fbpx

Pori Jazz: Big Satan kui sünkroniseeritud hullus kolmele

28. juuli 2006

Marc Ducret kinnitab intervjuus Mari Hiiemäele, et muusika sünd sõltub juhusest, tujust ja muusikute omavahelisest klapist.

Aktiivset improvisatsioonilist avangardi viljelev grupp Big Satan ühendab oma lugudes novaatorliku ja spontaanse pillikäsitsusoskuse intellektuaalse läbikomponeeritusega. Mõtestatud ja helitihedad improvisatsioonid ning mängijate sisemise põlemise ajel sündinud hetkeharmooniad tekitavad kuulajas veendumuse, et Big Satan teeb tõesti kuratlikult ilmekat muusikat. Mari Hiiemäe vaimustus ansamblist ning intervjueeris Marc Ducret´.

Ilmselgelt sünnib esinemine koostööst saadud impulsside mõjul otse laval. Laval seisavad üks Prantsusmaa ja kaks USA päritolu kuradit, kes võluvad pillidest hüpnotiseerivaid oigeid ja käginaid, nuttu ja naeru, püsides oma improvisatsioonitormides meisterlikult sünkroonsetena. Saatanliku pöörasusega mängib bändis kitarri Marc Ducret, kes sulatab ühte hetkesse kokku vaba improvisatsioonilise uitamise ja kindlakäelise meditatiivse puhangu olukorda täielikult kontrollides.

Marc Ducret on nõus peale esinemist 2006. aasta Pori Jazzi Ultra Music laval lahkelt juttu ajama ning valgustab, mismoodi sünnib ansambli muusika. Marc Ducret võrdleb kontserdijärgses vestluses muusikategemist improvisatsioonilise tantsimisega, mille ajal ei tohi selle peale mõelda, mida tehakse, sest muidu ei kukkuvat see sujuvalt välja.

“Seisad lihtsalt lava peal ja mängid. Ma ei mõtle midagi, kui ma esinen. Mitte kunagi mitte midagi. Kui ma hakkan mõtlema, siis ma pole nii keskendunud ning tulemus pole see, mida ma mängida tahaksin”.

Ducret arvab, et kuigi ta teab täpselt, mida ta laval teeb, eeldab see erilist pinge- ja mõttevaba seisundit, mil helid lihtsalt voolavad läbi sõrmede, ilma erilise planeerimiseta. Ducret on kontsertiga rahul, kiidab head kontakti, mis esinejatel omavahel sel korral saavutada õnnestus ning väidab, et iga koosmängimine on erinev. „See sõltub tujust. See muutub iga õhtuga. Tänasel esinemisel oli meil improvisatsiooni osa väga suur. Kõik oleneb sellest, kuidas teiste mängijatega kontakti saad ning kuidas sa ise selle peale avaneda oskad”, ütleb Ducret.

Kitarrist lisab et nii nagu konkreetne esinemine, nii on ka lugude sünd eelkõige seotud inspiratsiooni ning juhusega: „Ma isegi ei tea, kuidas meie muusika sünnib, see lihtsalt juhtub. Meie muusika on justnagu omavaheline suhtlemine. Kui inimestel on vaba aega üksteisega koos olla, tekivad head mõtted. Ma isegi ei tea miks. Me püüame koos saada võimalikult ühele lainele, siis on hea mängida”.

Osa Big Satani muusikast sünnib kindlasti alles laval. „Kui oled muusik, siis sa oled rõõmus, kui sul on publik, kes sinu mängust vaimustatud on. See on hea tunne, mängida ja esineda ning iga esinemine on erinev”, ütleb Ducret, kes usub, et süvenenud auditoorium innustab muusikuid laval pingelisemalt koostööd tegema.

Big Satani liikmed on koos mänginud juba kaheksa aastat ning et asjaosalistel huvitavam oleks, vahetatakse aeg-ajalt koosseisu ning kombineeritakse bänd erinevatest muusikutest ümber. Big Satan on välja kasvanud Tim Berne´i ansamblist Science Friction. Berne näib olevat kolmest kõige suurem organisaator, kelle juhtimisel on Marc Ducret mänginud ansamblites Caos Totale ja Bloodcount, USA päritolu Tom Rainey, kes on saanud Tim Berne´i lemmiktrummariks, mängib temaga koos bändides Paraphrase Trio, Hard Cell ja Science Friction.

Big Satani muusikud on koostööd proovinud teha ka mitme teise nime all. Igal bändiliikmel on lisaks mainitutele veel mitmeid omi projekte ning muusikud osalevad mitmes erinevas grupis.

Mingeid erilisi ambitsioone peale õnnestunud koosmängimise bändil Ducret´ sõnul ei ole. Ducret arvab, et ülim, mida ta soovib ja loodab järgmiselt viielt aastalt on see, et ta saaks edasi muusikat mängida ja muusikaga seotud olla. „Ma elan lihtsalt hetkes ja kui see on meeldiv hetk, siis ma olen rahul. „Viie aasta pärast olen ma võib-olla juba surnud,” ütleb Ducret. Seniks kuni elu, kavatsetakse igatahes jätkata pöörase ja intensiivse muusika tegemisega, mis vaimustab nii publikut kui ka tegijaid endid.

Big Satan koosseis Pori Jazzil:
Tim Berne – altsaksofon
Marc Ducret – kitarr
Tom Rainey – trummid