Progeroki power-trio KTU 22.oktoobril Rock Cafes

21. oktoober 2009

Neljapäeval, 22. oktoobril annab Tallinnas kontserdi KTU – Soome akordionišamaan Kimmo Pohjonen ning King Crimsoni koosseisu kuulunud trummar Pat Mastelotto ja warr-kitarrist Trey Gunn.

Neljapäeval, 22. oktoobril annab Tallinnas kontserdi KTU – kuulus Soome akordionišamaan Kimmo Pohjonen ning 1994. aastast King Crimsoni koosseisu kuulunud hinnatud trummar Pat Mastelotto ja samal aastal bändiga liitunud warr-kitarrist Trey Gunn.

King Crimsonist räägib hetkel kogu maailma muusikapress, kuna oma 40-ndat juubelit tähistab progerocki rajajaks tituleeritud inglise-ameerika kultusbänd oma kolme esimese albumi taas-avaldamisega. King Crimsoni asutajaks ja ainsaks püsiliikmeks on kõigi 40 aasta vältel olnud eestlastelegi tuttav Robert Fripp. Bändi tähelend sai avalöögi aastal 1969, kui nad üliedukalt kuulsat Rolling Stone’i Hyde Parki kontserti soojendasid. Sellest hetkest olid nad suunanäitajaks kogu progerocki liikumisele, ise selle žanri klišeedesse libastumata. Fänne on neil olnud Kurt Cobainist Iron Maidenini, stiililt on nad puudutanud kõike jazzist metalini.

„King Crimsoni olulisus viimase 40 aasta rock- ja eksperimentaalmuusikas on nii suur, et paljud muusikud arvatavasti ei aimagi ise, et see bänd neile eeskujuks on. Lihtsam oleks vist nimetada neid, keda nad pole mõjutanud. KC on olnud art-rocki sünni juures ja üheks olulisemaks arendatud rockmuusika helikeele kujundajaks läbi aastakümnete. Erinevalt teistest saurustest suutsid nad kohaneda uute suundadega ja on pidevalt püsinud intellektuaalse rocki eesliinil seda üha uuesti ja uuesti värskendades. Alati on nad suutnud vältida piinlikke kompromisse popmuusikatööstusega,“ kommenteerib Crimsoni olulisust Mihkel Kleis, kes on olnud juhtfiguuriks Eesti ühes olulisemas eksperimentaalse progerocki bändis Luarvik Luarvik ning kes on viimastel aastatel leidnud muusikalise väljenduse ja väljakutse eksperimentaal-projektis EDASI.

EDASI ainsa püsiliikmena on Mihkel Kleis selle vaba improvisatsiooni projekti abil püüdnud leida väljundit mõistatuslikele jõududele, mille omadusteks agressiivsus, kaootilisus, katarsis. „Kunagi pole garantiid, et asi õnnestub. Saab loota vaid oma kogemusele ja pühendumusele. EDASI kontsert peaks olema nagu eksortsismiseanss, kus pärast taluvuse piiril kogemust tekib tunne, et läbi on käidud puhastustulest,“ kommenteerib Mihkel.

EDASI astub neljapäeval Rock Cafeś üles erikülalisena, enne kui lavale jõuab KTU. Sel korral improviseerib EDASI koosseisus: Mihkel Kleis – süntesaator, elektriorel (Luarvik Luarvik, GLJAM), Taavi Tulev – süntesaator, keskkonnasalvestused (Wochthzee), Juhan Vihterpal – kitarr (HRR), Madis Zilmer – trummid (Phlox, BF) jt. Heliga põimuvad pildi rütmid, sest kontserdi taustaks saab vaadata Kenneth Angeri filmi “Inauguration of the Pleasure Dome” aastast 1954.

Kontserdi piletid on müügil Piletilevis ja enne algust Rock Café’s hinnaga 395.- Uksed avatud 19:00, EDASI alustab 20:00 ja KTU 21:00.