Prantsuse jazzivirtuoosid taas Tallinnas! - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

20/02/2008 Prantsuse jazzivirtuoosid taas Tallinnas!

Uudised

Ansambel Kartet esineb pühapäeval, 2. märtsil algusega 17.00 Kumu auditooriumis

2. märtsil kell 17 Kumu auditooriumis

Ei juhtu just sageli, et New York Times kirjutab arvustuse ühest prantsuse ansamblist ja et prantsuse kammerjazzi plaat antakse välja USA-s. Just nii juhtus mullu prantsuse ansambliga Kartet ja nende viimase CD-ga The Bay Window.
“Idee lõhest keha ja vaimu vahel kõlab mõttetusena, aga kui oled eales mõelnud, kuidas saaks džässist rõõmu tunda mitte ainult kuulmismeele vaid ka mõistuse kaudu, siis peab kuulama just seda prantsuse kvartetti. Siin on tunda vanema džässi kaja – Thelonious Monki, Lee Konitzit – kuid et kolm kvarteti muusikutest on ka heliloojad, siis nende muusika on laetud ka uute värskete kõlaeesmärkidega. Muusika on pinev, detailiderohke ja suurepäraselt esitatud… See on muusika, mis sisendab usku endasse, selles on nii jäist hingust kui tulist pinget,” kirjutab New York Times 23. novembril 2007 ansambli muusikast.

Kasutades küll traditsioonilist jazzikoosseisu loovad prantslased originaalse muusikalise arhitektuuri. Mängides struktuuriga, kasutades kõikvõimalikke kombinatsioone mis mahuvad iga pilli helimaailma piiridesse, sõltumatuid arenguliine, polürütmikat jne. kootakse põnev helikangas. Kuigi kõik on läbikomponeeritud, esitavad muusikud palu muljetavaldava naudingu ja vabadusega. Oma heliesteetika, briljandina särama löödud kõlamaailm on neliku vaieldamatu trump.

Kvartett sündis Pariisis aastal 1990 ja sai nimeks Kartet. Kvarteti liikmetel on poolsada erinevat projekti erinevate prantsuse, USA ja Euroopa loovmuusikutega nagu Bobby Previte, Steve Coleman, Dave Liebman, Lee Konitz, Han Bennink, Arve Hendriksen jpt. Karteti liikmed tuuritavad pidevalt nii Euroopa kui Ameerika mandril. Eestis esines ansambel aastal 2001. Käeoleva turnee jooksul annab ansambel 10 kontserti Soomes ja 2 Eestis.

Benoit Delbecq on äärmiselt kõrge mõtte- ja kõlakultuuriga pianist, hästi on ta tuntud ka Suure lombi taga, seda eriti moodsa jazzi ringkondades. Duos pianist Andy Milne’ga andis ta hiljuti menukaid kontserte Kanadas ja koos NY viiuldaja Tatjana Kalmanovitchiga esines USA-s. Temalt on ilmunud 5 CD-d USA firmalt Songlines, kus osalevad ka paljud mainekad muusikud. Näiteks 2003. aastal ilmunud albumil Phonetics osalevad Mark Turner ja Mark Helias. Ajakiri “DownBeat” kirjutab Delbecqi muusika kohta: ”Tema muusika muutub kord vaikseks ja kristalseks, siis jälle dramaatiliseks ja jõuliseks viies meid mõtterännakutele, mis ulatuvad lapsepõlve unistustest sõnulseletamatu tragöödiani.” Jazzkaarelgi esinenud The Bad Plusi pianist Ethan Iverson on Delbecq’i mitu korda intervjueerinud ja prantslane on lubanud vastata samaga.
Altsaksofonist Guillaume Orti osaleb paljudes prantsuse ansamblites nagu Christoph Marguet 4tet, Thot, Thot Twin, samuti moderntantsu etendustes.
Kontrabassimängija Hubert Dupont’il on oma sooloprojekt, aga ka duo, trio ja kvartetikoosslused nagu Dupont-T, Nigma-E jpt.
Löökpillimängija Chander Sardjoe, tuli ansamblisse 1996. aastal. Õppinud klassikalise muusika kõrval ka Lõuna-India muusikat on ta oodatud esineja väga erinevates koosseisudes. Nimekate USA ja Euroopa muusikute loetelu, kellega Sardjoe on tuuritanud, on muljetavaldav. Järgmise poole aasta jooksul jõuab ta tuuritada Zawinuli ansamblist ja African Project’istki tuntud Linley Marthe’i ja Hans Ludemani, Trio Ivoire’i, Dupont- T, Osmosise, Karteti, Octurni ja paljude teiste ansamblitega.

Niisiis neli muusikut prantsuse uue jazzi tipptegijate seast pakuvad taas elegantset-mõttetihedat jazzi, kus igal noot on põhjendatud ja vajalik.

Kontserti toetab Prantsuse kultuurikeskus

Piletid hinnaga 125.- ja 75.- (õpilane, tudeng, pensionär) müügil Piletilevi ja Piletimaailma müügikohtades ning enne algust kohapeal.