fbpx

Kontserdikaja: Pühapäev: Pipi Piazzolla – uskumatu üllatus

25. aprill 2005

Pühapäevaõhtune Daniel Pipi Piazzolla & Villu Veski-Tiit Kalluste Sextet tangokontsert ei jätnud külmaks ühtegi kontserdikülalist, vaid haaras tuimad eestlased kirglikku haardesse.

24.aprilli hilisõhtul küttis Sakala Keskuse saali tangorütmide ja Ladina-Ameerika viisidega jazzlöökpillimängija Daniel ”Pipi” Piazzolla koos saksofonist Villu Veski, akordionist Tiit Kalluste ja kaaslastega.

Enda ja publiku emotsioonid panid kirja Helen Oja, Marit Mihklepp, Karina Vabson ja Katre Pilvinski Jazzkaare veebist.

Peale paari aastatagust käiku Buenos Aireses ja tutvumist seal Pipi’ga algaski meeste koostöö. Pooled lood Kalluste ja pooled Veski kirjutatud lood kanti kontserdil ette suure hurraa ja pühendumusega.

Ütlen julgelt, et kolm päeva kestnud Jazzkaarel nägin täna esimest korda, kuidas publik oli esinejatest tõeliselt vaimustuses ja sellele uskumatule muusikale nii vahvalt kaasa elas. Publiku tähelepanu aitas koondada ka bändi seljataguseks oleval ekraanil huvitavad visualisatsioonid nii muusikuist endist kui ka kaadreid Buenos Aires’ist.

Rütmid, viisid, hubane salongilik keskkond ja ekraanil toimuv viis kaasakiskuvasse keerisesse, kus ühel hetkel märkasid end ennastunustavalt pillidele tangorütme kaasa plaksutamast, nautimas Pipi vitaalset ja löökpillisoolot teisel hetkel aga uneledes kuulates Oleg Pissarenko ja Andre Maakeri kitarri.

Harry, bioloog: „Ladina-Ameerika rütmid siin Põhjamaises õhkkonna on alati teretulnud. Tänavuaastasele Jazzkaarele igati hea agus, nimelt oli see esimene kontsert minu jaoks. Väga mõnus elamus, pole midagi öelda.”

Eve, arst ja Kristi Eesti Raadiost: „Väga vahva õhtu osaliseks saime. Meile oli Piazzolla juba ammu teada, tulimegi tema pärast täna siia. Aga seda, et nii vingelt esines, see tuli üllatusena. Suur aplaus neile, kes ekraanile need stiilsed visualisatsioonid kokku segasid! See oli väga delikaatne kokkusobimine fantastiliste Argentiina rütmide ja viisidega.”

Aleksander, kirjastaja: „Tänaõhtune elamus oli minu jaoks midagi uut, kuna tavaliselt ma väga tihti kontserditel ei käi. Praegu muusikat kuulates sundis aga miski mumeelt muutma – arvan, et edaspidi leian end sagedamini sellistest üritustest osa võtmas. Piazzollast teadsin varem vaid nii palju, et tema isa plaat on meil kodus olemas ja poole kõrvaga olin seda vahel kuulanud.”

Reet, kinnisvaramaakler: „Ausalt öeldes on minuga hetkel selline olukord, et ma ei saa ühtki tarka sõna nii äkki suust – olen äsjalõppenud esinemisest hämmingus, vajan seedimiseks veel aega. Ostsin just ka plaadi, et veel lähemalt Piazzollaga tutvuda. Kuigi üldiselt kuulan jazzi väga valikuliselt, julgen öelda, et jäin kuuldud – nähtuga väga rahule.”

Kaarel ja Joonas: ”Kontserti alguses läks aega, et bänd ühte sulaks, tundus, et kõik oli liiga paika pandud. Hiljem oli näha, kuidas muusikud hakkasid vabamalt mängima ning said parema kontakti publikuga. Samuti tõusis kontserti teises pooles solistide kõrval esile ka ülejäänud bänd. Eriti jäid meelde Piazolla ning trummisoolod. Ta sidus bändi tervikuks, just nii, nagu peabki. Oli hetki, kus visuaalne pilt laval hakkas liialt domineerima ning tuli silmad kinni panna, et paremini muusikat tunnetada.”

Kai (42), sotsiaaltöö üliõpilane: „Suurepärane kontsert oli. Tulin koos poegade ekstra trummari Daniel “Pipi” Piazzolla pärast. Paar aastat tagasi käisin samuti koos poegadega, kes õpivad saksofoni, sama koosseisu esituses Tango Nuevo’t vaatamas. Ühe poja jaoks oli Daniel Piazzolla niivõrd muljetavaldav, et hakkas saksofoni asemel trumme õppima. Piazzolla esines ka seekord omas headuses, kuid eelmine kord elas Estonia kontserdisaalis publik veel tulisemalt kaasa kui täna. Terve kontserdi vältel seisti püsti ning õhkkond oli intiimsem ja publiku ning bändi vahel tekkis mõnus sünergia. Kuid täna oli ka vahva. Poisid pole tahtnud alati kaasa tulla, kuna kontserdid on nende jaoks pikad, kuid selle lõppedes on nad siiski väga rahul, seni on tagasiside positiivne olnud. Kuulame ka kodus sageli Daniel Piazzolla’t.”

Liia (52), ametnik: „Päris meeldis. Tango Nuevo meeldib mulle üldse väga. Olen varem ka telekas näinud, kuid live andis palju juurde. Saal oli täna natuke vilu võitu. Kuid rahvast oli palju ning kontsert nägi hea välja.”

Tatjana (45), teenindaja ja Tatjana (45) pedagoog: „Meile väga meeldis. Videolahendus oli väga hea, see sobis muusikaga. Poisid olid toredad, Eesti muusikud on väga talendikad. Samuti meeldis rahvusvaheline koosseis. Tore on, et rahvas saab muusikast aru, keel pole ju kõige tähtsam. Muusika oli lihtne ja ilus. Kontserdi atmosfäär oli väga hea. Palju oli publiku hulgas ka proffesionaale. Ekraanil oli hea muusikute nägusid jälgida, nad olid ju nii ilusad! Väga negatiivne oli see, et kontsert oli nii lühike.”

Grete (23) nõustaja ülikoolis, Ago (37) OÜ Reklaamikink eestvedaja: „Väga meeldis, särav oli. Kohe polegi sõnu, nad võiksid veel tulla. Kontsert oli haarav ja hüpnotiseeriv, teine maailm tekkis seda kuulates. Videolahendus oli superlahe. Daniel Piazzolla oli fantastiline. Lisalugudega läks seekord väga hästi, mängiti kohe mitu ühtejärge. Saali paigutus oli väga hea, nagu mujal maailmas – erinevate muusikariistade mängijad on eraldatud. Kõik oli fun.”

Anna (23), sakslanna, kes on Eestis õpetaja praktikal: „Muusika oli kaunis. Muusika oli väga kaasahaarav, kuid kahju, et tantsimise võimalust polnud. Töötasin päev läbi ja oleksin väga tahtnud muusika ka kehasse lasta. Muusika mõjutas tantsimise tunnet ja soovi. See oli tore, kui Villu Veski pani viimase loo järgi publiku kindla rütmi järgi plaksutama. Ning kui publik ja muusika jäi vaikseks, hakati muusika mängides taas aplodeerima – see oli täiesti spontaane ja fantastiline moment. Publiku ja bändi koostöö oli üldse väga hea. Piazzolla kõne oli armas, see polnud formaalne ning ta rääkis, mida tundis. Nautisin, et olin sellel kontserdil.”

Heili (24), riigiametnik:”Tegelikult ma ei ole mingi spetsiifilise muusika austaja, aga Villu Veski projekte käin küll kuulamas. Ta on tõeliselt hea eesti muusik, tema helid helged, ta on tuntud oma headuses, selline teistmoodi mees, alati leiab midagi uut.
Sakala saal areneb ka edasi. Aga jalg tahaks kaasa tatsuda. Istudes oled kuidagi passiivne, aga sellise muusikaga tahab keha ka hingega kaasa liikuda.”

Anton (29), arhitekt:”Huvitav, et see oli introvertne muusika. Nad ei mänginud väljapoole, vaid kuidagi endale. Jah, tango peaks ju olema oma olemuselt ekstrovertne, aga see ei olnud. Pean kodus selle vastuolu üle järele mõtlema. Aga rütm on see, mida kuulan muusikas. Täna oli see sünkoopiline, keeruline. Ootamatult tugev emotsioon, niiet tahaks ka kohe endasse tõmbuda. Aga arhitektuurne oli see korrapära, lood, mis ehitasid ennast üles.”

Soome muusikahuvilised, kellel oli väga kiire ja kes rutates hõiskasid:”Oi, meile väga meeldis! Ise olemegi jazzmuusika kuulajad. Juba esimesest minutist võlus see kontsert. Soomes olen käinud Villu Veskit ja Tiit Kallustet kuulamas, nad mängivad nii vabalt ja veel see rütm!”

Ulvi (36), ametnik:”Olen seda juba enne korra kuulnud. Kuna esimene kord oli niivõrd imeline elamus, siis see teine kordki tasus ära. Esimene kord oli värske ja uus kõik, nüüd ei olnud üllatusi, kuid olin kindel selle headuses. See, millest oli märku antud, see täitus. See põhjamaise jäisuse ja tangorütmide segamine on nagu toidule soola ja pipra lisamine. Kontsert andis sära, mis meie põhjamaisest kevadest puudu.”

Pille(23), TÜ rahvaluule üliõpilane:”Mul siiamani käed värisevad. Olen tegelikult esimest korda Jazzkaarel. Täna tulin selleks, et tangot kuulata. Ma jumaldan seda tantsu ning järelikult ka seda muusikat. Olen selle kontserdiga ülirahul. Tahaks kõiki korraldajaid tänada, suur aitäh neile!”

Rein:”Võib öelda, et sattusime sellele kontserdile juhuslikult. Me harva oleme Eestis, aga püüame väljas ka käia. Käime nende Jazzkaare kontserditel, mis meile ajalt sobivad. Aga kunagi ei kahetse. Tänane muusika oli vapustav.” Veronika(25), hambaarst:”Tango Nuevo kava kompositsioonidega on niimoodi, et iga kord on uus elu. See uus elu on lühike, aga kirglik ning sündmusi ja tunde täis. Enamus inimesi unistab sellisest elust, aga praktiliselt elavad seda sellisena vaid mõned. Selleks ongi tango, et vähemalt seda muusika kuulates oma emotsioone teistele avada.”

Katrin, ametnik:”Kontsert on kuidagi väljakutsuv. Ma käisin ka eelmisel aastal Piazzolat kuulama, aga tookord tantsis veel üks paar ka laval tangot, mis oli täitsa fantastiline. Seekord keegi ei tantsinud, aga võib-olla siis on ka parem, et sa pühendud ainult muusikale.”

Naine, kelle töö on kommunikatsiooniga seotud:”Kontsert väga meeldis. Mulle üldse meeldivad mikseeritud asjad, näiteks seesama tango dzässiga. Ei pea kasutama muusikas ainult üht stiili, üht suuna, siis ei ole nii põnev ning tundub mittetäisväärtuslik. Käisin reedel Mats ja Morgani kontserdil, mis avaldas muljet ka, aga neid kontserte ei saa võrrelda, kuna nad on väga erinevad.”

Annika(18), üliõpilane:”Ma isegi jäin Tallinna selle kontserdi pärast, ma puudun homme mitmest loengust, aga see on seda väärt. Ma applodeerisin ja karjusin „braavo” niivõrd, et hakkasin mõtlema, et see oli ebaviisakas. Jõudsin õnneks plaadi osta, nädal tuleb söömata elada. Väga temperamentne on see kontsert!”