Piret Rohusaare näitus jazzmuusikutest Estonia talveaias

09. aprill 2009

Kuni 3. maini saab Estonia talveaias vaadata Piret Rohusaare näitust eesti jazzmuusikutest.

Ühel kenal päeval potsatas minu e-postkasti kiri, kus oli link kodulehele, millel näha fotosid maalidest, millel kujutatud meie jazzmuusikuid esinemas. Kirja ja maalide autoriks oli Piret Rohusaar. Mulle oli suureks üllatuseks, et keegi meie muusikutes maalimiseks inspiratsiooni leiab, seda enam, et maalid olid lennukalt värvilised ja suuremõõdulised. Edasises kirjavahetuses Piretiga selgus, et ta on järjekindel jazzkontsertide külastaja ning peagi märkasin, et ta tõesti kuulub no99 jazzklubi n.ö. “püsiklientuuri” hulka.

Nii kirjeldab Jaak Sooäär oma esimest kokkupuudet maalikunstnik Piret Rohusaarega.

Piret on näitusele pealkirjaks pannud “…värvid rütmid jazz armastus…”, mis minu kui jazzmuusiku jaoks sisaldab pea kõiki maailma olulisemaid asju. Ehkki olen maalikunstis võhik, tundub mulle, et Piret on oma töödes osanud tabada jazzmuusika olulisemaid elemente, spontaansust, kirglikkust, liikuvust ja riskivalmidust. Paljudel piltidel on äratuntavad meie tuntud muusikud ja see äratundmisrõõm lisab näitusele põnevust.

Näituse värskeim ja vist ka suuremõõdulisim maal on Andres Mustoneni jazzkvartetti kujutav “Bach svingib”, mis triumfeerib ka näituse plakatil. Olles ise Mustoneni kvarteti liige ja osaline sellel pildil, tundub mulle, et Piret on väga hästi tabanud detsembris Jõulujazzi raames Niguliste kirikus toimunud samanimelise kontserdi atmosfääri, kus iidsete võlvide vahel põimusid hämaruses Bachi fuugade ja variatsioonide ettearvamatud meloodialiinid.

Professionaalne kujutav kunst ja muusika kohtuvad kahjuks küllaltki harva, kuid Piret Rohusaare kunstiliike ühendava loomingu praktiliseks väljundiks on ühe näitena ka saksofonist Raivo Tafenau CD “Contrasting colours” ümbris, mille peamiseks kujunduselemendiks on Pireti samanimeline maal.

Piret Rohusaare näitus “…värvid rütmid jazz armastus…” eesti jazzmuusikutest on “Estonia” talveaias jääb avatuks kuni 3. maini