fbpx

Kontserdikaja: Randy Brecker tõi New Yorgi jazziklubide hõngu

30. november 2003

Teisipäeval 20. aprillil Vene Draamateatris Estonian Dream Big Bandiga esinenud trompetist Randy Brecker tõi Tallinnasse New Yorgi jazziklubide hõngu. Breckeri stiil, puhta vaskse kõlaga nurgeline funky kuulub jazzmuusika klassikasse. Ameerika jazzihiiule sekundeeris õnnestunult Eesti parimaid jazzinstrumentaliste ühendav Estonian Dream Big Band.

Kontserdi esimeses osas tulid Eesti Muusika Päevade raames esiettekandele nelja noore helilooja kompositsioonid, mis spetsiaalselt big bandile kirjutatud. Teiste seas kõlas ka noore helilooja Ülo Kriguli teos. Helilooja pidas esitust õnnestunuks:”Ma jäin esitusega rahule, päris hea oli. Jõudsime teha kolm proovi, aga ikka on nii, et kontserdil tuleb asi kõige paremini välja.” Krigul rääkis, et on saanud Jazzkaarel külastada vaid üht kontserti (Siim Aimla trio), sest on olnud hõivatud Eesti Muusika Päevade korraldamisega.

Estonian Dream Bandi klarnetist Meelis Vind kinnitas, et käsi Breckeri suguste maailmanimedega mängides ei värise. “Ma usun, et olime talle väärikad partnerid. Kuna teadsin, et pole mingit põhjust muretseda, sain ka esinemise ajal olla täiesti rahulik. On siin ju ennegi kuulsaid tegijaid käinud ja küllap tuleb veel. Ainukese proovi alguses, mis me Breckeriga tegime, ütles ta kohe, et teab, et me oleme kõvad mehed. Igal juhul on sellise muusikuga koos musitseerimine innustav. Toimub mingi energia vahetus.”

Akordionist Tiit Kalluste ütleb, et tegemist oli jazziga selle kõige paremas mõttes:”100% jazz! Randy Brecker demonstreeris kõrgemat pilotaaži – kuidas anda väga hea kontsert ilma väliste abivahendite ja asjatu dramaturgiata. Arutasime just, et mees mängis esimesest sammust viimase noodini ilma, et otsaesine oleks higiseks või nägu punaseks läinud. Breckeril on selge ja klaar käekiri – tema võetud kiiretest noodid ei teki kunagi sasipundart. Kontserdi teine pool pakkus ka big bandile võimalusi end kõige paremas eheduses näidata.”

Kontserdikülastajatega vestles Tõnis Tatar Jazzkaare pressikeskusest.