fbpx

Räpparist klaverivirtuoosiks kasvanud Hauschka mängib klaverit lauatennisepallidega

25. aprill 2015
Ave-Lii Idavain

Kujutan ette, kuidas Hauschka oma kodus Düsseldorfis muusikat loob – istub klaveri taha, mängib natuke soojenduseks viisijuppe ja siis hakkab tubades ringi tuuseldama, et leida esemeid, mis klaverist hoopis teised ja pöörased helid välja võluksid. Näed, kleeplint! Oh, lauatennisepallid! On vaja geniaalset novaatorit, et ära tunda, mis hakkab muusikas toimima ja mis mitte. Hauschka on see novaator. Pallid lendasid ja kleeplint kärises, kui Hauschka Vabal laval kontserti andis.

Hauschka ei mängi kontsertidel palasid eelmistelt plaatidelt. Iga kontsert on uus ja suures osas improvisatsiooniline. Ainus sarnasus plaatidega on tuju, tunne ja fiiling, mida ta üritab jäljendada. Järgmisel plaadil jutustavad meloodiad hüljatud paikadest. Sel kontserdil jätkas Hauschka sama vaimuga ja proovis plaadi emotsioonid uute helidega edastada. Publik armastas Hauschkat alates tema esimesest sammust lavale – kui kostsid helid, huilgas publik juba entusiastlikult kaasa. 

 

Elisa (26), müügijuht

Hullult meeldis, et ta võttis pallid ja teibid klaverist välja väga teatraalselt. Ta tegi sellega omamoodi pausi, puhastas lava ja muusika. Alguses oli kõik elektrooniline ja äge ja toimis, aga järsku ühel hetkel oli alles ainult klaver. Ta nagu näitas sellega, et abivahendid on vinged küll, aga klaver on ise nii suur ja võimas pill, et ta täidab lava ja saali pingutamata ka üksinda ära.

Ralf (56), analüütiline mikrobioloog

See oli väga vahva, andis palju mõtlemisainet selle üle, et kuidas annab pilli piinata. Esimest korda kuulsin artistist ja tulin siia täiesti puhta lehena, aga väga viis! Taolist miksimist on ennegi nähtud, aga Hauschka esitus oli muljetavaldav, ei olnud niisama kiiksutamine-kääksutamine. 

Katrin (30), tõlkija

Väga huvitav oli, eriti klaverikäsitlus! Olen tema loominguga kursis, käisin ka 2008. aastal Kumu ööl, kus ta viimati Eestis esines. Mind üllatas selle kontserdi sügavus. Kadunud linnade võrdpilt viis täitsa sügavale mõtetesse ära. 

Riina (44), arvutispetsialist

Väga äge! Mul sõbranna võttis piletid ja tulin kohale. Ma käingi Jazzkaarel nii, et käin suvalisi, juhuslikke asju vaatamas, ja alati meeldib. Üllatas see, kuivõrd teistmoodi ta klaverit mängis. Ja vaatamata lendude hilinemisele ja muule jamale, mis ta täna läbi elas, oli ta energiapomm. Isegi minul läks väsimus ära! Olen hästi positiivselt laetud.

Maarja (25), kunstitudeng

Mulle meeldis ta kirjeldus oma lugude saamisest. Ma just hiljuti käisin linnast väljas varemetes uitamas ja mõtlesin samal ajal sellele samale hüljatud majade teemale. Teen ilmselt mingi projekti või fotolavastuse samal teemal. Kui ta rääkis, kuidas ta muusika sünnib, siis mul oli täpselt vau-efekt, et mina ju just mõtlengi sellest ja proovin end sellesse maailma kujutleda. Kuna ma ei teadnud, kas ta on kuulus või mitte, siis ma ikka kartsin, et äkki on järjekordne mees looper’iga, äkki ei ole nii hea. Hauschka oli õnneks väga tasemel!

 

Hauschka

24. aprillil Vabal Laval

 

Koosseis:

Hauschka – klaver