Räppar Oddisee muusika on päästnud elusid - Festival Jazzkaar

AADRESS: Pärnu maantee 30-5, Tallinn 10141

TELEFON: +372 666 0030

EMAIL: info(ät)jazzkaar.ee

27/04/2019 Räppar Oddisee muusika on päästnud elusid

Intervjuud Reelika Vaikmaa

Amir Mohamed el Khalifa on Ameerika produtsent ja räppar, keda tuntakse esinejanimega Oddisee. Räpparit saadab jazzivaibiga live-koosseis, kes on endale nimeks valinud Good Compny ning kellega salvestati 2012. aastal esimene kontsertalbum, mis kannab nime „Beneath The Surface“.

Oddiseega vestles põgusalt Jazzkaare veebireporter Reelika Vaikmaa.

 

Oddissee alustas oma teekonda juba 20 aastat tagasi. Kui võiks arvata, et selle selle aja jooksul on tema tegutsemise juures paljugi muutunud, arvab ta ise pärast mõttepausi, et see nii ei ole. „Mul oli algusest peale olnud plaan muusika tegemist nautida ning sellega elatist teenida. Ja ma olen seda siiani teinud. Seega palju muutunud pole. Mul on eesmärk jätkata karjääri muusikuna ja ma olen suuteline seda tegema.“

 

Vaatamata sellele, et Oddisee muusikas pole palju muutunud, on räpimaastikule siiski uusi suundi tekkinud, mida paljud tegijad ja hiphopi austajad heaks ei kiida. Kui uurida, mida arvab Oddisee arvab maailma vallutanud mõminaräpist, vastab ta siira rõõmuga, et talle meeldib igas stiilis räppmuusika ning ta peab kõike imeliseks kõike muusikamaastikul toimuvat ja toimunut. „Näiteks Michael Jackson – paljud ei mõistnud teda ja paljudele ta ka ei meeldinud, aga ma fännasin teda väga.“

 

Kuigi Oddisee & Good Compny mängisid enda esimese albumi sisse aastal 2012, siis on Oddisee mänginud sama koosseisuga alates oma karjääri algusest. „Nad mängisid ka mu varasematel albumitel, veel enne kui nende nimeks sai Good Compny. Ma kirjutasin muusika, produtseerisin ning nemad mängisid oma osa peale. Aga 2010. aastal, kui hakkasime tuuritama, küsisid kõik, et mis mu bändi nimi on, kuigi tol hetkel nad ei olnud otseselt mu bänd. Nad oli lihtsalt muusikud, kellega mängisime palju koos. Ütlesin neile, et nad vajavad endale nime ning siis nad selle nime – Good Compny peale tulidki.“

Bändi mängus on palju jazzilike elemente, kuid nende tegelik taust pole ainult jazz. Kõikidel bändiliikmetel on oma nišš ning seepärast Oddisee ka ei tahaks, et inimesed arvaksid, et jazz on nende jaoks peamine. „Mitmed bändiliikmed on tegelikult hoopist kirikumuusika taustaga. Näiteks Ralph on kirikumuusik, Dennis on kiriku- ja jazzmuusik, Jon teeb nii kirikurokki kui ka tavalist rokki ning lisaks veel jazzi. Mina ja mu DJ oleme hiphopi juurtega. Aga ma arvan, et see on lihtsalt tänapäeva muusikaturunduse viga, et ükskõik, mis muusikaga tegu, aga kui sellel on akordid, meloodia ja hingega laulmine, siis on lihtsam panna sellele jazzi silt külge. Me ei ütleks enda kohta jazz, aga kõik teised millegipärast tahavad seda öelda. Me ise liigitame end siiski hiphopi alla.“

 

Viimasel ajal on maailmas palju räägitud ärevushäiretest ja ka mitmed artistid on tunnistanud, et kogevad selliseid tundeid. Küsimusele, kas Oddisee kogeb samuti enne lavale minemist ärevust, vastab ta eitavalt: „Ärevuseks pole aega. Lavale lähen külma närviga ning oleme terve bändiga väga zen-olekus, kui on aeg lavale minna.“

 

Oddisee pika karjääri jooksul on räppari muusika puudutanud paljusid inimesi ning päästnud sõna otseses mõttes isegi elusid. „Kõige võimsam asi, mida mulle on keegi öelnud, on võib-olla see, et minu muusika on päästnud nende elu. Kahjuks on päris palju inimesi, kes on suitsiidsed ning päris mitu neist on mulle öelnud, et minu muusika on neile andnud uue mõtte, jõu ja põhjuse elamiseks. See on väga võimas.“

 

Oddisee & Good Compny jätkavad pärast kontserti Jazzkaarel oma tuuriga ning alustavad fännide suureks rõõmuks juba suvel uue albumi kallal töötamist.

 

ODDISEE & GOOD COMPNY (USA)
25. aprillil Vabal Laval

 

KOOSSEIS:
Amir Mohamed – räpp, vokaal
Olivier St. Louis – kitarr, vokaal
Dennis Turner – bass
Ralph Washington – klahvpillid, süntesaator, vokaal
Richard Patterson – MPC, elektroonika
Jon Laine – trummid, vokaal

 

Vaata kontserdi pildigaleriid siit!