fbpx

Pühad hääled tulevad taas

21. september 2011

Tuneesia geniaalse muusiku, vokalisti ja udivirtuoosi Dhafer Youssefi ja gregooriuse laulule spetsialiseerunud ansambli Vox Clamantis uus ühisprogramm on järg 2007. aastal kõlanud kavale „Sacred Voices“. Neid ühendab sakraalsus, selle tajumine ja edasiandmine muusikas –  tegemist on tipp-professionaalidega, kes on alati avatud uutele ideedele ja saavutavad uutes sümbioosides vaimustavaid tulemusi. Kontsert on osa Euroopa kultuuripealinna Tallinn 2011 programmist ning avakontsert IV Ülemaailmsele Muusikafoorumile.

“Pühad hääled” sarnanevad oma sügavuselt kirikumuusikale, kuid seal ei puudu ka juurtemuusika ürgjõud ja improvisatsiooni erilisus. Seekordses kavas on ühendatud gregooriuse laul, varajane polüfoonia, Dhafer Youssefi originaallooming ning kuulda saab ka Arvo Pärdi muusikat, mis kuus aastat tagasi viiski kokku Dhafer Youssefi ning meie Vox Clamantise.

Tuneesia udi-virtuoos ja laulja Dhafer Youssef (1967) on Euroopas teinud koostööd paljude tunnustatud muusikutega nagu Paolo Fresu (kellega käis ka 2005. aasta Jazzkaarel), Nils Petter Molvaer, Eivind Aarset, Marilyn Mazur, Nguyên Lê, Bill Laswell, Wolfgang Muthspiel jpt. Dhafer Youssefi praegusesse kvartetikoosseisu kuulub muuhulgas Kristjan Randalu. Oma nime all on Youssef välja andnud üheksa värvikat albumit. Toetudes islamitraditsioonile ja sufide muusikale, lisab ta omalt poolt digitaalse heli ja ristab araabiapärast mitmete muude muusikasuundadega. Youssef on öelnud, et tema jaoks on kõige olulisem näha iga muusikut lauljana, kus instrumendist peab saama samuti hääl: “Inimhääl on kõige puhtam ja siiram, sellega on lihtne inimesi puudutada. Austan väga muusikuid, kes on jõudnud tasemele, kus nad suudavad panna oma instrumendi inimhäälena helisema.“ Youssefi enese imetabast vokaali võivad sel kontserdil kõik taas kogeda – kes teda kordki on kuulnud, ei unusta iial.

Ansambel Vox Clamantis, mis tegutseb viieteistkümnendat hooaega Jaan-Eik Tulve juhatusel, on end tuntuks laulnud nii Eesti kui ka Euroopa lavadel. Kuigi ansambel toetub gregooriuse laulule ning varajasele mitmehäälsusele, kõlab pea kõikides ansambli programmides ka kaasaegne muusika selle erinevates väljendusvormides. Spetsiaalselt Vox Clamantisele on kirjutanud teoseid eesti heliloojad Helena Tulve, Tõnis Kaumann, Toivo Tulev, Erkki-Sven Tüür jt. Ansambli viimased tegemised on paljuski olnud seotud Arvo Pärdiga – tema muusikat on lauldud Türgist kuni USAni. Ansambli kunstiline juht Jaan-Eik Tulve märgib, et gregooriuse laul kui ühehäälne muusika arendab väga peent fraasitunnetust ning sellise lähenemisega on huvitav avastada igasugust muusikat, olgu see siis koostöö muusikutega nagu Weekend Guitar Trio, Sofia Rubina või Seto leelokoor. Ansambli Vox Clamantis eelmised esinemised toimusid septembri alul Pärdi päevadel „Aadama itku“ esitusel ja improvisatsioonilise kavaga Austrias Linzis koos Paul Zauneriga.

 

DHAFER YOUSSEF (Tuneesia) ja VOX CLAMANTIS 15
26. septembril kell 19.00 Tallinna Jaani kirikus

OSTA PILET!

Kontsert toimub koostöös IV Ülemaailmse Muusikafoorumiga, mis keskendub muusika sotsiaalsele rollile, muusika tähtsusele arenguprogrammides, haridusele, tööstusele, infotehnoloogiale ja muule, mis praegu luubi all.

Kontserti esitleb Euroopa Kultuuripealinn Tallinn 2011, toetavad kuldsponsor Elion, peasponsorid on Eesti Päevaleht, ERGO ja Sokos Hotel Viru, aastasponsorid Aktaprint, Estonian Air, Tallink ja Info-Auto. Täname toetuse eest Eesti Kultuurkapitali ja Tallinna Kultuuriväärtuste Ametit.