib jalgpalli vaadata. Igal nädalavahetusel käin mängul või vaatan seda telekast.

Kas naudite laval olemist, või on see pigem tüütu kohustus, mis muusikuametiga kaasneb?
Tohutult naudin laval olemist! Olen lavamuusik, stuudio mulle väga ei istu.

Kas peate end pigem loojaks või artistiks?
Artistiks. Minu jaoks on looja keegi, kes kirjutab muusikat, aga mina eelistan muusika mängimist. See annab võimaluse mängida erinevate muusikutega ja esitada erinevate loojate muusikat.

Muusika on teie kirg?
Jah, ma ei kujuta ette, et peaksin tegelema millegi muuga. Mõtlen terve päeva muusikale.

Milline muusika elementidest on Teie jaoks olulisim?
Ma arvan, et kõik kokku annab korraliku muusika. Kui ühes bändis on väga korralikud meloodiad ja head muusikud, aga rütm on halb, siis on see bänd allakäind. Aga kui on kehv bänd, aga hea rütm, siis tantsivad ikkagi kõik. Minu jaoks on rütm väga oluline.

Kas seetõttu valisite löökpillid?
Ei, see ei ole sellepärast. Me ei mäleta, miks ma löökpillid valisin. Kuulsin vist korra ühte suurepärast trummisoolot ja hakkasin sellest innustatult harjutama. Tegelikult oskan ka natukene klaverit mängida. Mõnikord tegelen muusika kirjutamisega.

Kas teile meeldib kuulata muusikat, nagu ise loote või eelistate midagi muud?
Kuulan pigem midagi muud. See annab uusi ideid. Kui kuulad muusikat, mida ise mängid, siis on selline tunne nagu siis, kui su hääl on kassetile lindistatud. See ei meeldi kunagi, alati leiad nii palju vigu. Kui mängid, tunned end hästi, aga kui kuulama hakata… Vahel kuulan oma lugusid, kui nende lindistamisest on möödund umbes kaks aastat ja siis otsustan, kas see, mida kuulen, meeldib või ei.

Kas on mõned muusikakoosseisud, milles seni pole õnnestunud mängida, aga milles kindlasti esineda sooviksite?
Mulle meeldib esineda saksofonistidega. Mu head sõbrad on saksofonistid ja mulle meeldibki mängida just sõpradega. Mul on oma bänd, Escalandrum, mis koosneb mu sõpradest: kolm saksofoni, klaver, kontrabass ja trummid. Sellised koosseisud mulle meeldivad. Oluline on muusiku iseloom, ebameeldiva inimesega ei ole hea koos töötada.

Kas tango-nuevol on veel palju arenguruumi?
Jah, kindlasti on võimelik leida veel elemente, millega tegelda. Praegu on see heas staadiumis, aga tulevikus tuleb hakata mõtlema kõikvõimalikele uuendustele, areng on paratamatu. Kõik muutub.

Kas olete ainult tegevmuusik või tegelete ka muusika õpetamisega?
Juhendan professionaalseid muusikuid, mul on palju õpilasi. Pean seda tegema, et ära elada. Muusikuna on raske raha teenida. Tuleb teha väga erinevaid asju. See on pöörane, aga mulle selline eluviis meeldib. Muusika sisustab kogu mu päeva, pole seni veel süüa tegema õppinud.

Kas teile meeldivad väikesed saalid või suured saalid?
Väikesed. Seal on publikuga isiklikum kontakt ja see on väga oluline. Igal korral on publikul mingi energia, mis minule mõjub, ja väikeses saalis on see kuidagi suurem.

Mis on see, mida muusikamaastikul veel teha sooviksite?
Tahaksin rohkem muusikat kirjutada. Kavatsen muusikaga tegelda nii kaua kui võimalik. Tahaksin mängida veel paremini. Tahan end veelgi loomulikumal moel väljendada. Laulda ma ei taha, aga tahan mängida trumme.

Kas Teil on plaanis mõni huvitav tulevikuprojekt?
Jah, nii mõnigi. Sooviksin Escalandrumiga reisida, mängida kahe parima Argentiina trompetistiga. Kindlasti laiendada tango-nuevo projekti.

Aga kavatsete jätkata eesti muusikutega?
Jah, on küll see plaan. Võimalik, et tulen tagasi. Loodan vähemalt, et nii läheb.

Kuidas iseloomustaksite Villu Veskit ja Tiit Kallustet, millised muusikud nad on?
Tõesti suurepärased muusikud. Tiit on väga hea akordionimängija ja Villu oskab kõikvõimalikku muusikat mängida. Heli on alati vaimustav. Ei ole kerge olla korraga artist ja helilooja.

Alustasite Eestist oma Euroopa tuuri, millised on teie ootused?
Olen väga põnevil. Usun, et saab huvitav olema. Kui otsustada senise kogemuse põhjal, siis on siin parim publik, seega ootan tuurilt väga palju. Pole kusagil mujal kui Eestis näinud publikut, kes alustab aplausi ja ei lõpetagi.