fbpx

Jazzkaar tõi kevade

04. mai 2011

Selle festivali märksõnadeks olid koostöö, avatus ja tulevikku suunatud pilk. Jazzkaar tegi tihedat koostööd SA Tallinn 2011-ga, Eesti Jazzliiduga, Eesti Rahvusringhäälinguga ja eesti linnade kontserdikorraldajatega, samuti festivalidega Rigas Ritmi, Kaunas jazz ja April jazz.  Euroopa kultuuripealinn Tallinn 2011 projektidest oli kõige menukam legendaarse vokalisti ja visionääri Bobby McFerrini kontsert Nokia kontserdimajas ja workshopid, mis andsid rikastava kogemuse meie kuulajatele, eesti ja naabermaade muusikutele.

SA Tallinn 2011, Jazzliidu, Jazzkaare  ja Norra muusikute-produtsentide koostöös toimunud kahe maa erilisel live-remiks festivalil  Punkt Tallinn said eesti muusikud põneva kogemuse, kuidas sünnib nende esitatud teostest kogenud norra remiksijate Jan Bangi, Erik Honoré ja sakslase Peter Schwalmi käe all uus ja põnev live-kompositsioon. Kahepäevasel festivalil osalesid eesti ja norra parimad kaasaegse improvisatsiooniga tegelevad muusikud.

Ameerika saksofoniguru Dave Liebman näitas meisterlikkuse ekstraklassi nii pedagoogina kui ansamblijuhina. Tema kolmepäevasel meistrikursusel osalesid eesti-läti-leedu muusikud. Koos Kristjan Randalu, Jaak Sooääre, Mihkel Mälgandi ja Tanel Rubeniga andis maestro kaks vaimustavat kontserti. Seegi projekt sai teoks Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 raames.  Liebmani kontserdil jagati ka tänavused jazziauhinnad. Elioni suure jazziauhinna pälvis oma kolme viimase aasta tegevuse eest pianist Kristjan Randalu, kes on esineb tihti nii Ameerikas kui Euroopas erinevate kollektiividega ja osaleb mitmetes projektides Eestis. Noore Jazzitalendi auhinna pälvis 21-aastane pianist Joel-Rasmus Remmel ja jazziedendaja auhinna sai Nõmme jazzi ja noorte jazzitalentide konkursi korraldaja Toivo Unt. Nii selle kui järgmisel päeval toimunud European Jazz Orchestra kontserdi salvestas Eesti Televisioon ja need kontserdid jõuavad klassikaraadio ja ETV vahendusel eetrisse kogu Euroopas. EJO-s osales eesti talendikas bassist Peedu Kass ja orkestrile kirjutas vaimustavalt häid lugusid helilooja Raul Sööt. Veel oli Jazzkaare ja SA Tallinn 2011 Kultuuripealinna programmis Linnaruumi projekt.

11 päeva väldanud  festivali jooksul võis muusikuid näha musitseerimas tänavatel, väljakutel, parkides, trammides, lennujaamas, sadamas, laulukaare all- kokku anti 40 kontserti ja etendust.  Projektis osalesid Šoti puhkpillikvartett Brass Jaw, Norra trummar Jakop Janssonn,  Otsakooli noored muusikud, saksofonist Siim Aimla,trummar Reigo Ahven, trummiorkester Trumm-It, koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal „Eksperimenta!“, sõnasepp Jürgen Rooste jpt.Projekti üks põnevaim aktsioon oli „Linnaruumiprojekt läks põlema“, mis kujutas endast suurt tuleetendust kus mängiti põlevate pillidega.

Lisaks neile erilistele koostööprojektidele said Jazzkaarel suure menu osaliseks maailmamuusikud – Talvin Singh ja Niladri Kumar, Richard Bona, Mayra Andrade jt. Toredaid positiivseid elamusi pakkusid Moskva jazzitäht Anna Buturlina, kes esines Eestis nelja kontserdiga, Michael Schiefel Saksamaalt, Poogie Bell Band ja Dana Leong Milk & Jade USA-st, Hedvig Hanson, Rebecca Kontus jt.

Eriliselt päikseline ja südamlik oli Jazzkaar päev seitsmes Kadrioru muuseumis. Muusikud andsid kokku kümme toredat kontsert, kus kuulamist jagus nii lastele kui vanematele.

Jazzkaarel viibisid Euroopa raadiote jazziprodutsendid, festivali kajastasid USA, Inglismaa, Saksamaa, Venemaa, Norra ja Soome ajakirjanikud. Lisaks ajalehtede-ajakirjade reporteritele kajastasid festivali operatiivselt vabatahtlikud reporterid ja fotograafid.

Jazzkaare suurimad toetajad on kuldsponsor Elion, Kultuurkapital ja Tallinna linn. Peasponsorid on Eesti Päevaleht, ERGO ja Sokos Hotel Viru, aastasponsorid Aktaprint, Estonian Air, Tallink ja Info-Auto. Jätkuvalt on oluline Kultuuriministeeriumi, välisinstitutsioonide ja kohalike koostööpartnerite toetus.

Suur-suur tänu kõigile, kes aitasid kaasa festivali toimumisele!

Jazzkaare korraldajad

Anne Erm, Marju Kask,  Anu Luik, Ingrid  Põldoja, Krista Tramberg ja Raivo Raidvee

Uute kohtumisteni!